porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Za co można trafić na CZARNĄ LISTĘ DŁUŻNIKÓW? Do rejestru dłużników bardzo łatwo jest trafić. Wystarczy nawet niewielka ...
Energia elektryczna drożeje! DLACZEGO?

Ile kosztuje PRĄD? Dlaczego płacimy wysokie rachunki?

Energia elektryczna drożeje, to chyba nikogo już nie dziwi, bo dzieje się tak ze wszystkim dookoła. Z czego to wynika i ile faktycznie kosztuje nas prąd? Dlaczego tak dużo płacimy za prąd?

Podwyżki cen energii to między innymi efekt inflacji i rosnących cen węgla (w Polsce prąd powstaje przede wszystkim z niego) wynikających z coraz większego popytu na to paliwo (głównie w Chinach). Oprócz tego producenci energii ponoszą coraz większe koszty z powodu wprowadzania opłat za emisję zanieczyszczeń i konieczności inwestowania gigantycznych kwot w urządzenia umożliwiające wytwarzanie jej ze źródeł odnawialnych.

Kto decyduje o podwyżkach?

Z początkiem 2012 roku rachunki za prąd wzrosły w Polsce o 5% (w niektórych rejonach o 7%). Na razie nad wielkością podwyżek czuwa Urząd Regulacji Energetyki, który dba o to, by podwyżki cen dla odbiorców indywidualnych nie były większe, niż wynika to ze wzrostu kosztów przedsiębiorstw energetycznych. Jak mówi Agnieszka Głośniewska z URE - Na razie nie ma wystarczająco dobrych warunków, by urząd zdecydował się na całkowite urynkowienie cen prądu, jednak w ciągu kilku lat tak się zapewne stanie. Wtedy może być naprawdę drogo-

Dlaczego tak dużo płacimy za prąd?

Oprócz opłaty za samą energię, na koszty korzystania z niej składają się jeszcze nie mniej istotne opłaty za jej dystrybucję i przesył, oraz opłata abonamentowa wynikająca z kosztów obsługi handlowej. Koszty energii są uzależnione od miejsca zamieszkania - sprzedawcę energii możemy wybrać dowolnie, jesteśmy za to związani ze spółką dystrybucyjną (OSD), która działa na terenie, na którym korzystamy z prądu. Każda z tych firm ma własną taryfę, a w niej różne stawki opłat. Opłaty za dystrybucję zależą od miejsca zamieszkania. Ze względu na opłaty stałe (między innymi abonament) koszt kilowatogodziny prądu zależy od ilości pobranej energii (im więcej, tym niższa cena za jednostkę). Obliczenia komplikuje też fakt, że sprzedawcy energii i spółki dystrybucyjne oferują po kilka taryf (oprócz podstawowych G11 i G12) różniących się stawkami opłat uzależnionymi od pory dnia i nocy oraz godzinami ich obowiązywania. Wobec tego koszty energii w każdym przypadku mogą być nieco inne.

Taryfa nocna i taryfa dzienna 

Na podstawie taryf obowiązujących od stycznia 2012 roku oszacowaliśmy, że cena energii w taryfie całodobowej G11, to około 0,35 zł/kWh (ceny wszystkich producentów są podobne), a opłata za jej dystrybucję, to średnio 0,24 zł/kWh (różnice sięgają kilkunastu groszy), czyli w sumie 0,59 zł. W taryfie dwustrefowej G12 energia kosztuje średnio około 0,42 zł/kWh w dzień i 0,25 zł/kWh w nocy, a jej dystrybucja odpowiednio 0,26 zł  i 0,08 zł/kWh, co daje w sumie średni koszt 0,68 zł/kWh w dzień i 0,33 zł/kWh w nocy. Do tego dochodzą jeszcze opłaty stałe - od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie, w zależności od częstotliwości odczytów liczników i stawek dystrybutora.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
6 prostych sposobów na tańsze ogrzewanie

Zimą rachunki za energię rosną jak oszalałe. Żeby sezon grzewczy nie uderzył cię za bardzo po kieszeni, zastosuj się do zasad, które pozwolą je obniżyć.

Jak ZMNIEJSZYĆ RACHUNKI ZA PRĄD?

Wydatki na energię elektryczną to spory odsetek w budżecie każdego gospodarstwa domowego. Co możesz zrobić, aby ograniczyć te koszty?

Co ci grozi, gdy nie płacisz rachunków za prąd i gaz?

Zamiast bez opamiętania zadłużać się, nie płacąc rachunków za gaz i prąd, skontaktuj się z nimi i poproś o rozłożenie spłaty długów na raty.

Aktualizacja: 27.01.2012 08:10
Autor: PL
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Adolf Eichmann. Życie i śmierć nazisty

Adolf Eichmann, sprawca jednej z największych zbrodni przeciwko ludzkości, główny ...

W Mowimyjak.pl najważniejsze porady i najnowsze informacje ekonomiczne. poradniczy portal biznesowo-finansowy dla każdego. Finanse, biznes, komentarze, raporty i analizy, wideo, informacje o kredytach dla przedsiębiorstw, porady o inwestowaniu, factoring, newconnect, kredyty, kredyt, podatki, waluty. Pomysł na biznes. Własna firma. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.