porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy PRODUKTY STRUKTURYZOWANE to alternatywa dla lokat i obligacji? Produkty strukturyzowane nie są tak popularne jak tradycyjne lokaty terminowe. ...
Jeśli wybierasz się na wakacje za granicę, powinieneś zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Jak zdobyć Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ?

Karta, umożliwi ci skorzystanie w nagłych przypadkach z pomocy medycznej w krajach Unii Europejskiej oraz Norwegii, Lichtensteinie i Islandii na takich samych zasadach, jakie dotyczą osób ubezpieczonych w tych państwach.

Jak złożyć wniosek o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Aby otrzymać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, musisz złożyć wniosek w oddziale wojewódzkim lub delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia właściwym ze względu na twoje miejsce zamieszkania. Wniosek możesz otrzymać na miejscu albo pobrać z internetu i złożyć osobiście, wysłać pocztą lub faksem.

Wniosek powinien zawierać:

 • dane osoby, która wyjeżdża,

 • określenie tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ (zatrudnienie, studia, świadczenia emerytalno-rentowe itd.),

 • dane osoby, która opłaca składkę,

 • cel wyjazdu (pobyt czasowy, szukanie pracy, w celu podjęcia pracy itp.),

 • wszelkie informacje dotyczące wyjazdu,

 • określenie sposobu odbioru karty.

 • Co dołączyć do wniosku?

  Do wniosku trzeba załączyć dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne w NFZ, czyli:

  • dla pracowników: ostatni druk RMUA, aktualnie podstemplowana książeczka ubezpieczeniowa lub zaświadczenie pracodawcy (wg wzoru dostępnego w NFZ),

  • dla prowadzących działalność gospodarczą: ostatni dowód wpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne,

  • dla rolników ubezpieczonych w KRUS: zaświadczenie z KRUS o odprowadzanych składkach na ubezpieczenie zdrowotne lub ostatni dowód wpłaty składki,

  • dla emerytów i rencistów: ostatni odcinek emerytury lub renty lub wyciąg bankowy,

  • dla bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy: zaświadczenie z urzędu pracy o odprowadzaniu składek na ubezpieczenie zdrowotne. 

  Osoba ubezpieczona jako członek rodziny (np. uczeń, student, niepracujący małżonek) również powinna złożyć wniosek o kartę EKUZ dołączając:

  • dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne osoby, która zgłosiła ją do ubezpieczenia zdrowotnego (patrz wyżej), 

  • dowód zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego (druk ZUS ZCNA, ZUS ZCZA), 

  • oraz w przypadku osób, które ukończyły 18 rok życia: dokument potwierdzający kontynuację nauki (np. legitymacja studencka) lub niepełnosprawność. 

  Dokumenty te powinieneś dostarczyć w oryginałach bądź poświadczonych kopiach, natomiast dokumenty ze zdjęciem (np. legitymacja ubezpieczeniowa lub studencka) wystarczy okazać do wglądu.

   

   

  MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
  Aktualizacja: 09.05.2012 19:50
  None
  Newsletter
  nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
  KTO JEST KIM?
  Borys Budka – kim jest? KARIERA, RODZINA
  Borys Budka – kim jest? KARIERA, RODZINA

  Kim jest Borys Budka, który ma zastąpić Cezarego Grabarczyka w ...

  W Mowimyjak.pl najważniejsze porady i najnowsze informacje ekonomiczne. poradniczy portal biznesowo-finansowy dla każdego. Finanse, biznes, komentarze, raporty i analizy, wideo, informacje o kredytach dla przedsiębiorstw, porady o inwestowaniu, factoring, newconnect, kredyty, kredyt, podatki, waluty. Pomysł na biznes. Własna firma. Porady na każdy temat
  Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.