porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie zawody cieszą się w Polsce dużym, a jakie małym szacunkiem? Co wynika z badań?
Jakie zawody cieszą się w Polsce dużym, a jakie małym szacunkiem? Co wynika z badań? Jakie grupy zawodowe cieszą się szacunkiem i społeczną aprobatą, a ...
ZMIANA CZASU. Kto oprócz Polaków przesuwa wskazówki zegara?

ZMIANA CZASU – które państwa przestawiają zegary?

Nie tylko Polacy dwa razy w roku przestawiają zegary. Czyni tak prawie cała Europa, a także szereg krajów w innych częściach świata. W sumie zmiana czasu co pół roku występuje w aż 70 krajach.
ZMIANA CZASU – które państwa przestawiają zegary?

ZMIANA CZASU NA ZIMOWY 2013. Kto oprócz Polaków przesuwa wskazówki zegara?

fot.: romexico/sxc

Kiedy zmieniamy czas letni na czas zimowy?

Kwestię zmiany czasu reguluje rozporządzenie premiera w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012-2016. Zgodnie z nim wskazówki zegara przestawiamy w ostatnią niedzielę października (w tym roku będzie to 27 października 2013).

W którą stronę przestawiamy zegarki?

Jednym z najwiekszych dylematów związanych ze zmianą czasu jest kierunek przestawiania wskazówek. Podczas zmiany czasu z letniego na zimowy cofamy zegary o godzinę: z godziny 3.00 na godzinę 2.00. Dzięki temu w nocy z soboty na niedzielę będziemy spali o godzinę dłużej. Niektórzy jednak będą zmuszeni o godzinę dłużej pracować. Jednak tym, którzy muszą pełnić nocne dyżur dodatkowe 60 minut pracy będzie potraktowane przez pracodawcę jako nadgodzina.

W jakich krajach zmienia się czas?

Czas letni i czas zimowy funkcjonuje nie tylko w Polsce – także w 70 innych krajach. Wskazówki zegara przestawiają prawie wszystkie europejskie państwa, a także Brazylia, Chile, Paragwaj, Urugwaj, Maroko, Izraela, Syria i Iran. W USA, Kanadzie i Meksyku kwestie zmiany czasu są nieco bardziej skomplikowane: decyzja o przyjęciu czasu letniego i zimowego zależy od regionu.

>>> Czemu służy ZMIANA CZASU? [KLIKNIJ!]

Z państw Europ Zachodniej jedynie Islandia nie uznaje zmiany czasu. O przestawianie zegarków nie muszą martwić się także nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy – Białoruś, Naddniestrze (region autonomiczny Republiki Mołdawii) i Rosja. Także Japoończycy, Chińczycy i Hindusi nie uznają podziału na czas letni i zimowy.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Kiedy zmieniamy czas na letni i zimowy w 2015 roku? W którą stronę przesuwamy wskazówki? Kiedy zmieniamy czas na letni i zimowy w 2015 roku? W którą stronę przesuwamy wskazówki?

Już przywykliśmy, że dwa razy do roku przesuwamy zegarki albo o godzinę do przodu, albo wstecz. Zazwyczaj cieszymy się ze snu jednego dnia o godzinę dłużej, ale zmiany czasu nie są dla wielu z nas...

ZMIANA CZASU: Po co? Do czego służy nam zmiana czasu na letni lub zimowy? ZMIANA CZASU: Po co? Do czego służy nam zmiana czasu na letni lub zimowy?

Zmiana czasu dwa razy do roku wpływa na nasze życie gdyż odbywająca się dwa razy w roku. Śpimy o godzinę krócej lub dłużej. Zmiana ma się przyczynić do efektywniejszego wykorzystania światła. Jednym...

Zmiany czasu w 2015 roku. Kiedy zmiana czasu na letni, kiedy na zimowy?

W 2015 roku zmiany czasu z zimowego na letni i z letniego na zimowy różnią się tylko o jeden dzień w porównaniu z rokiem 2014. Kiedy zmienimy czas na letni, a kiedy na zimowy w 2015 roku.

Aktualizacja: 28.03.2015 10:23
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Krzysztof Stelmaszyk, aktor – kim jest? KARIERA, RODZINA
Krzysztof Stelmaszyk, aktor – kim jest? KARIERA, RODZINA

Polski aktor Krzysztof Stelmaszyk jest znany zarówno z teatru, jak ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.