porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Paraolimpijczycy, mimo że mają o wiele krótszą historię startów zdobyli ponad dwukrotnie więcej medali ogółem, w tym ponad trzykrotnie więcej złotych krążków

Czy wiesz, ile medali zdobyli polscy PARAOLIMPIJCZYCY?

Chociaż igrzyska paraolimpijskie mają o wiele krótszą historię niż tzw. tradycyjne igrzyska, to polscy zawodnicy zdobyli na nich o wiele więcej medali niż sportowcy pełnosprawni. I chociaż na swoje wyniki pracują dwa razy ciężej, to o ich sukcesach i o nich samych wiemy niewiele…

Twórcą idei igrzysk paraolimpijskich był niemiecki lekarz, który wyemigrował do Wielkiej Brytanii - Sir Ludwig Guttmann. Jeszcze w czasie II wojny światowej wprowadził w szpitalach sportowe formy terapeutyczne, aby przyspieszyć proces rehabilitacji inwalidów wojennych. W trakcie pierwszych olimpijskich zmagań niepełnosprawnych w Rzymie (1960), papież Jan XXIII określił Guttmanna „Coubertinem igrzysk paraolimpijskich”.

Igrzyska paraolimpijskie odbywają się również w cyklu czteroletnim, począwszy od roku 1960. Zimowe zmagania wystartowały 16 lat później. Są organizowane 2-3 tygodnie po zakończeniu igrzysk olimpijskich, a od igrzysk w Seulu (1988) także na tych samych obiektach sportowych. Chociaż powoli wspina się popularność paraolimpiady, to w środowisku osób i sportowców niepełnosprawnych przedsięwzięcie nabiera rangi. W kolejnych igrzyskach liczba startujących zawodników stale wzrasta i zbliżając się już do liczby 4000. Rośnie także poziom sportowy, padają kolejne rekordy świata i paraolimpijskie.

Polacy na letnich igrzyskach paraolimpijskich

Polscy paraolimpijczycy wystartowali dopiero w czwartych letnich igrzyskach, w Heidelbergu w 1972 roku. Wcześniej igrzyska paraolimijskie odbyły się w Rzymie (1960), Tokio (1964) i Tel Awiwie (1968). Dziś dorobek naszych paraolimpijczyków to 656 medali – 242 złote medale olimpijskie, 227 srebrnych, 187 brązowych - zdobytych tylko podczas letnich igrzysk paraolimpijskich, a przecież są jeszcze zimowe, o których później.

Dla porównania na letnich igrzyskach olimpijskich (w których Polska startuje od 1928 r.) zdobyliśmy w sumie 262 medale – 62 złote, 80 srebrne i 119 brązowych. Wychodzi więc na to, że paraolimpijczycy, mimo że mają o wiele krótszą historię startów zdobyli ponad dwukrotnie więcej medali ogółem, w tym ponad trzykrotnie więcej złotych krążków.

Tylko z ostatnich igrzysk w Pekinie paraolimpijczycy przywieźli 30 medali – 5 złotych, 12 srebrnych i 13 brązowych (dla porównania, olimpijczycy zdobyli 10 medali – 3 złote, 6 srebrnych i 1 brązowy). Program igrzysk paraolimpijskich w Pekinie miał 20 dyscyplin sportowych: boccia, goalball, jeździectwo, judo, kolarstwo (torowe i szosowe), koszykówka na wózkach, lekkoatletyka, łucznictwo, piłka nożna (7-os.), piłka nożna (5-os.), piłka siatkowa na siedząco, pływanie, podnoszenie ciężarów, rugby na wózkach, strzelectwo, szermierka na wózkach, tenis na wózkach, tenis stołowy, wioślarstwo, żeglarstwo. W ciągu 11 dni rozegrano 472 konkurencje - 262 dla mężczyzn, 176 dla kobiet i 34 mieszane. W Chinach wystartowało 91 polskich zawodników w 11 dyscyplinach: jeździectwo, kolarstwo szosowe, lekkoatletyka, łucznictwo, pływanie, podnoszenie ciężarów, strzelectwo, szermierka na wózkach, tenis na wózkach, tenis stołowy i wioślarstwo. W klasyfikacji generalnej według liczby zdobytych medali Polska zajęła 13. miejsce.

Zimowe igrzyska paraolimpijskie w polskim wydaniu

I Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie odbyły się w Örnsköldsvik w Szwecji w 1976 roku. Wówczas 198 zawodników z 16 państw wystartowało w narciarstwie zjazdowym i biegowym. Polskę reprezentowało 7 zawodników. Kolejne zimowe paraigrzyska zorganizowano w Geilo w Norwegii (1980), Innsbrucku w Austrii (1984) – tu wystartowało 16 polskich zawodników, zdobyliśmy 13 medali, w tym 9 w narciarstwie biegowym (3 złote, 2 srebrne, 4 brązowe) i 4 brązowe w zjazdowym, ponownie w Innsbrucku (1988) – Polacy zdobyli 8 medali. W Tignes-Albertville we Francji (1992) zimowe paraigrzyska po raz pierwszy odbyły się w tym samym miejscu co zimowe igrzyska dla pełnosprawnych, potem było Lillehammer (1994) - 10 medali dla Polaków (2 złote, 3 srebrne, 5 brązowych), Nagano w Japonii (1998), Salt Lake City w USA (2002), Turyn (2006) - 2 złote medale olimpijskie i wreszcie Vancouver (2010) - 1 brązowy.
W sumie, podczas zimowych igrzysk, polscy paraolimpijczycy zdobyli 44 medale – 11 złotych, 6 srebrnych i 27 brązowych. Dla porównania, olimpijczycy startujący w zimowych igrzyskach od 1924 roku, przywieźli do tej poru 6 medali – 1 złoty, 3 srebrne i 2 brązowe.

A zatem polscy paraolimpijczycy zdobyli do tej pory 700 medali, a olimpijczycy 268. Oczywiście, nie są to liczby tak wprost porównywalne, bo na igrzyskach paraolimpijskich są inaczej ustalane kategorie poszczególnych konkurencji (ze względu na zakres niepełnosprawności), ale i tak jest to imponujący wynik, na który nasi zawodnicy ciężko pracowali.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
LONDYN 2012. Żeglarscy multimedaliści olimpijscy LONDYN 2012. Żeglarscy multimedaliści olimpijscy

Każda z rozgrywanych obecnie na igrzyskach olimpijskich dyscyplin ma swoich tytanów - wybitnych sportowców, którzy zapisali się wielokrotnie złotymi srebrnymi i brązowymi zgłoskami w annałach...

Gdzie zamieszkają uczestnicy XXX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie?

W cieniu gorączkowych przygotowań do Euro 2012 docierają do nas informacje o najważnieszym wydarzeniu sportowym 2012 roku - igrzyskach olimpijskich w Londynie. Sportowa infrastruktura olimpijska jest...

Jakie są dyscypliny olimpijskie? PEŁNA LISTA DYSCYPLIN OLIMPIJSKICH

W lipcu 2012 roku w Londynie odbędą się kolejne letnie igrzyska olimpijskie. SPRAWDŹ jakie są DYSCYPLINY OLIMPIJSKIE? Jakie są konkurencje olimpijskie? Ile jest dyscyplin...

Aktualizacja: 03.09.2013 16:27
Autor: CzeM
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jacek Żakowski - kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Jacek Żakowski - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Jacek Żakowski to szanowany polski publicysta. Obecnie związany jest z ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.