porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak szybko dojdzie do nas przelew ? Ile trwa przelew bankowy ? Żeby wiedzieć jak szybko dotrze do nas przelew lub kiedy ...
Jak nie dać się oszukać? Sprawdź, jak łatwo rozpoznać fałszywe pieniądze

FAŁSZYWE PIENIĄDZE. Jak sprawdzić, czy banknot jest fałszywy?

Nie trzeba być pracownikiem banku, ani przechodzić specjalistycznych szkoleń, żeby nie dać się oszustom. Wystarczy wiedzieć, jakie zabezpieczenia mają polskie banknoty, żeby bez problemu rozpoznać nawet najlepszą fałszywkę od oryginału. Jak nie dać się oszukać? 

Jeśli masz podejrzenia, że banknot który właśnie trzymasz w ręce jest fałszywy wykonaj cztery testy. Na początku sprawdź pieniądz dotykiem. Oryginalne banknoty mają charakterystyczną, lekko wypukłą fakturę. Znajdują się na nich wyczuwalne oznaczenia dla niewidomych i portret.

Pieniądze - zobacz jak nie dać się oszukać

Kolejnym krokiem, który warto wykonać (jeśli podejrzewasz podróbkę banknotu) jest obejrzenie banknotu pod światło. Można na nim zobaczyć trzy zabezpieczenia:

  • znak wodny przedstawiający portret,
  • nitka zabezpieczająca
  • korony wydrukowane po obu stronach (uzupełniające się, gdy patrzy się przez dokument)

Następnie obejrzyj banknot przechylając go lekko na boki. Jeśli jest to oryginał, dzieki specjalnej farbie, którą jest pokryty, będzie błyszczał i zmieni kolor w zależności od kąta patrzenia. Jeśli jest to dwustuzłotówka to powinna mieć także hologram. Jeśli natomiast masz banknot o nominale 100 zł - to będzie na nim widoczna złota folia.

Na końcu KONIECZNIE SPRAWDŹ, czy jesteś w stanie odczytać wszystkie mikrodruki, czyli bardzo małe teksty wydrukowane na banknocie. Jeśli nadal masz wątpliwości, możesz poprosić o pomoc w najbliższym sklepie. W większości sprzedawcy mają lampy ultrafioletowe. Banknot w takim świetle powinien świecić.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
20 zł z Piłsudskim. O co chodzi? [ZDJĘCIA BANKNOTU] 20 zł z Piłsudskim. O co chodzi? [ZDJĘCIA BANKNOTU]

NBP wprowadzi do obiegu kolekcjonerski banknot 20-złotowy z wizerunkiem marszałka Piłsudskiego. W ten sposób upamiętniona zostanie setna rocznica powstania Legionów Polskich.

Jak rozpoznać fałszywe banknoty?

Współczesne banknoty - nie tylko złotówki - są bardzo dobrze zabezpieczone przed podrabianiem. Stosuje się znaki wodne, specjalny wypukły druk, znaki widoczne jedynie w świetle UV czy tzw. mikrodruk....

Czy warto brać KREDYT GOTÓWKOWY? Przegląd promocyjnych ofert pożyczek i kredytów na święta

Pewnie wiele osób czytających ten artykuł na samą tylko myśl o świątecznych wydatkach dostaje białej gorączki. Wszechobecna mania zakupowa oraz specjalne oferty, promocje i wyprzedaże dotarły znowu...

Aktualizacja: 18.11.2011 14:19
Autor: WoŁ
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Zmarł Richard Glatzer. Kim był?
Zmarł Richard Glatzer. Kim był?

Richard Glatzer nie żyje. Reżyser chorował na stwardnienie zanikowe boczne ...

W Mowimyjak.pl najważniejsze porady i najnowsze informacje ekonomiczne. poradniczy portal biznesowo-finansowy dla każdego. Finanse, biznes, komentarze, raporty i analizy, wideo, informacje o kredytach dla przedsiębiorstw, porady o inwestowaniu, factoring, newconnect, kredyty, kredyt, podatki, waluty. Pomysł na biznes. Własna firma. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.