porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak obniżyć koszt kredytu walutowego? Jak zmniejszyć raty miesięczne? Poradnik
Jak obniżyć koszt kredytu walutowego? Jak zmniejszyć raty miesięczne? Poradnik Jeśli spłacasz walutowy kredyt hipoteczny, możesz obniżyć wysokość rat miesięcznych, ...
Zmiany w kredytach hipotecznych w 2014 roku. Obowiązkowy wkład własny, obniżenie okresu kredytowania: jakie zmiany w 2014 roku?

Kredyty hipoteczne 2014: jakie zmiany? Czy wkład własny będzie obowiązkowy?

Kredyty hipoteczne 2014: jakie zmiany? Czy wkład własny będzie obowiązkowy?

Sprawdź szczegóły zmian w kredytach hipotecznych od 2014 roku

fot.: sxc.hu
Kredyty hipoteczne w 2014 roku nie będą dostępne dla każdego. Obowiązkowy wkład własny i obniżenie okresu kredytowania to tylko niektóre ze zmian, jakie czekają na przyszłych kredytobiorców. Sprawdź, jakie kryteria musisz spełnić, aby wziąć kredyt hipoteczny w 2014 roku.

Wkład własny będzie konieczny w przypadku kredytu hipotecznego już w 2014 roku. Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała zaostrzyć procedury wydawania kredytów hipotecznych z powodu ogromnego zadłużenia polskich rodzin, a to z kolei jest konsekwencją kryzysu finansowego. Banki, które jeszcze kilka lat temu rozdawały lekką ręką kredyty bez buforu bezpieczeństwa, jakim jest wkład własny, teraz będą zobowiązane zabezpieczać swoich klientów.

Od kiedy wkład własny będzie obowiązkowy?

Wkład własny przy kredycie hipotecznym będzie wymagany już od 2014 roku. Jednak KNF przewiduje pewien okres wdrażania projektu. Ci, którzy wezmą kredyt w 2014 r., będą musieli pokryć 5 proc. wartości nieruchomości, w 2015 r. będzie to już 10 procent, a w 2016 r. wkład własny wyniesie 15 procent wartości mieszkania lub jedynie 10 proc., jeśli resztę kredytobiorca ubezpieczy. Docelowo wkład własny ma wynosić aż 20 procent, z czego 10 proc. kredytobiorca może ubezpieczyć lub ulokować na rachunku bankowym.

Jakie inne zmiany w kredytach hipotecznych?

Obowiązkowy wkład własny to niejedyne zmiany, jakie przewiduje Komisja Nadzoru Finansowego. Maksymalny okres, na który kredytobiorca będzie mógł otrzymać kredyt hipoteczny, to 35 lat, a nie jak dotychczas 40-50 lat. Nie będzie można również wybrać waluty kredytu. Kredyt będzie można wziąć w obcej walucie tylko wtedy, gdy się w niej na stałe zarabia. Jeśli natomiast zarabia się w kilku walutach, dozwolona będzie ta, która przynosi największe dochody. 

Banki będą również elastyczniej liczyć zdolność kredytową klientów i decydować, jaka część pensji powinna zostać przeznaczona na spłatę raty.

Dlaczego zostaną wprowadzone zmiany w kredytach hipotecznych?

Wszystkie zmiany w kredytowaniu kredytów hipotecznych zostały wprowadzone, aby zabezpieczyć kredytobiorców przed zmieniającym się kursem walut, a także gwałtownym spadkiem cen na rynku nieruchomości.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Na czym polegały pułapki w które wpadli "frankowcy"?

Trudno uwierzyć, że kiedyś banki zaliczano do instytucji zaufania publicznego. Mówiło się "masz to jak w banku". Dziś już nikt nie ma złudzeń - bank to firma, która ma zarabiać pieniądze dla swojego...

JAK OBLICZANA JEST ZDOLNOŚĆ KREDYTOWA? W jaki sposób bank ocenia zdolność kredytową? JAK OBLICZANA JEST ZDOLNOŚĆ KREDYTOWA? W jaki sposób bank ocenia zdolność kredytową?

Zanim kredyt stanie się na dobre częścią naszego życia, warto dokładnie poznać związane z nim procedury, które mogą się wydać zawiłe. Na początek warto sprawdzić, w jaki sposób bank wyliczy naszą...

Czy warto mieć WKŁAD WŁASNY, starając się o kredyt mieszkaniowy?

Warto wiedzieć, że przepisy dotyczące udzielania przez banki kredytów hipotecznych ulegają ciągłym zmianom. Np. od 18 grudnia 2011 roku obowiązują nowe zasady udzielania. Kto starał się o kredyt, wie...

Aktualizacja: 19.06.2013 12:20
Autor: nk
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Sława Przybylska: kim jest gwiazda, co osiągnęła? Największe przeboje!
Sława Przybylska: kim jest gwiazda, co osiągnęła? Największe przeboje!

Kim jest i co osiągnęła Sława Przybylska?

W Mowimyjak.pl najważniejsze porady i najnowsze informacje ekonomiczne. poradniczy portal biznesowo-finansowy dla każdego. Finanse, biznes, komentarze, raporty i analizy, wideo, informacje o kredytach dla przedsiębiorstw, porady o inwestowaniu, factoring, newconnect, kredyty, kredyt, podatki, waluty. Pomysł na biznes. Własna firma. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.