porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Obrady Okrągłego Stołu – kto był inicjatorem?
Obrady Okrągłego Stołu – kto był inicjatorem? W roku 1988 kryzys gospodarczy w Polsce doprowadził do fali ...
Jakie były przyczyny podjęcia rozmów przy Okrągłym Stole?

Obrady Okrągłego Stołu – czemu miały służyć?

Obrady Okrągłego Stołu – czemu miały służyć?

Jakie były przyczyny podjęcia rozmów przy Okrągłym Stole?

fot.: Erazm Ciołek, domena publiczna
W 2014 roku mija 25 lat od znowelizowania ustawy konstytucyjnej. Zmiany te były skutkiem rozmów prowadzonych przy Okrągłym Stole. Mówimy, czemu początkowo miały służyć obrady Okrągłego Stołu.

Główną przyczyną rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu były dwie fale strajków zorganizowanych w 1988 roku. Przyczyną strajków był kryzys gospodarczy, nierentowność państwa i brak większości produktów w polskich sklepach. Pierwsza fala strajków rozpoczęła się w kwietniu, w Nowej Hucie. Strajkowcy postulowali głównie o zwiększenie płac i przywrócenie do pracy osób zwolnionych w czasie trwania stanu wojennego. W maju nastąpiła kolejna fala protestów, co doprowadziło do spotkania ministra spraw wewnętrznych z Lechem Wałęsą. Właśnie podczas tego spotkania, które odbyło się 8 sierpnia 1988 r., zaproponowano rozmowy pomiędzy władzą a opozycją.

>>> Obrady Okrągłego Stołu – kto był inicjatorem? [KLIKNIJ!]

Pierwsze rozmowy przeprowadzone pomiędzy rządem, a opozycją miały miejsce 15 i 16 września w Magdalence. Kwestie poruszane na tajnym spotkaniu dotyczyły trzech sfer: politycznej, problemów społecznych i gospodarczych oraz pluralizmu związkowego, nad którymi później obradowały trzy różne zespoły.

Opozycja starała się o:

  • legalizację Solidarności, 

  • obniżenie inflacji (włączenie Solidarności w system polityczny wiązało się z anulowaniem części długów zaciągniętych w krajach Zachodnich),

  • włączenie Solidarności w zintegrowany system związkowy.

>>> Obrady Okrągłego Stołu – jakie były ustalenia? [KLIKNIJ!]

Stronie rządu zależało na odzyskaniu wpływu decyzje podejmowane w kraju i zdobycie zaufania społecznego.

Po wstępnych rozmowach w Magdalence zatwierdzono obrady Okrągłego Stołu. Uroczystość rozpoczęcia obrad miała miejsce 6 lutego 1989 r., w Pałacu Namiestnikowskim w Warszawie, jednak przy symbolicznym stole władza z opozycją spotkały się tylko dwa raz - na inauguracji i zakończeniu obrad. Zakończenie miało miejsce 5 kwietnia 1989 roku.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Obrady Okrągłego Stołu - dlaczego budzą kontrowersje?

Wokół obrad Okrągłego Stołu już od samego początku powstało wiele kontrowersji, trwających do dnia dzisiejszego. Mówimy, jakie spekulacje cisnęły się na usta Polaków.

Obrady Okrągłego Stołu – jakie były postanowienia? Obrady Okrągłego Stołu – jakie były postanowienia?

Obrady Okrągłego Stołu przyniosły wiele zmian w roku 1989. Mówimy, jakie ustalenia zapadły podczas rozmów przy symbolicznym Okrągłym Stole.

Obrady Okrągłego Stołu – kto był inicjatorem? Obrady Okrągłego Stołu – kto był inicjatorem?

W roku 1988 kryzys gospodarczy w Polsce doprowadził do fali strajków. W związku z tym opozycja zmusiła rząd do podjęcia ważnych decyzji, o których dyskutowano podczas obrad Okrągłego Stołu. Mówimy,...

Aktualizacja: 05.02.2014 12:25
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kamil Pawelski, Ekskluzywny Menel – kim jest? [ZDJĘCIA]
Kamil Pawelski, Ekskluzywny Menel – kim jest? [ZDJĘCIA]

Ekskluzywny Menel jest dobrze zapowiadającym się męskim blogerem. Styl, który ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.