porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Paraolimpijczycy, mimo że mają o wiele krótszą historię startów zdobyli ponad dwukrotnie więcej medali ogółem, w tym ponad trzykrotnie więcej złotych krążków

Czy wiesz, ile medali zdobyli polscy PARAOLIMPIJCZYCY?

Chociaż igrzyska paraolimpijskie mają o wiele krótszą historię niż tzw. tradycyjne igrzyska, to polscy zawodnicy zdobyli na nich o wiele więcej medali niż sportowcy pełnosprawni. I chociaż na swoje wyniki pracują dwa razy ciężej, to o ich sukcesach i o nich samych wiemy niewiele…

Twórcą idei igrzysk paraolimpijskich był niemiecki lekarz, który wyemigrował do Wielkiej Brytanii - Sir Ludwig Guttmann. Jeszcze w czasie II wojny światowej wprowadził w szpitalach sportowe formy terapeutyczne, aby przyspieszyć proces rehabilitacji inwalidów wojennych. W trakcie pierwszych olimpijskich zmagań niepełnosprawnych w Rzymie (1960), papież Jan XXIII określił Guttmanna „Coubertinem igrzysk paraolimpijskich”.

Igrzyska paraolimpijskie odbywają się również w cyklu czteroletnim, począwszy od roku 1960. Zimowe zmagania wystartowały 16 lat później. Są organizowane 2-3 tygodnie po zakończeniu igrzysk olimpijskich, a od igrzysk w Seulu (1988) także na tych samych obiektach sportowych. Chociaż powoli wspina się popularność paraolimpiady, to w środowisku osób i sportowców niepełnosprawnych przedsięwzięcie nabiera rangi. W kolejnych igrzyskach liczba startujących zawodników stale wzrasta i zbliżając się już do liczby 4000. Rośnie także poziom sportowy, padają kolejne rekordy świata i paraolimpijskie.

Polacy na letnich igrzyskach paraolimpijskich

Polscy paraolimpijczycy wystartowali dopiero w czwartych letnich igrzyskach, w Heidelbergu w 1972 roku. Wcześniej igrzyska paraolimijskie odbyły się w Rzymie (1960), Tokio (1964) i Tel Awiwie (1968). Dziś dorobek naszych paraolimpijczyków to 656 medali – 242 złote medale olimpijskie, 227 srebrnych, 187 brązowych - zdobytych tylko podczas letnich igrzysk paraolimpijskich, a przecież są jeszcze zimowe, o których później.

Dla porównania na letnich igrzyskach olimpijskich (w których Polska startuje od 1928 r.) zdobyliśmy w sumie 262 medale – 62 złote, 80 srebrne i 119 brązowych. Wychodzi więc na to, że paraolimpijczycy, mimo że mają o wiele krótszą historię startów zdobyli ponad dwukrotnie więcej medali ogółem, w tym ponad trzykrotnie więcej złotych krążków.

Tylko z ostatnich igrzysk w Pekinie paraolimpijczycy przywieźli 30 medali – 5 złotych, 12 srebrnych i 13 brązowych (dla porównania, olimpijczycy zdobyli 10 medali – 3 złote, 6 srebrnych i 1 brązowy). Program igrzysk paraolimpijskich w Pekinie miał 20 dyscyplin sportowych: boccia, goalball, jeździectwo, judo, kolarstwo (torowe i szosowe), koszykówka na wózkach, lekkoatletyka, łucznictwo, piłka nożna (7-os.), piłka nożna (5-os.), piłka siatkowa na siedząco, pływanie, podnoszenie ciężarów, rugby na wózkach, strzelectwo, szermierka na wózkach, tenis na wózkach, tenis stołowy, wioślarstwo, żeglarstwo. W ciągu 11 dni rozegrano 472 konkurencje - 262 dla mężczyzn, 176 dla kobiet i 34 mieszane. W Chinach wystartowało 91 polskich zawodników w 11 dyscyplinach: jeździectwo, kolarstwo szosowe, lekkoatletyka, łucznictwo, pływanie, podnoszenie ciężarów, strzelectwo, szermierka na wózkach, tenis na wózkach, tenis stołowy i wioślarstwo. W klasyfikacji generalnej według liczby zdobytych medali Polska zajęła 13. miejsce.

Zimowe igrzyska paraolimpijskie w polskim wydaniu

I Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie odbyły się w Örnsköldsvik w Szwecji w 1976 roku. Wówczas 198 zawodników z 16 państw wystartowało w narciarstwie zjazdowym i biegowym. Polskę reprezentowało 7 zawodników. Kolejne zimowe paraigrzyska zorganizowano w Geilo w Norwegii (1980), Innsbrucku w Austrii (1984) – tu wystartowało 16 polskich zawodników, zdobyliśmy 13 medali, w tym 9 w narciarstwie biegowym (3 złote, 2 srebrne, 4 brązowe) i 4 brązowe w zjazdowym, ponownie w Innsbrucku (1988) – Polacy zdobyli 8 medali. W Tignes-Albertville we Francji (1992) zimowe paraigrzyska po raz pierwszy odbyły się w tym samym miejscu co zimowe igrzyska dla pełnosprawnych, potem było Lillehammer (1994) - 10 medali dla Polaków (2 złote, 3 srebrne, 5 brązowych), Nagano w Japonii (1998), Salt Lake City w USA (2002), Turyn (2006) - 2 złote medale olimpijskie i wreszcie Vancouver (2010) - 1 brązowy.
W sumie, podczas zimowych igrzysk, polscy paraolimpijczycy zdobyli 44 medale – 11 złotych, 6 srebrnych i 27 brązowych. Dla porównania, olimpijczycy startujący w zimowych igrzyskach od 1924 roku, przywieźli do tej poru 6 medali – 1 złoty, 3 srebrne i 2 brązowe.

A zatem polscy paraolimpijczycy zdobyli do tej pory 700 medali, a olimpijczycy 268. Oczywiście, nie są to liczby tak wprost porównywalne, bo na igrzyskach paraolimpijskich są inaczej ustalane kategorie poszczególnych konkurencji (ze względu na zakres niepełnosprawności), ale i tak jest to imponujący wynik, na który nasi zawodnicy ciężko pracowali.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Podsumowanie paraolimpiady 2012. Ile medali zdobyli Polacy?

Igrzyska paraolimpijskie 2012 dobiegły końca. Sportowcy reprezentujący nasz kraj przywieźli worek medali, osiągając kolejny sukces. Ile dokładnie medali zdobyli polscy sportowcy na paraolimpiadzie w...

Londyn 2012. Jakie są szanse Szymona Ziółkowskiego na medal olimpijski?

Szymon Ziółkowski po raz piąty występuje na Igrzyskach Olimpijskich. Czy ma szanse na zdobycie medalu olimpijskiego? Kim są jego rywale? Kiedy występ Szymona Ziółkowskiego na Igrzyskach w Londynie?

LONDYN 2012. Kto jest faworytem olimpijskiego konkursu w rzucie dyskiem mężczyzn?

Tytułu mistrza olimpijskiego z Pekinu 2008 broni Estończyk Gert Kanter. Ale głównym kandydatem do złotego medalu wydaje się dyskobol niemiecki Robert Harting. Z nimi zmierzy się Piotr Małachowski,...

Aktualizacja: 03.09.2013 16:27
Autor: CzeM
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Bogumił Kulczycki, ojciec Jarosława Kulczyckiego. Kim był?
Bogumił Kulczycki, ojciec Jarosława Kulczyckiego. Kim był?

Kilka dni po scysji w programie Jarosława Kulczyckiego, prawicowa Gazeta ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.