porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
10 listopada - DZIEŃ JEŻA - dlaczego ustanowiono to święto? Dzień Jeża - święto mało znane, choć hodowanie pigmejskich jeży ...
OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ - Kto może ubiegać się o usługi opiekuńcze i ile one kosztują?

USŁUGI OPIEKUŃCZE - kto może liczyć na pomoc i na jakich zasadach?

Osoby starsze, i co z tym związane często mniej sprawne czy niesamodzielne, a także samotne (ale też mieszkajace z rodziną) mogą ubiegać się o pomoc z ośrodka pomocy społecznej w postaci tzw. usług opiekuńczych. Co to takiego usługi opiekuńcze i jak się o nie ubiegać?
USŁUGI OPIEKUŃCZE - kto może liczyć na pomoc i na jakich zasadach?

Co to takiego usługi opiekuńcze i jak się o nie ubiegać?

fot.: Photos.com

USŁUGI OPIEKUŃCZE - dla kogo?

Usługi opiekuńcze przysługują osobom samotnym, które z racji wieku, choroby, niepełnosprawności lub innej przyczyny, wymagają pomocy innych osób, na którą ze strony bliskich liczyć nie mogą. Jednak bywa i tak, że osoby starsze mieszkające z rodziną również, z różnych powodów, tej pomocy nie mają - one także mogą ubiegać się o usługi opiekuńcze z pomocy społecznej.

Jak to wygląda? 

Usługi świadczone są w mieszkaniu osoby, która potrzebuje pomocy lub w ośrodkach wsparcia takich jak środowiskowe domy samopomocy, kluby samopomocy, dzienne domy pomocy i jest to

  • pomoc w codziennych zajęciach, takich jak robienie zakupów, sprzątanie, gotowanie, załatwianie spraw w urzędach itp.,  

  • mycie, kąpanie, ubieranie, pomoc dla osób chorych, dozowanie lekarstw, ścielenie łóżka, zapobieganie powstawaniu odleżyn i odparzeń, karmienie, 

  • specjalistyczne usługi opiekuńcze  np. pielęgnacja wspierająca proces leczenia, rehabilitacja fizyczna i usprawnianie zaburzonych funkcji organizmu zgodnie z zaleceniami lekarskimi lub specjalisty z zakresu rehabilitacji ruchowej lub fizjoterapii. Jest to szczególny rodzaj usług dostosowanych do rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności i świadczonych przez specjalistów np. pielęgniarki, rehabilitantów, fizjoterapeutów. 

 Jak starać się o usługi opiekuńcze?

Osoba zainteresowana usługami opiekuńczymi, powinna złosić się do OPS w miejscu zamieszkania albo zadzwonić czy napisać list (może to zrobić też ktoś z rodziny lub sąsiad). Do zgłoszenia trzeba dołączyć zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia, uzasadniające korzystanie z usług opiekuńczych i zaleconą przez lekarza pielęgnację, a także zaświadczenie o wysokości dochodów i dowód osobisty. W czasie dwóch tygodni od zgłoszenia, pracownik socjalny z OPS odwiedzi osobę oczekującą pomocy i przeprowadzi rodzinny wywiad środowiskowy, na podstawie któego będzie mógł ocenić sytuację życiową starszej osoby. Od wyników wywiadu zależy m.in. ustalenie wysokości ewentualnej odpłatności za usługi. W czasie 30 dni OPS wyda decyzję administracyjną (na piśmie) o przyznaniu - bądź nie - tej formy pomocy.

OPS organizują usługi we współpracy z wyspecjalizowanymi organizacjami pozarządowymi lub firmami prywatnymi. Z nimi także można kontaktować się w sprawie usług.

Ile płacimy za usługi

Od czego zależy wysokość opłat/ zwolnienie z opłat:

  • Od miejsca zamieszkania – szczegółowe zasady odpłatności uchwalają władze gminy.
  • Od dochodu netto -  wydatki na usługi, pomoc rzeczową, zasiłki na ekonomiczne usamodzielnienie, zasiłki okresowe i zasiłki celowe przyznane pod warunkiem zwrotu podlegają zwrotowi w części lub całości, jeżeli dochód na osobę w rodzinie osoby zobowiązanej do zwrotu wydatków przekracza kwotę kryterium dochodowego .
     Jeśli więc nie przekraczamy kryterium dochodowego, które wynosi dla osoby samotnie gospodarującej 477 zł, dla osoby w rodzinie - w wysokości 351 zł,  nie ponosimy odpłatności.  W przypadku przekroczenia ponosimy częściową odpłatność.
  •  Od rodzaju i miejsca świadczenia usług – wysokość ponoszonych opłat zależy od dochodu na osobę w rodzinie; od tego czy i o ile przekroczymy tzw. kryterium dochodowe określone w ustawie o pomocy społecznej. Osoby, których dochód nie przekracza ustawowo określonego kryterium mają bezpłatnie świadczone usługi. Dla pozostałych, wysokość odpłatności będzie uzależniona także od tego czy usługi wykonywane są w ich mieszkaniu, czy w domach dziennego pobytu, oraz czy ich zakres jest standardowy czy ponadstandardowy. 
  • Od sytuacji osób ubiegających się o wsparcie – szczególna sytuacja życiowa osoby korzystającej z pomocy, może być powodem częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat za usługi (mimo przekroczenia kryterium dochodowego). Powodem zwolnienia w uzasadnionych sytuacjach, gdy ponoszenie opłat za świadczone usługi stanowiłoby nadmierne obciążenie, będą np.: udokumentowane wydatki na zakup lekarstw, artykułów sanitarnych, opłaty za leczenie, stosowanie specjalistycznej diety, zakup sprzętu rehabilitacyjnego, inne uzasadnione sytuacje życiowe i losowe.  
MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Bilety dla niepełnosprawnych. Jak poznański ZTM zarabia na głuchoniemych?

Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu dyskryminuje osoby głuchonieme poprzez nakładanie na nie mandatów za przejazdy z biletem ulgowym. Przeczytaj, dlaczego niepełnosprawni nie mogą korzystać z...

Aktualizacja: 07.11.2012 12:21
Źródło: mowimyjak.pl
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Jules Bianchi, kierowca który uległ poważnemu wypadkowi podczas GP Japonii?
Kim jest Jules Bianchi, kierowca który uległ poważnemu wypadkowi podczas GP Japonii?

Jules Bianchi uległ bardzo groźnemu wypadkowi podczas Grand Prix Japonii ...

BAZA PORAD
Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.