porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
CZY NA KARCIE KREDYTOWEJ MOŻNA ZAROBIĆ? Mówimy, jak korzystać z karty, aby nie tylko oszczędzić, ale i zarobić! Jak powszechnie wiadomo korzystanie z karty kredytowej może być wciągające. ...
Jak sprawdzić czy banknot jest prawdziwy?

Jak rozpoznać fałszywe banknoty?

Współczesne banknoty - nie tylko złotówki - są bardzo dobrze zabezpieczone przed podrabianiem. Stosuje się znaki wodne, specjalny wypukły druk, znaki widoczne jedynie w świetle UV czy tzw. mikrodruk. To powoduje, że fałszywy banknot można stosunkowo łatwo rozpoznać, nawet gołym okiem. Zanim pojedziesz na wakacje, naucz się rozpoznawać fałszywe pieniądze!

Najprostszym sposobem na sprawdzenie czy banknot jest prawdziwy czy fałszywy jest dokładne jego obejrzenie.

Na co zwrócić uwagę?

1. Po pierwsze papier. Od wielu lat banknoty nie są drukowane na białym zwykłym papierze. Stosuje się specjalny "papier", w którym wyraźnie widać mikrowłókna (w tym kolorowe nitki). Większość Banków Centralnych zabezpiecza się również znakiem wodnym, który - co istotne - widoczny jest pod światło w tym samym miejscu banknotu zarówno z jednej, jak i drugiej jego strony. Słabej jakości podrobione banknoty można również rozpoznać po rozmiarze. Fałszerze często zapominają sprawdzić czy ich produkcja została wystarczająco precyzyjnie pocięta.

2. Wypukłości. Prawdziwe banknoty mają wypukły druk a nie wytłoczenia. To oznacza, że fragment, który jest wypukły po jednej stronie banknotu nie może być wklęsły po drugiej stronie! Zazwyczaj w technice druku wypukłego nakładane są nominały i znaki specjalne. Pamiętajmy również, że w autentycznych banknotach druk wypukły ma zawsze i wszędzie identyczną fakturę!

3. Mikrodruk. Prawdziwe banknoty mają zazwyczaj w kilku miejscach nadrukowane dodatkowe informacje i numery. Znaki te widać dopiero przez mocne szkło powiększające i zawsze są wyraźne. Fałszerze bardzo rzadko dysponują na tyle precyzyjnym sprzętem, żeby podrobić mikrodruk. Gdy próbują - zazwyczaj znaki są rozmazane, krzywe lub w ogóle nieczytelne.

4. Zabezpieczenia widoczne jedynie w świetle UV. Nadruki farbą widoczną jedynie w promieniach UV stosuje się od wielu lat dlatego fałszerze nauczyli się je dość skutecznie podrabiać. Jeśli już sprawdzamy banknot w świetle UV, warto zwrócić uwagę czy nadruk jest identyczny (również identycznie rozmieszczony) po obydwu stronach banknotu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak pożyczyć pieniądze taniej niż w banku? Jak pożyczyć pieniądze taniej niż w banku?

Chcesz pożyczyć pieniądze taniej niż w banku? To możliwe! Mówimy, jak i gdzie pożyczyć pieniądze na korzystniejszych warunkach niż w bankach.

Jak odwołać się od decyzji firmy ubezpieczeniowej?

Firmy ubezpieczeniowe niemal zawsze zaniżają wypłatę odszkodowania, na przykład po urazie, kontuzji, czy operacji. Warto odwołać się od takiej decyzji. Niemal zawsze dostaniesz dodatkowe pieniądze.

Jak nie dać się oszukać parabankom? 10 dobrych rad!

Parabanki wyrastają w Polsce niczym grzyby po deszczu. Coraz częściej słychać o firmach, które oszukały zwykłych Polaków. Ludzie ci stracili dziesiatki, a nawet setki tysięcy złotych. Jak się nie dać...

Aktualizacja: 16.07.2012 13:21
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Paulina Jaroszewicz: kim jest partnerka Andrzeja Chyry?

Paulina Jaroszewicz to 26-letnia asystentka kierownika produkcji. Przy jednej z ...

W Mowimyjak.pl najważniejsze porady i najnowsze informacje ekonomiczne. poradniczy portal biznesowo-finansowy dla każdego. Finanse, biznes, komentarze, raporty i analizy, wideo, informacje o kredytach dla przedsiębiorstw, porady o inwestowaniu, factoring, newconnect, kredyty, kredyt, podatki, waluty. Pomysł na biznes. Własna firma. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.