porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
LOKATA bankowa czy KONTO OSZCZĘDNOŚCIOWE? Co wybrać? Masz oszczędności? Zapewne więc zastanawiasz się, gdzie je ulokować. Jednymi ...
INFLACJA W POLSCE W 2012 ROKU Bezrobocie i inflacja w Polsce

Jaka jest w Polsce INFLACJA? Jak bardzo urosną CENY w 2012 roku?

Rosnące ceny były zmartwieniem Polaków w całym 2011 roku. W grudniu inflacja nieco wyhamowała, także w bieżącym roku ceny nie powinny rosnąć już tak szybko. Jaka będzie inflacja w 2012 roku? Czy wzrost cen będzie wolniejszy?

Inflacja w grudniu spadła do 4,6% z 4,8% w listopadzie – wynika z danych opublikowanych przez GUS. Były one zgodne z oczekiwaniami rynku. Spadek inflacji zawdzięczamy głównie mniejszej dynamice cen paliw i nośników energii. Wyższą dynamikę zanotowały z kolei ceny żywności.

Inflacja dokuczała nam w 2011 roku

Wysoka inflacja była problemem przez cały 2011 rok. Powodem były rosnące ceny żywności, paliw oraz słabnący złoty. W maju wskaźnik inflacji skoczył do 5%, potem nieco spadł, by w listopadzie znów urosnąć do 4,8%. W skali całego 2011 roku ceny w Polsce wzrosły o 4,3%.

W ubiegłym roku najbardziej rosły ceny paliw (o 14,9% w skali roku), ceny towarów i usług związanych ze zdrowiem (o 8%), czynsze (o 7,7%), a także ceny żywności (o 4,6%).

W 2012 roku powinno być lepiej

Jak będzie w tym roku? Zdaniem ekonomistów inflacja znowu przekroczy cel Rady Polityki Pieniężnej wyznaczony na poziomie 2,5%.

Według prognoz wskaźnik inflacji na początku roku będzie mniejszy niż 4,8%, ale ciągle pozostanie na poziomie powyżej 4%. Sprzyjać temu będą podwyżki cen regulowanych, droższy tytoń oraz wyższe ceny paliw spowodowane nałożeniem wyższej akcyzy na olej napędowy. Od marca do maja wskaźnik inflacji powinien spaść, by w osiągnąć szczyt w połowie roku w związku z Mistrzostwami Europy w piłce nożnej. W drugiej połowie roku czeka nas wyraźny spadek dynamiki wzrostu cen dóbr i usług konsumpcyjnych.

Zdaniem wielu ekonomistów osiągnięcie celu inflacyjnego Rady Polityki Pieniężnej (2,5%) nie będzie w tym roku możliwe.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Akcyza na cygara i papierosy – ile wynosi? Akcyza na cygara i papierosy – ile wynosi?

Myli się, kto myśli, że dzięki palaczom cygar bogaci się państwo. Odprowadzanie podatków przerzucone jest bowiem na przeciętniaka z papierosem w ręku!

Od czego zależą wysokie CENY paliw?

Cena paliwa zależy od wielu czynników. Paliwo drożeje, gdy rośnie cena baryłki ropy na światowych giełdach, niekorzystny dla kierowców jest też mocny dolar. Ceny na stacjach ustalane są również w...

ZŁOTY DROŻEJE. Czy złoty nadal będzie się umacniał?

Polska waluta systematycznie się umacnia. Sprzyjają temu czynniki zewnętrzne, jak uspokojenie w strefie euro oraz wewnętrzne, na przykład dobre oceny polskiej gospodarki. Co jeszcze jest powodem...

Aktualizacja: 02.03.2012 21:31
Autor: bdylag
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Bobbi Kristina Brown, córka Whitney Houston - co o niej wiemy?
Bobbi Kristina Brown, córka Whitney Houston - co o niej wiemy?

Bobbi Kristina 31 stycznia 2015 roku trafiła do szpitala, po ...

W Mowimyjak.pl najważniejsze porady i najnowsze informacje ekonomiczne. poradniczy portal biznesowo-finansowy dla każdego. Finanse, biznes, komentarze, raporty i analizy, wideo, informacje o kredytach dla przedsiębiorstw, porady o inwestowaniu, factoring, newconnect, kredyty, kredyt, podatki, waluty. Pomysł na biznes. Własna firma. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.