porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Dowiedz się, co cię czeka, jeśli będziesz unikać płacenia alimentów? Jeżeli odpowiedzialność za własne dziecko jest tobie obca i migasz ...
Nie płacisz czynszu? Możesz stracić mieszkanie!

Co ci grozi za niepłacenie czynszu?

Z badań nad dłużnikami wynika, że w pierwszej kolejności zadłużamy się w spółdzielni mieszkaniowej. Niepłacenie czynszu nie jest mądrym posunięciem. Zaleganie z opłatami grozi nawet eksmisją i utratą mieszkania.

Ściąganie długu za mieszkanie zwykle zaczyna się od upomnienia, a nawet kilku. Spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa informuje cię na piśmie o kwocie zaległości (w tym karnych odsetek za zwłokę) i domaga się uregulowania należności.

Jeśli dalej nie płacisz, twój dług rośnie, a wraz z nim rosną i odsetki. Nie lekceważ ich, bo zarówno wspólnota, jak i spółdzielnia mogą uchwalić je w dowolnej wysokości - np. 100% rocznie. Kolejny krok, jaki wykona zarząd wspólnoty albo spółdzielni, żeby wyegzekwować należne pieniądze, to złożenie do sądu wniosku o zasądzenie należności i wyznaczenie komornika, a on może np. potrącić ci dług z pensji.

Kiedy grozi ci eksmisja?

Spółdzielnia mieszkaniowa, której nie płacisz czynszu, nie pozbędzie się ciebie z mieszkania tak łatwo. Najpierw musi skreślić cię z listy członków spółdzielni. A taką decyzję może podjąć tylko rada nadzorcza albo walne zgromadzenie, ale... dopiero po wysłuchaniu twoich racji. Masz więc szansę przekonać spółdzielnię, że twoje kłopoty są przejściowe i postarasz się spłacić zadłużenie albo poprosić o rozłożenie go na raty. Zawsze możesz też się odwołać od decyzji o wykluczeniu ze spółdzielni. Jeśli członkostwa pozbawiła cię rada nadzorcza - do walnego zgromadzenia lub sądu.

Jeśli w dalszym ciągu nie regulujesz długu, wierzyciel (gmina, spółdzielnia, wspólnota, prywatny właściciel) może wystąpić do sądu o eksmisję. Jeśli sąd wyda nakaz eksmisji, do twoich drzwi może zapukać komornik. Najpierw poprosi cię o dobrowolne opuszczenie mieszkania. Jeśli się nie zgodzisz, może usunąć cię siłą z pomocą straży miejskiej lub policji.

Kogo komornik nie może wyrzucić mieszkania?

Na szczęście do eksmisji dochodzi tylko w ostateczności. A jeśli już, to nie każdy zadłużony trafi na bruk. Ustawa o ochronie praw lokatorów zakazuje eksmitowania: kobiet w ciąży, dzieci, niepełnosprawnych, ubezwłasnowolnionych i ich opiekunów, obłożnie chorych, emerytów i rencistów korzystających z pomocy społecznej oraz bezrobotnych. Gmina musi zapewnić takim lokatorom mieszkanie socjalne. Jesteś też chroniony w okresie od 1 listopada do 31 marca, bo w tym czasie nie wolno nikogo eksmitować na bruk.

Warto też pamiętać, że komornik nie może nikogo eksmitować do czasu, aż wierzyciel lub gmina zapewnią eksmitowanemu dach nad głową, czyli tzw. pomieszczenie tymczasowe. Powinno ono spełniać określone warunki – m.in. musi mieć odpowiednią powierzchnię (co najmniej 5 m2 na osobę) i znajdować się w tej samej miejscowości lub pobliskiej.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czy i jak rozmawiać z windykatorem?

Wpadłeś w pętle zadłużenia? Nie jesteś w stanie spłacać swoich długów na czas? Dzwoni do ciebie firma windykacyjna albo puka komornik? To nie unikaj ich. Przed długiem nie uciekniesz. Zobacz, czy i...

Jak uniknąć komornika? [SPRAWDZONE SPOSOBY] Jak uniknąć komornika? [SPRAWDZONE SPOSOBY]

Coraz więcej Polaków żyje na kredyt, a ich długi rosną w zastraszająco szybkim tempie. Komornik na karku? Dziś nie należy to do rzadkości. Polacy łapią się wszelkich sposobów, by uniknąć...

Co robić, gdy trafisz na czarną listę dłużników? Czym grozi wpisanie do rejestru BIK lub BIG? PORADNIK DLA ZADŁUŻONYCH

Nie zapłaciłeś faktury za prąd, gaz lub telefon? Zalegasz ze spłatą raty kredytu? Nie płacisz czynszu? Możesz trafić na listę niesolidnych dłużników. Zobacz, kto i za jakie długi może cię wpisać na...

Aktualizacja: 06.10.2011 13:37
Autor: Marta Balko
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Tomasz Wróblewski – kim jest nowy naczelny WPROST?

Tomasz Wróblewski – zwolniony z „Rzeczpospolitej” w listopadzie 2012 roku w ...

W Mowimyjak.pl najważniejsze porady i najnowsze informacje ekonomiczne. poradniczy portal biznesowo-finansowy dla każdego. Finanse, biznes, komentarze, raporty i analizy, wideo, informacje o kredytach dla przedsiębiorstw, porady o inwestowaniu, factoring, newconnect, kredyty, kredyt, podatki, waluty. Pomysł na biznes. Własna firma. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.