porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
POLISA INWESTYCYJNA CZY NA ŻYCIE. Jaką polisę wybrać dla dziecka?
POLISA INWESTYCYJNA CZY NA ŻYCIE. Jaką polisę wybrać dla dziecka? Wiele osób już w chwili urodzenia dziecka zaczyna oszczędzać z ...
Najwięcej polskich przedsiębiorstw zarejestrowanych jest w Niemczech i specjalizują się w budowlance,usługach remontowych, hydraulice czy sprzątaniu biur oraz mieszkań.

WŁASNA FIRMA. Jak założyć firmę w Niemczech?

Jeśli masz pomysł na własny biznes, który możesz też rozwinąć w Niemczech, to warto spróbować. Ustawodawstwo w Niemczcech jest przyjazne przedsiębiorcom i ma znacznie bardziej przejrzyste zasady niż polskie.

Szacuje się, że już ponad 300 tys. Polaków zdecydowało się na założenie własnej firmy w krajach Unii. Najwięcej polskich przedsiębiorstw zarejestrowanych jest właśnie w Niemczech -  najczęściej prowadzą niewielką jednoosobową działalność gospodarczą. Specjalizują się one przede wszystkim w budowlance, usługach remontowych, hydraulice czy sprzątaniu biur oraz mieszkań. 

Za zachodnią granicę przyciągają Polaków przede wszystkim wysokie zarobki. I tak na przykład przedsiębiorca prowadzący firmę zajmującą się remontami jest w stanie na rękę zarobić dziennie nawet ok. 220 euro (ok. 880 zł). Dla porównania w Polsce dzienna stawka wynosi ok. 200 zł.

Dlaczego samozatrudnienie?

Wybierając tę formę zatrudnienia zarobisz więcej niż pracując na etacie, ponieważ cały zarobek wędruje do twojej kieszeni i to ty decydujesz, ile zapłacisz ewentualnym pracownikom. Ponadto sam sobie jesteś szefem, więc samodzielnie ustalasz grafik. 
Początki mogą być trudne, ponieważ nie od razu zleceniodawcy będę się ustawiać do ciebie w kolejce.

Dlatego zanim założysz własny biznes, warto jest wyrobić sobie kontakty. Możesz to zrobić w miejscu, w którym pracujesz obecnie. Jeśli twoi pierwsi klienci będą zadowoleni, to częściej będą korzystać z usług twojej firmy i później polecą cię znajomym. Potencjalnych zleceniodawców znajdziesz, jeśli zareklamujesz swoje usługi, np. w internecie czy w prasie.

Własna firma - jakie niezbędne formalności trzeba załatwić?

Zanim wystąpisz z wnioskiem o rejestrację firmy, musisz zdobyć pozwolenie na pobyt, a także znaleźć lokal (najlepiej komunalny) na jej prowadzenie i zameldować się w Niemczech. Pamiętaj o umowie najmu (Mietvertrag).

Formalności załatwisz w urzędzie gospodarczym Gewerbeamt, właściwym dla twojego miejsca zameldowania. Tu otrzymasz zaświadczenie o zarejestrowaniu przedsiębiorstwa. Wkrótce także dostaniesz korespondencję z innych urzędów, m.in. z  urzędu finansowego (Finanzamt), który nada ci odpowiednik NIP, urzędu statystycznego (Statistische Amt) czy odpowiedniego zrzeszenia zawodowego (Berufsgenossenschaft).

Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (GmbH) najprościej jest założyć ze wspólnikami z Niemiec. Wymagane jest zawarcie odpowiedniej umowy przed niemieckim notariuszem i zgłoszenie spółki do rejestru handlowego. 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak założyć własną firmę po ukończeniu wieku 50 lat? Jak założyć własną firmę po ukończeniu wieku 50 lat?

Czy przekroczenie 50. roku życia to czas schyłku kariery zawodowej? Nie! To czas na przemyślenie swoich celów i ambicji, podsumowanie zdobytych w życiu doświadczeń i nowy zawodowy start. Można wziąć...

Rejestracja firmy w CEIDG: Jak to zrobić, FORMALNOŚCI, DOKUMENTY, WZORY [INSTRUKCJA]

Zarejestrowanie działalności gospodarczej jest możliwe przez internet. Służy do tego elektroniczny formularz CEIDG. Jak zarejestrować firmę za pośrednictwem internetu?

Aktualizacja: 11.03.2015 09:55
Autor: ozdanowicz
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Janusz Waluś, bojownik czy pospolity morderca?

Nacjonaliści i neofaszyści mają powody, żeby podziwiać nacjonalistę i neofaszystę ...

W Mowimyjak.pl najważniejsze porady i najnowsze informacje ekonomiczne. poradniczy portal biznesowo-finansowy dla każdego. Finanse, biznes, komentarze, raporty i analizy, wideo, informacje o kredytach dla przedsiębiorstw, porady o inwestowaniu, factoring, newconnect, kredyty, kredyt, podatki, waluty. Pomysł na biznes. Własna firma. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.