porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
ZMIANA CZASU. Czas letni, czas zimowy – który jest w Polsce naturalny?
ZMIANA CZASU. Czas letni, czas zimowy – który jest w Polsce naturalny? Przyzwyczailiśmy się mówić, że zmieniamy czas na letni lub zimowy. ...
ZMIANA CZASU NA ZIMOWY 2013. Kto oprócz Polaków przesuwa wskazówki zegara?

ZMIANA CZASU – które państwa przestawiają zegary?

Nie tylko Polacy dwa razy w roku przestawiają zegary. Czyni tak prawie cała Europa, a także szereg krajów w innych częściach świata. W sumie zmiana czasu co pół roku występuje w aż 70 krajach.
ZMIANA CZASU – które państwa przestawiają zegary?

ZMIANA CZASU NA ZIMOWY 2013. Kto oprócz Polaków przesuwa wskazówki zegara?

fot.: romexico/sxc

Kiedy zmieniamy czas letni na czas zimowy?

Kwestię zmiany czasu reguluje rozporządzenie premiera w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012-2016. Zgodnie z nim wskazówki zegara przestawiamy w ostatnią niedzielę października (w tym roku będzie to 27 października 2013).

W którą stronę przestawiamy zegarki?

Jednym z najwiekszych dylematów związanych ze zmianą czasu jest kierunek przestawiania wskazówek. Podczas zmiany czasu z letniego na zimowy cofamy zegary o godzinę: z godziny 3.00 na godzinę 2.00. Dzięki temu w nocy z soboty na niedzielę będziemy spali o godzinę dłużej. Niektórzy jednak będą zmuszeni o godzinę dłużej pracować. Jednak tym, którzy muszą pełnić nocne dyżur dodatkowe 60 minut pracy będzie potraktowane przez pracodawcę jako nadgodzina.

W jakich krajach zmienia się czas?

Czas letni i czas zimowy funkcjonuje nie tylko w Polsce – także w 70 innych krajach. Wskazówki zegara przestawiają prawie wszystkie europejskie państwa, a także Brazylia, Chile, Paragwaj, Urugwaj, Maroko, Izraela, Syria i Iran. W USA, Kanadzie i Meksyku kwestie zmiany czasu są nieco bardziej skomplikowane: decyzja o przyjęciu czasu letniego i zimowego zależy od regionu.

>>> Czemu służy ZMIANA CZASU? [KLIKNIJ!]

Z państw Europ Zachodniej jedynie Islandia nie uznaje zmiany czasu. O przestawianie zegarków nie muszą martwić się także nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy – Białoruś, Naddniestrze (region autonomiczny Republiki Mołdawii) i Rosja. Także Japoończycy, Chińczycy i Hindusi nie uznają podziału na czas letni i zimowy.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
ZMIANA CZASU NA ŚWIECIE: Gdzie zmienia się czas na zimowy i letni, a gdzie nie?

Już w niedzielę 27 października musimy przestawić zegarki. Czy na całym świecie obowiązuje zmiana czasu? Które państwa ją stosują?

ZMIANA CZASU. PRZESTAWIAMY ZEGARKI na CZAS ZIMOWY zimowy w 2012 roku? Która jest godzina, jaki czas ZMIANA CZASU. PRZESTAWIAMY ZEGARKI na CZAS ZIMOWY zimowy w 2012 roku? Która jest godzina, jaki czas

W nocy z soboty na niedzielę, czyli z 27 na 28 października śpimy dłużej. Wówczas będziemy przestawiać zegarki na czas zimowy. W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego...

Aktualizacja: 20.10.2014 09:58
Źródło: mowimyjak.pl
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Georg Grozer, najlepszy niemiecki siatkarz ostatnich lat?

Kiedyś największa gwiazda Resovii Rzeszów, dziś najgroźniejszy przeciwnik polskich siatkarzy ...

BAZA PORAD
Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.