porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak GMINA może ci pomóc w ŚCIĄGANIU ALIMENTÓW? Jeśli nie jesteś w stanie wyegzekwować alimentów, możesz zwrócić się ...
Co trzeba zrobić, aby móc wymeldować nieproszonego lokatora z własnego mieszkania?

Czy łatwo wymeldować lokatora z własnego mieszkania?

Niechciany lokator w naszym mieszkaniu to uciążliwy problem, niezależnie od tego czy jest to problematyczna córka, były mąż czy osoba, z którą podpisaliśmy umowę najmu. Niestety, pozbycie się takiego niechcianego lokatora nie jest łatwe. Czy da się go wymeldować bez jego zgody?

Wprawdzie według artykułu 15 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych: Osoba, która opuszcza miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące, jest obowiązana wymeldować się w organie gminy, właściwym ze względu na dotychczasowe miejsce jej pobytu, najpóźniej w dniu opuszczenia tego miejsca, jednak rzeczywistość wygląda inaczej. 

Przede wszystkim, jeśli niechciany lokator nie chce się wymeldować z własnej woli sprawa nabiera trybu administracyjnego. Oznacza to, że właściciel mieszkania musi udowadnić, że osoba która chce wymeldować opuściła lokal, co jest rozumiane jako: dobrowolne, całkowite usunięcie z lokalu rzeczy potrzebnych do życia przez daną osobę. Zwykle jest to rozstrzygane poprzez wizję lokalną i rozmowy z sąsiadami. 

Według prawa nie da się wymeldować osoby, która zamieszkuje dany lokal. Jeśli więc w dobroci serca zameldujemy w naszym mieszkaniu lokatora, który je od nas wynajmuje, jak długo będzie tam mieszkał, tak długo nie może być wymeldowany. Co więcej nie możliwe jest także wymeldowanie z mieszkania byłego męża, który odmawia wyprowadzki. W tych sytuacjach rozwiązaniem jest wytoczenie sprawy o eksmisję, a następnie przymusowe usuniecie lokatora, w przypadku gdy ten nie zechce podporządkować się wyrokowi sądowemu. Wtedy dopiero po wykonaniu eksmisji, czyli faktycznym usunięciu lokatora, można dokonać jego wymeldowania.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 07.04.2014 13:02
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kinga Jasiewicz- kim jest maturzystka, która pozwała Okręgową Komisję Egzaminacyjną?
Kinga Jasiewicz- kim jest maturzystka, która pozwała Okręgową Komisję Egzaminacyjną?

Maturzystka Kinga Jasiewicz nie dostała się na wymarzone studia stomatologiczne ...

W Mowimyjak.pl najważniejsze porady i najnowsze informacje ekonomiczne. poradniczy portal biznesowo-finansowy dla każdego. Finanse, biznes, komentarze, raporty i analizy, wideo, informacje o kredytach dla przedsiębiorstw, porady o inwestowaniu, factoring, newconnect, kredyty, kredyt, podatki, waluty. Pomysł na biznes. Własna firma. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.