porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Obrady Okrągłego Stołu – kto był inicjatorem?
Obrady Okrągłego Stołu – kto był inicjatorem? W roku 1988 kryzys gospodarczy w Polsce doprowadził do fali ...
Jakie były przyczyny podjęcia rozmów przy Okrągłym Stole?

Obrady Okrągłego Stołu – czemu miały służyć?

W 2014 roku mija 25 lat od znowelizowania ustawy konstytucyjnej. Zmiany te były skutkiem rozmów prowadzonych przy Okrągłym Stole. Mówimy, czemu początkowo miały służyć obrady Okrągłego Stołu.
Obrady Okrągłego Stołu – czemu miały służyć?

Jakie były przyczyny podjęcia rozmów przy Okrągłym Stole?

fot.: Erazm Ciołek, domena publiczna

Główną przyczyną rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu były dwie fale strajków zorganizowanych w 1988 roku. Przyczyną strajków był kryzys gospodarczy, nierentowność państwa i brak większości produktów w polskich sklepach. Pierwsza fala strajków rozpoczęła się w kwietniu, w Nowej Hucie. Strajkowcy postulowali głównie o zwiększenie płac i przywrócenie do pracy osób zwolnionych w czasie trwania stanu wojennego. W maju nastąpiła kolejna fala protestów, co doprowadziło do spotkania ministra spraw wewnętrznych z Lechem Wałęsą. Właśnie podczas tego spotkania, które odbyło się 8 sierpnia 1988 r., zaproponowano rozmowy pomiędzy władzą a opozycją.

>>> Obrady Okrągłego Stołu – kto był inicjatorem? [KLIKNIJ!]

Pierwsze rozmowy przeprowadzone pomiędzy rządem, a opozycją miały miejsce 15 i 16 września w Magdalence. Kwestie poruszane na tajnym spotkaniu dotyczyły trzech sfer: politycznej, problemów społecznych i gospodarczych oraz pluralizmu związkowego, nad którymi później obradowały trzy różne zespoły.

Opozycja starała się o:

  • legalizację Solidarności, 

  • obniżenie inflacji (włączenie Solidarności w system polityczny wiązało się z anulowaniem części długów zaciągniętych w krajach Zachodnich),

  • włączenie Solidarności w zintegrowany system związkowy.

>>> Obrady Okrągłego Stołu – jakie były ustalenia? [KLIKNIJ!]

Stronie rządu zależało na odzyskaniu wpływu decyzje podejmowane w kraju i zdobycie zaufania społecznego.

Po wstępnych rozmowach w Magdalence zatwierdzono obrady Okrągłego Stołu. Uroczystość rozpoczęcia obrad miała miejsce 6 lutego 1989 r., w Pałacu Namiestnikowskim w Warszawie, jednak przy symbolicznym stole władza z opozycją spotkały się tylko dwa raz - na inauguracji i zakończeniu obrad. Zakończenie miało miejsce 5 kwietnia 1989 roku.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Obrady Okrągłego Stołu - dlaczego budzą kontrowersje?

Wokół obrad Okrągłego Stołu już od samego początku powstało wiele kontrowersji, trwających do dnia dzisiejszego. Mówimy, jakie spekulacje cisnęły się na usta Polaków.

Obrady Okrągłego Stołu – jakie były postanowienia? Obrady Okrągłego Stołu – jakie były postanowienia?

Obrady Okrągłego Stołu przyniosły wiele zmian w roku 1989. Mówimy, jakie ustalenia zapadły podczas rozmów przy symbolicznym Okrągłym Stole.

Obrady Okrągłego Stołu – kto był inicjatorem? Obrady Okrągłego Stołu – kto był inicjatorem?

W roku 1988 kryzys gospodarczy w Polsce doprowadził do fali strajków. W związku z tym opozycja zmusiła rząd do podjęcia ważnych decyzji, o których dyskutowano podczas obrad Okrągłego Stołu. Mówimy,...

Aktualizacja: 05.02.2014 12:25
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Misheel Jargalsajkhan - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Przez lata Misheel Jargalsaikhan była gwiazdą serialu "Rodzina zastępcza". W ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.