porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie były legendy XX wieku? Czy pamiętacie Twiggy? Najmłodsi na pewno nie. I na pewno, ...
Ubój rytualny w Polsce póki co jest zakazany.

UBÓJ RYTUALNY ZWIERZĄT. Na czym polega?

Ubój rytualny zwierząt, szechita w judaizmie, zakłada zabicie poprzez jedno podwójne cięcie, wykonane specjalistycznym nożem. Umożliwia to precyzyjne przecięcie tętnic tchawicy i splotów nerwowych, a w konsekwencji natychmiastową utratę świadomości zwierzęcia.
UBÓJ RYTUALNY ZWIERZĄT. Na czym polega?

UBÓJ RYTUALNY ZWIERZĄT. Na czym polega?

fot.: Gettyimages.com

Obowiązująca ustawa o ochronie zwierząt stanowi, że zwierzę jest zdolne do odczuwania cierpienia. Nad zwierzętami nie wolno się znęcać, a uśmiercić je można wyłącznie z wyraźnie uzasadnionych przez ustawę przyczyn i w określony prawem sposób. Jedną z takich przyczyn jest potrzeba gospodarcza (ubój zwierząt).

>>> Ubój rytualny w Polsce - czy będzie legalny? Jak zamierzają głosować posłowie? (KLIKNIJ)

Zasadą przyjętą przez art. 34 ustawy o ochronie zwierząt jest to, że zwierzę kręgowe przed uśmierceniem, zarówno w ubojni, jak i w uboju domowym, musi zostać pozbawione świadomości.

W 2004 roku ówczesny minister rolnictwa wydał jednak rozporządzenie o możliwości uboju rytualnego. Trybunał Konstytucyjny uznał , że rozporządzenie wydano niezgodnie z prawem i będzie obowiązywać do końca 2012 roku. Posłowie PSL przygotowują nowelizację ustawy o ochronie zwierząt, która by pozwoliła na ubój rytualny. W 2013 roku ubój rytualny w Polsce, po burzliwym głosowaniu, został zakazany. Obecnie do sejmu trafił obywatelski projekt ustawy przywracającej ubój. Podpisy zbierała Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Czym jest ten sposób zabijania zwierząt - ubój rytualny?

Ubój rytualny zwierząt (szechita w judaizmie) zakłada zabicie poprzez jedno podwójne cięcie, wykonane specjalistycznym nożem. Umożliwia to precyzyjne przecięcie tętnic tchawicy i splotów nerwowych. Przedtem zwierzęta umieszczane są w specjalnych klatkach, gdzie są unieruchamiane i przewracane kopytami do góry. Przecinany jest przełyk bez naruszenia kręgów i tętnic kręgowych, które podtrzymują ukrwienie mózgu. W rezultacie zwierzę jest przytomne, cierpi i szamoce się w długiej agonii. I tak owce tracą przytomność po 20 sekundach, bydło po 2 minutach a drób po 2,5 min. Tylko taka metoda jest koszerna.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Zakaz uboju rytualnego - niezgodny z konstytucją? Zakaz uboju rytualnego - niezgodny z konstytucją?

Po ponad ośmiogodzinnych obradach Trybunał Konstytucyjny uznał, że zakaz uboju rytualnego na potrzeby gmin żydowskich jest niekonstytucyjny. Decyzja taka wywołała wielkie oburzenie w środowiskach...

Czy różni się UBÓJ RYTUALNY od uboju? ZAKAZ UBOJU RYTUALNEGO W POLSCE Czy różni się UBÓJ RYTUALNY od uboju? ZAKAZ UBOJU RYTUALNEGO W POLSCE

Ubój zwierząt reguluje prawo. I tak np. indyka należy ogłuszyć prądem o natężeniu 0,15 A przez 4 sekundy, a wykrwawianie świń należy rozpocząć w 10 sekund po ich ogłuszeniu. Szechita rządzi się...

Ubój rytualny w Brukseli - co o zakazie uboju rytualnego w Polsce mówiono w Brukseli?

Nie słabną echa zakazu uboju rytualnego w Polsce. Środowiska żydowskie nie tylko krytykują wynik głosowania w Sejmie, ale piszą w tej sprawie do Brukseli. 

Aktualizacja: 20.12.2014 22:34
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Polityczna przeszłość Andrzeja Dudy. Jak przebiegała jego kariera?
Polityczna przeszłość Andrzeja Dudy. Jak przebiegała jego kariera?

Ma dopiero 43 lata, za sobą prężną karierę polityczną, a ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.