porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Władysław Bartoszewski skończył 92 lata. Co warto o nim wiedzieć?
Władysław Bartoszewski skończył 92 lata. Co warto o nim wiedzieć? Władysław Bartoszewski – były szef MSZ, uczestnik Powstania Warszawskiego, żołnierz ...
Władysław Bartoszewski – były więzień Auschwitz, powstaniec warszawski, członek Żegoty, następnie opozycjonista, były minister spraw zagranicznych.

Władysław Bartoszewski – kim jest? [DZIEJE, ZASŁUGI, RODZINA]

Więzień obozu w Auschwitz, kawaler Orderu Orła Białego, kontrowersyjny działacz społeczny i polityk, zaciekły wróg komunizmu i ikona opozycji. Szanowany przez wielu, pogardzany przez zwolenników alternatywnej wersji historii. Kim jest Władysław Bartoszewski? 
 
Władysław Bartoszewski – kim jest? [DZIEJE, ZASŁUGI, RODZINA]

Władysław Bartoszewski – były więzień Auschwitz, powstaniec warszawski, członek Żegoty, następnie opozycjonista, były minister spraw zagranicznych. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

fot.: Mariusz Kubik, http://www.mariuszkubik.pl /Wikimedia Commons, CC 3.0

W czasie wojny Władysław Bartoszewski – po opuszczeniu obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie trafił z łapanki – został żołnierzem AK. Podczas okupacji angażował się w wiele inicjatyw mających na celu wyzwolenie Polski spod jarzma hitlerowskich Niemiec. Jako członek  Frontu Odrodzenia Polski zajął się organizowaniem struktur Rady Pomocy Żydom „Żegota”, której był  członkiem do wybuchu Powstania Warszawskiego, w którym walczył. Jako adiutant dowódcy placówki informacyjno-radiowej "Asma" i redaktor naczelny czasopisma „Wiadomości z miasta i Wiadomości radiowe ” został odznaczony Krzyżem Walecznych.

Bartoszewski – okres stalinowski i działalność po 1956

Po wojnie Władysław Bartoszewski przez trzy miesiące pracował w Delegaturze Sił Zbrojnych na Kraj (ds. informacji i propagandy). Następnie jesienią 1945 roku zajał się współpracą Instytutem Pamięci Narodowej oraz z  Główną Komisją Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce, gdzie wykorzystywano jego informacje na temat zbrodni hitlerowskich, zebrane w  trakcie pobytu w Oświęcimiu. Następnie Bartoszewski wstąpił w szeregi opozycyjnego PSL, co łaczyło się bezpośrednio z jego wcześniejszą pracą w „Gazecie Ludowej”. Członkostwo w partii, która była jedyną realną alternatywą wobec rządu komunistycznego, pociągnęło za sobą  konsekwencje w postaci aresztowania Bartoszewskiego pod fałszywym zarzutem szpiegostwa. Opozycjonista spędził w więzieniu  lata 1946-48 oraz  od końca 1949 do połowy 1954. W 1955 został uznany za przez Sąd Wojskowy za niesłusznie skazanego.

>>> Władysław Bartoszewski skończył 92 lata. Co warto o nim wiedzieć? [KLIKNIJ!]

Po 1956 roku Bartoszewski powrócił do działalności publicystycznej, zamieszczał teksty w tygodnikach „Stolica”, „Świat” i „Tygodnik Powszechny”. Został uhonorowany Orderem Odrodzenia Polski oraz tytułem Sprawiedliwy wśród  Narodów Świata za pomoc Żydom w trakcie II Wojny Świartowej, współpracował z  Instytutem Yad Vashem oraz radiem Wolna Europa. Dużo podróżował. Pozostawał w stałym kontakcie z najwybitniejszymi przedstawicieli emigracji, jak Czesław Miłosz czy Gustaw Herling-Grudziński.

Bartoszewski – opozycjonista

Za swoją postawę sprzeciwu wobec reżimu komunistycznego Władysław Bartoszewski został w 1970 roku objęty zakazem publikacji i zaczał być poddawany represjom takim jak rewizje, odmowa wydania paszportu, rozpowszechnianie fałszywek. Mimo to Bartoszewski angażował się w wiele akcji związanych z dążeniem Polski do niepodległości, brał udział  w działaniach mających na celu ułaskawienie członków organizacji „Ruch”, m.in. Stefana Niesiołowskiego. Jako jeden z pierwszych Bartoszewski sygnował list przeciwko zmianom konstytucji PRL oraz list do robotników strajkujących na Wybrzeżu. Bartoszewski starał się edukować i szkolić nowe kadry ludzi zdolnych do walki z reżimem, wykładając w tajnym Uniwersytecie Latającym. Internowany po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981. Dzięki wsparciu krajowych i zagranicznych środowisk intelektualistów został zwolniony w kwietniu 1982 roku.

Bartoszewski – kariera polityczna i dyplomatyczna

W 1990 roku Władysław Bartoszewski został mianowany ambasadorem RP w Austrii, następnie został ministrem spraw zagranicznych w rządzie Józefa Oleksego (desygnowany jako minister prezydencki przed Lecha Wałęsa ). Pełnił to stanowisko w od marca do grudnia 1995 roku, po czym zrezygnował w związku z końcem prezydentury Lecha Wałęsy. W latach 1997-2001 był senatorem IV kadencji. Politycznie sympatyzuje z Platformą Obywatelską, której został honorowym przewodniczącym komitetu wyborczego – w 2007 roku.  20 listopada tego samego roku został mianowany przez Donalda Tuska  sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Władysław Bartoszewski znany jest ze swoich kontrowersyjnych wypowiedzi, zwłaszcza wobec członków Prawa i Sprawiedliwości. Jego obecna postawę  można oceniać na wiele sposobów, lecz nikt nie odbierze mu jego niewątpliwego dorobku w kwestii walki z reżimami totalitarnymi. Nikt nie może również odmówić mu chęci działań tylko i wyłącznie dla dobra kraju i szczerego patriotyzmu. Kim jest Władysław Bartoszewski?  Osobą, która jest dużą częścią współczesnej historii Polski oraz  jednym z bohaterów wyzwolenia kraju i przywrócenia w nim demokracji.

Bartoszewski – rodzina

Władysław Bartoszewski ma żonę Zofię oraz syna Władysława T. Bartoszewskiego.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Władysław Bartoszewski skończył 92 lata. Co warto o nim wiedzieć? Władysław Bartoszewski skończył 92 lata. Co warto o nim wiedzieć?

Władysław Bartoszewski – były szef MSZ, uczestnik Powstania Warszawskiego, żołnierz Armii Krajowej i więzień obozu w Auschwitz – 19 lutego 2014 r. obchodzi 92. urodziny.

Aktualizacja: 19.02.2014 10:03
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Oscary 2015. Agata Trzebuchowska, aktorka z Idy - kim jest?
Oscary 2015. Agata Trzebuchowska, aktorka z Idy - kim jest?

Agata Trzebuchowska to młoda polska aktorka, któregoś dnia wypatrzona przez ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.