porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jaka jest w Polsce INFLACJA? Jak bardzo urosną CENY w 2012 roku? Rosnące ceny były zmartwieniem Polaków w całym 2011 roku. W ...
Aukcje internetowe - kiedy trzeba płacić podatek za sprzedaż i zakupy w sieci?

Czy od sprzedaży w internecie należy odprowadzić podatek?

W trakcie wiosennych porządków natrafisz na wiele niepotrzebnych rzeczy, z którymi od lat nie potrafisz się rozstać. Aukcje internetowe to doskonały sposób, aby wreszcie się ich pozbyć, a przy okazji dołożyć coś do rodzinnego budżetu. Przeczytaj, kiedy należy rozliczyć się za to z fiskusem.

Urzędu skarbowego nie warto oszukiwać. W Polsce działają już specjalne oddziały, które zajmują się wyłącznie sprzedażą w sieci. Gdy kontrolerzy zauważą, że łamiesz przepisy podatkowe, nałożą na ciebie karę finansową, która może być bardzo dotkliwa.

Kiedy należy płacić podatek za sprzedaż w internecie?

Jeśli nie masz zarejestrowanej działalności gospodarczej, możesz jednak spokojnie wyprzedawać zawartość swojej szafy czy domowej biblioteki pod warunkiem, że byłeś właścicielem wystawianych na aukcji przedmiotów przez co najmniej 6 miesięcy.

Problem może pojawić się więc wówczas, gdy kupiliśmy daną rzecz, aby następnie sprzedać ją z zyskiem. Wtedy przez urząd skarbowy będziemy już potraktowani jak podatnik VAT. Z takiej transakcji powinniśmy się rozliczyć, dochód z niej wpisując w rocznym zeznaniu PIT.

Oczywiście, jeśli regularnie zarabiasz na sprzedaży towarów na jednym z popularnych serwisów aukcyjnych, jak Allegro, Świstak czy eBay, powinieneś bezwzględnie założyć działalność gospodarczą. Taką aktywność w internecie łatwo wykryć, a raczej trudno będzie ci wytłumaczyć urzędnikom, że sprzedając tygodniowo kilkaset sztuk nawet używanych rzeczy, nie prowadzisz zorganizowanej działalności.

Kiedy trzeba zapłacić podatek za zakupy w internecie?

Jeśli z kolei kupujesz w sieci, musisz zwrócić uwagę, czy sprzedający jest osobą prywatną, czy prowadzi firmę. Ale spokojnie. To ważne jedynie wtedy, gdy wartość twojego zakupu przekracza 1000 złotych. Jeśli tak, a sprzedający nie ma zarejestrowanej działności gospodarczej, koniecznie trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnej (PCC) – czyli 2% wartości nabytej rzeczy. Masz na to 14 dni od zakończenia transakcji.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 14.04.2014 00:15
Autor: zyl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Aneta Kopacz, reżyserka filmu nominowanego do Oscara?
Kim jest Aneta Kopacz, reżyserka filmu nominowanego do Oscara?

Podczas gali rozdania najbardziej prestiżowej nagrody filmowej – Oscarów 2015 – Polska ...

W Mowimyjak.pl najważniejsze porady i najnowsze informacje ekonomiczne. poradniczy portal biznesowo-finansowy dla każdego. Finanse, biznes, komentarze, raporty i analizy, wideo, informacje o kredytach dla przedsiębiorstw, porady o inwestowaniu, factoring, newconnect, kredyty, kredyt, podatki, waluty. Pomysł na biznes. Własna firma. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.