porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Gdzie została pochowana Whitney Houston? Gdzie spoczęła Whitney Houston? Kto był na pogrzebie? Dowiedz się, ...
21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień języka Ojczystego. Zobacz jak obchodzimy go w Polsce.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - czym jest i jakie będą obchody?

21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Jak obchodzimy go w Polsce?

Kiedy ustanowiono Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego i co w ten sposób czcimy?

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ustanowiono w 1999 roku na cześć studentów, którzy zginęli w Bangladeszu w roku 1952 podczas demonstracji, w czasie której domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Dzień ten ma promować różnorodność językową i pomagać w ochronie ginących języków.

Jak obchodzimy ten dzień w Polsce?

W Polsce nie jest to dzień obchodzony szczególnie głośno, ale właśnie z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego Pierwsza Dama Anna Komorowska brała udział w otwarciu wystawy "Najstarsze ojczyste - dodaj do ulubionych" w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Wystawa poświęcona jest takim dziełom piśmiennictwa polskiego jak "Biblia" Jakuba Wujka, "Kazania świętokrzyskie" czy rękopisy Jana Kochanowskiego. Wystawę, nad którą honorowy patronat sprawuje prezydent Bronisław Komorowski, można oglądać w oddziale Biblioteki Narodowej - Bibliotece Krasińskich.

W ramach obchodów Dnia Języka Ojczystego prezydent, który objął patronat nad obchodami tego dnia, weźmie 21.02.2012 udział w premierze w Teatrze Polskim, połączonej ze specjalną galą z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Nadaje tym samym wysoką rangę Dniu Języka Ojczystego w Polsce.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
70. rocznica wybuchu powstania w getcie 19.04.13: kto weźmie udział w uroczystościach?

70. rocznica wybuchu powstania w getcie 19 kwietnia 2013 jest rocznicą szczególną. Obchodom towarzyszy otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich. Mówimy, kto weźmie udział w obchodach 70. rocznicy...

Czym jest KULTURA JĘZYKA? Dlaczego ważne jest poprawne używanie języka polskiego? Czym jest KULTURA JĘZYKA? Dlaczego ważne jest poprawne używanie języka polskiego?

Międzynarodowy Dzień Języka ojczystego to dobry moment, żeby zastanowić się nad tym, dlaczego tak ważna jest kultura języka ojczystego. Radzimy, jak posługiwać się poprawną polszczyzną.

Ojczysty - dodaj do ulubionych - o co chodzi w tym haśle?

Rozpoczęła się kampania "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Skąd się wzięła, kto jej patronuje, dlaczego jest ważna, kogo ma przyciągnąć? O czym mówi nam jej hasło?

Aktualizacja: 24.02.2012 09:51
Autor: Andrzej_M
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Arkadiusz Jakubik?
Kim jest Arkadiusz Jakubik?

Arkadiusz Jakubik to polski aktor, reżyser i wokalista. Grał w ...

BAZA PORAD
Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.