porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kto rozsiewa plotki o śmierci Putina? Władimir Putin nie był widziany od ponad tygodnia. Zanim pojawił ...
Kiedy wypada pierwszy dzień wiosny?

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY – kiedy przypada? 20 czy 21 marca ?

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY – kiedy przypada? 20 czy 21 marca ?

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY 2014: Kiedy wypada?

fot.: Photos.com
Wiosenna aura jest w Polsce coraz bardziej odczuwalna. W tym roku zima nie była zbyt sroga, a tu już za pasem pierwszy dzień wiosny – 20... i 21 marca.

Dodatnie temperatury nie muszą oznaczać, że wiosna już przyszła. Bywa, że nawet w kwietniu pojawiają się sporadyczne opady śniegu. Do historii przeszła już Wielkanoc 2013 roku, kiedy to w wielu miastach w Polsce było więcej śniegu niż podczas Świąt Bożego Narodzenia. Żeby nie przegapić pierwszego dnia wiosny, przeczytaj kiedy on dokładnie jest.

Pierwszy dzień wiosny – kiedy przypada?

Pierwszy dzień wiosny – ale której? Astronomiczna wiosna przypada co roku na moment równonocy wiosennej. W reguły równonoc tę kojarzymy z dniem 21 marca, ale od 2011 do 2044 r. będzie to 20 lub nawet 19 marca. W roku 2015 – 20 marca. Astronomiczna wiosna kończy się wraz z momentem przesilenia letniego.

Wiosna kalendarzowa z kolei jak co roku zacznie się 21 marca.

Wiosna astronomiczna a wiosna klimatyczna

Jednak poza wiosną astronomiczną rozpoczynającą się 21 marca, mamy jeszcze wiosnę klimatyczną. Mimo, że astronomiczna wiosna rozpoczyna się już niedługo, to zdarza się, że aura klimatyczna ma z tą porą roku niewiele wspólnego. Dlatego warto wiedzieć, że rozróżniamy jeszcze wiosnę klimatyczną. Rozpoczyna się ona w momencie, kiedy średnie dobowe temperatury powietrza wahają się pomiędzy 5 a 15°C. Większość z nas wie, że przed wiosną mamy zimę, jednak nie jest to do końca prawda. Zapominamy, że w naszej strefie klimatycznej istnieje jeszcze klimatyczny etap przejściowy – przedwiośnie.

Dla ciekawostki można dodać, że jest jeszcze początek wiosny fenologicznej. W tym wypadku za początek wiosny uznaje się początek wegetacji i kwitnienie przebiśniegów i krokusów.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak ludzie na świecie świętuję pierwszy dzień wiosny? Jak ludzie na świecie świętuję pierwszy dzień wiosny?

W Polsce z okazji pierwszego dnia wiosny organizuje się różne festiwale i topienie marzanny. Niektórzy uczniowie udają się na wagary, bo pierwszy dzień wiosny to także Dzień Wagarowicza. A jak...

Astronomiczna wiosna: o której godzinie zaczyna się wiosna? Astronomiczna wiosna: o której godzinie zaczyna się wiosna?

Astronomiczna wiosna - w przeciwieństwie do wiosny kalendarzowej, która zawsze zaczyna się 21 marca - każdego roku wypada w innym terminie. Uzależnione jest to od równonocy wiosennej, czyli momentu,...

Kiedy zaczyna się ASTRONOMICZNA WIOSNA? Kiedy zaczyna się ASTRONOMICZNA WIOSNA?

Choć w kalendarzu za pierwszy dzień wiosny uznaje się 21 marca, to astronomiczna wiosna rozpoczyna się dzień wcześniej. Czy wiesz, na czym polega różnica między astronomicznym a kalendarzowym...

Aktualizacja: 17.03.2015 15:30
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jacek Żakowski - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Jacek Żakowski to szanowany polski publicysta. Obecnie związany jest z ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.