porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
ZMIANA CZASU. Czas letni, czas zimowy – który jest w Polsce naturalny?
ZMIANA CZASU. Czas letni, czas zimowy – który jest w Polsce naturalny? Przyzwyczailiśmy się mówić, że zmieniamy czas na letni lub zimowy. ...
ZMIANA CZASU NA ZIMOWY 2013. Kto oprócz Polaków przesuwa wskazówki zegara?

ZMIANA CZASU – które państwa przestawiają zegary?

Nie tylko Polacy dwa razy w roku przestawiają zegary. Czyni tak prawie cała Europa, a także szereg krajów w innych częściach świata. W sumie zmiana czasu co pół roku występuje w aż 70 krajach.
ZMIANA CZASU – które państwa przestawiają zegary?

ZMIANA CZASU NA ZIMOWY 2013. Kto oprócz Polaków przesuwa wskazówki zegara?

fot.: romexico/sxc

Kiedy zmieniamy czas letni na czas zimowy?

Kwestię zmiany czasu reguluje rozporządzenie premiera w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012-2016. Zgodnie z nim wskazówki zegara przestawiamy w ostatnią niedzielę października (w tym roku będzie to 27 października 2013).

W którą stronę przestawiamy zegarki?

Jednym z najwiekszych dylematów związanych ze zmianą czasu jest kierunek przestawiania wskazówek. Podczas zmiany czasu z letniego na zimowy cofamy zegary o godzinę: z godziny 3.00 na godzinę 2.00. Dzięki temu w nocy z soboty na niedzielę będziemy spali o godzinę dłużej. Niektórzy jednak będą zmuszeni o godzinę dłużej pracować. Jednak tym, którzy muszą pełnić nocne dyżur dodatkowe 60 minut pracy będzie potraktowane przez pracodawcę jako nadgodzina.

W jakich krajach zmienia się czas?

Czas letni i czas zimowy funkcjonuje nie tylko w Polsce – także w 70 innych krajach. Wskazówki zegara przestawiają prawie wszystkie europejskie państwa, a także Brazylia, Chile, Paragwaj, Urugwaj, Maroko, Izraela, Syria i Iran. W USA, Kanadzie i Meksyku kwestie zmiany czasu są nieco bardziej skomplikowane: decyzja o przyjęciu czasu letniego i zimowego zależy od regionu.

>>> Czemu służy ZMIANA CZASU? [KLIKNIJ!]

Z państw Europ Zachodniej jedynie Islandia nie uznaje zmiany czasu. O przestawianie zegarków nie muszą martwić się także nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy – Białoruś, Naddniestrze (region autonomiczny Republiki Mołdawii) i Rosja. Także Japoończycy, Chińczycy i Hindusi nie uznają podziału na czas letni i zimowy.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
ZMIANA CZASU: Po co? Do czego służy nam zmiana czasu na letni lub zimowy? ZMIANA CZASU: Po co? Do czego służy nam zmiana czasu na letni lub zimowy?

Zmiana czasu dwa razy do roku wpływa na nasze życie gdyż odbywająca się dwa razy w roku. Śpimy o godzinę krócej lub dłużej. Zmiana ma się przyczynić do efektywniejszego wykorzystania światła. Jednym...

ZMIANA CZASU NA ŚWIECIE: Gdzie zmienia się czas na zimowy i letni, a gdzie nie?

Już w niedzielę 27 października musimy przestawić zegarki. Czy na całym świecie obowiązuje zmiana czasu? Które państwa ją stosują?

Kiedy ZMIANA CZASU z zimowego na letni, a potem letniego na zimowy w 2012 roku?

Tradycyjnie już w ostatnią niedzielę marca nastąpi zmiana czasu zimowego na letni. 25 marca o godz. 2 w nocy czas przestawiony zostanie na godz. 3. Zmiana czasu -z zimowego na letni, z letniego...

Aktualizacja: 20.10.2014 09:58
Źródło: mowimyjak.pl
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Aleksandra Popławska - kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Aleksandra Popławska - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Aleksandra Popławska zagra jedną z głównych ról w nowym serialu ...

BAZA PORAD
Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.