porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jaka jest w Polsce INFLACJA? Jak bardzo urosną CENY w 2012 roku? Rosnące ceny były zmartwieniem Polaków w całym 2011 roku. W ...
Aukcje internetowe - kiedy trzeba płacić podatek za sprzedaż i zakupy w sieci?

Czy od sprzedaży w internecie należy odprowadzić podatek?

W trakcie wiosennych porządków natrafisz na wiele niepotrzebnych rzeczy, z którymi od lat nie potrafisz się rozstać. Aukcje internetowe to doskonały sposób, aby wreszcie się ich pozbyć, a przy okazji dołożyć coś do rodzinnego budżetu. Przeczytaj, kiedy należy rozliczyć się za to z fiskusem.

Urzędu skarbowego nie warto oszukiwać. W Polsce działają już specjalne oddziały, które zajmują się wyłącznie sprzedażą w sieci. Gdy kontrolerzy zauważą, że łamiesz przepisy podatkowe, nałożą na ciebie karę finansową, która może być bardzo dotkliwa.

Kiedy należy płacić podatek za sprzedaż w internecie?

Jeśli nie masz zarejestrowanej działalności gospodarczej, możesz jednak spokojnie wyprzedawać zawartość swojej szafy czy domowej biblioteki pod warunkiem, że byłeś właścicielem wystawianych na aukcji przedmiotów przez co najmniej 6 miesięcy.

Problem może pojawić się więc wówczas, gdy kupiliśmy daną rzecz, aby następnie sprzedać ją z zyskiem. Wtedy przez urząd skarbowy będziemy już potraktowani jak podatnik VAT. Z takiej transakcji powinniśmy się rozliczyć, dochód z niej wpisując w rocznym zeznaniu PIT.

Oczywiście, jeśli regularnie zarabiasz na sprzedaży towarów na jednym z popularnych serwisów aukcyjnych, jak Allegro, Świstak czy eBay, powinieneś bezwzględnie założyć działalność gospodarczą. Taką aktywność w internecie łatwo wykryć, a raczej trudno będzie ci wytłumaczyć urzędnikom, że sprzedając tygodniowo kilkaset sztuk nawet używanych rzeczy, nie prowadzisz zorganizowanej działalności.

Kiedy trzeba zapłacić podatek za zakupy w internecie?

Jeśli z kolei kupujesz w sieci, musisz zwrócić uwagę, czy sprzedający jest osobą prywatną, czy prowadzi firmę. Ale spokojnie. To ważne jedynie wtedy, gdy wartość twojego zakupu przekracza 1000 złotych. Jeśli tak, a sprzedający nie ma zarejestrowanej działności gospodarczej, koniecznie trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnej (PCC) – czyli 2% wartości nabytej rzeczy. Masz na to 14 dni od zakończenia transakcji.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Allegro, eBay i inne: jak sprzedawać na aukcjach internetowych? SPRAWDZONE RADY Allegro, eBay i inne: jak sprzedawać na aukcjach internetowych? SPRAWDZONE RADY

AUKCJE INTERNETOWE: JAK SPRZEDAWAĆ? Stare ubrania zajmują miejsce w szafie? Biżuteria po babci zdecydowanie nie jest w twoim guście? A może w szufladzie zalegają perfumy, które okazały się...

Aktualizacja: 14.04.2014 00:15
Autor: zyl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Robert Rozmus? [KARIERA, RODZINA]

Robert Rozmus to aktor o wielu twarzach. To on podkładał ...

W Mowimyjak.pl najważniejsze porady i najnowsze informacje ekonomiczne. poradniczy portal biznesowo-finansowy dla każdego. Finanse, biznes, komentarze, raporty i analizy, wideo, informacje o kredytach dla przedsiębiorstw, porady o inwestowaniu, factoring, newconnect, kredyty, kredyt, podatki, waluty. Pomysł na biznes. Własna firma. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.