porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kiedy zaczyna się kalendarzowa wiosna?
Kiedy zaczyna się kalendarzowa wiosna? Pogodę mamy wprawdzie iście wiosenną, ale do faktycznej wiosny niestety ...
Kiedy wypada pierwszy dzień wiosny?

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY – kiedy przypada? 20 czy 21 marca 2014?

Wiosenna aura jest w Polsce coraz bardziej odczuwalna. W tym roku zima nie była zbyt sroga, a tu już za pasem pierwszy dzień wiosny – 20... i 21 marca.
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY – kiedy przypada? 20 czy 21 marca 2014?

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY 2014: Kiedy wypada?

fot.: Photos.com

Dodatnie temperatury nie muszą oznaczać, że wiosna już przyszła. Bywa, że nawet w kwietniu pojawiają się sporadyczne opady śniegu. Do historii przeszła już zeszłoroczna Wielkanoc, kiedy to w wielu miastach w Polsce było więcej śniegu niż podczas Świąt Bożego Narodzenia. Żeby nie przegapić pierwszego dnia wiosny, przeczytaj kiedy on dokładnie jest.

Pierwszy dzień wiosny – kiedy przypada?

Pierwszy dzień wiosny – ale której? Astronomiczna wiosna przypada co roku na moment równonocy wiosennej. W reguły równonoc tę kojarzymy z dniem 21 marca, ale od 2011 do 2044 r. będzie to 20 lub nawet 19 marca. W roku 2014 – 20 marca. Astronomiczna wiosna kończy się wraz z momentem przesilenia letniego.

Wiosna kalendarzowa z kolei jak co roku zacznie się 21 marca.

Wiosna astronomiczna a wiosna klimatyczna

Jednak poza wiosną astronomiczną rozpoczynającą się 21 marca, mamy jeszcze wiosnę klimatyczną. Mimo, że astronomiczna wiosna rozpoczyna się już niedługo, to zdarza się, że aura klimatyczna ma z tą porą roku niewiele wspólnego. Dlatego warto wiedzieć, że rozróżniamy jeszcze wiosnę klimatyczną. Rozpoczyna się ona w momencie, kiedy średnie dobowe temperatury powietrza wahają się pomiędzy 5 a 15°C. Większość z nas wie, że przed wiosną mamy zimę, jednak nie jest to do końca prawda. Zapominamy, że w naszej strefie klimatycznej istnieje jeszcze klimatyczny etap przejściowy – przedwiośnie.

>>> Kiedy topimy marzannę? 20 czy 21 marca [KLIKNIJ!]

Dla ciekawostki można dodać, że jest jeszcze początek wiosny fenologicznej. W tym wypadku za początek wiosny uznaje się początek wegetacji i kwitnienie przebiśniegów i krokusów.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 20.03.2014 12:07
Źródło: mowimyjak.pl
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Osi Ugonoh z Top Model. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Osi Ugonoh z Top Model. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Czwartą edycję Top Model wygrała przepiękna Osie Ugonoh. Dziewczyna pokonała ...

BAZA PORAD
Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.