porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak i komu pomagać w trakcie mrozów? Gdy temperatura za oknem spada kilkanaście, a nawet ponad 20 ...
Przed nauką w pierwszej klasie dzieci powinny być poddane obserwacji pedagogów i psychologów przedszkolnych.

Sześciolatki do szkół - czy sześcioletnie dzieci są gotowe, by pójść do szkoły?

Rząd przyjął nowelizację ustawy o oświacie, która przyniosła zmiany w reformie edukacji. Wbrew wcześniejszym założeniom sześciolatki obowiązkowo pójdą do szkół nie jak planowano 1 września 2012 roku, ale w 2014 r. Obowiązek szkolny został przesunięty o 2 lata. Czy jednak 6-letnie dzieci nadają się do szkoły?
Sześciolatki do szkół - czy sześcioletnie dzieci są gotowe, by pójść do szkoły?
fot.: Photos.com

Dobra wiadomość dla rodziców pięcio- i sześciolatków, którzy zdrżeli na samą myśl, że już od 1 września edukacja szkolna 6-letnich dzieci miała być obowiązkiem. Przed wyborami parlamentarnymi, gdy Katarzyna Hall była jeszcze ministrem edukacji, rozważano zmiany w reformie szkolnictwa. 1 września 2012 roku do szkoły miałyby jeszcze nie pójść dzieci, które nie skończyły sześciu lat. W roku szkolnym 2012/2013 naukę rozpoczęłby dzieci urodzone w 2005 roku i sześciolatki, jednak tylko te urodzone przed końcem sierpnia 2006 roku.

Na początku stycznia 2012 roku rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o oświacie, w myśl której sześciolatki poszłyby obowiązkowo do szkół dopiero od 2014 roku. Oznacza to, że dopiero dzieci urodzone w roku 2008 będą pierwszym rocznikiem, który będzie musiał pójść do pierwszej klasy w wieku sześciu lat.

Przedłużono też o dwa lata okres, w którym rodzice decydują o rozpoczęciu nauki przez dziecko. O pójściu do szkoły dzieci urodzonych w latach 2006 i 2007 nadal decydować będą rodzice. W roku szkolnym 2012/2013 i 2013/2014 dyrektor szkoły będzie miał obowiązek przyjąć dziecko 6-letnie do szkoły, jeżeli jego rodzice podejmą taką decyzję.

Bój o obowiązek szkolny dla 6-latków rozgorzał, gdy okazało się, że wiele szkół nie jest przygotowanych na przyjęcie dzieci. Niedostosowano do potrzeb 6-letnich pierwszaków łazienek, sal lekcyjnych, sal gimnastycznych, szatni. Rząd rozpoczął program wspierania finansowego samorządów m.in. przy budowach placów zabaw.

Czy to jednak wystarczy, by sześciolatki rozpoczęły naukę w szkole? Czy po przedszkolu dzieci są gotowe na to, by rozpocząć pęd do wiedzy? Przygotowanie 6-latka do szkoły to indywidualna kwestia. Każdy przypadek jest inny, ale przed nauką w pierwszej klasie dzieci powinny być poddane obserwacji pedagogów i psychologów przedszkolnych.

Tylko w ten sposób można zniwelować stres związany z pożegnaniem z przedszkolnym życiem. Poza tym wszystkie dzieci w wieku 5 lat będą objęte obowiązkowym rocznym przygotowaniem przedszkolnym. Dzieci urodzone w latach 2006 i 2007, które nie rozpoczną nauki w I klasie szkoły podstawowej, od 1 września 2012 r. i od 1 września 2013 r., będą nadal przedszkolakami.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 31.08.2012 12:29
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
GRABAŻ, Krzysztof Grabowski – kim jest? [RODZINA, KARIERA]
GRABAŻ, Krzysztof Grabowski – kim jest? [RODZINA, KARIERA]

Krzysztof "Grabaż" Grabowski to fronman znanych i lubianych kapel takich ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.