porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
BURZE ZNISZCZYŁY BISZTYNEK - tragedia w Bisztynku - dlaczego dachy tysiąca budynków zostały zniszczone? Niecodzienne warunki pogodowe panujące tego lata dały się we znaki ...
Gdy idzie burza warto przypomnieć sobie lekcje fizyki...

Klatka Faradaya - czym jest, gdzie ją znaleźć podczas burzy?

Piorun do nic innego jak wyładowanie elektryczne. W zasięgu pola elektromagnetycznego człowiek może być bez szans, dlatego warto wiedzieć, jak można się ochronic przed uderzeniem pioruna. Może w tym pomóc znajomość pojęcia klatki Faradaya. Czym jest klatka Faradaya i jaką ją znaleźć w czasie burzy?
Klatka Faradaya - czym jest, gdzie ją znaleźć podczas burzy?
Drzewo na pewno nie będzie dobrym schronieniem przed burzą fot.: Photos.com

Klatkę Faradaya wymyślił Michael Faraday, angielski fizyk w 1836 roku. Chciał za jej pomocą zademonstrować jedno z podstawowych praw elektrostatyki - na powierzchni idealnego przewodnika prądu potencjał musi być równy, więc prąd nie przenika przewodnika, pozostając na jego powierzchni, czyli wewnątrz klatki, niezależnie od tego jak silnie jest ona naładowana, nie występuje pole elektryczne. Tyle teoria, ale jak to wykorzystać w praktyce?

Idealna klatka Faradaya (zwana też puszką Faradaya) nie występuje tak często jakbyśmy chcieli. Najbliżej ideału jest kuchenka mikrofalowa, ale trudno się do niej schronić przed burzą. Na szczęście bliski ideału jest też samochód. Bliski, gdyż w osiągnięciu ideału przeszkadzają mu okna, które mają inny potencjał przewodzenia prądu niż metalowa karoseria. Jednak na potrzeby zabezpieczenia się przed piorunami wystarczy, po prostu, zamknąć okna.

Wbrew rozpowszechnionemu poglądowi, samoloty nie sa klatką Faradaya, ale są na tyle do niej zbliżone, że wystarcza to do zapewnienia bezpieczeństwa.

W wypadku burzy, gdy nie mamy mozliwości schronienia się w jakimś budynku, dobrym pomysłem jest więc wykorzystanie znajomości praw fizyki i schowanie się w aucie. Nie jest to może idealna klatka Faradaya, ale przed wyładowaniem elektrycznym jakim jest piorun, zabezpieczy.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Burze. Ochrona przed piorunami: jak zabezpieczyć swój dom przed burzą?

Latem i wiosną, kiedy burze z piorunami dają się nam we znaki, coraz częściej odczuwamy niepokój o bezpieczeństwo swoje i bliskich. Czy istnieje skuteczny sposób uchronienia się przed piorunami?...

Burza, oberwanie chmury, nawałnica - jak się zachować?

Gwałowne burze, oberwania chmury i nawałnice paraliżują Polskę. Zalane ulice miast, lokalne podtopienia, gradobicia, a nawet powodzie to groźne, bo trudne do przewidzenia zjawiska pogodowe. Jak się...

Turysta zginął od pioruna - jak uchronić się przed uderzeniem pioruna? Jak zachować się w czasie burzy

Piorun może nas trafić – całkiem dosłownie, w czasie burzy. To śmiertelne zagrożenie i nie powinniśmy lekceważyć niebezpieczeństwa. Warto wiedzieć jak się zachować, by zminimalizować ryzyko.

Aktualizacja: 20.09.2014 21:41
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Bronisław Komorowski - kim jest? Jakie ma wykształcenie? Czy Komorowski działał w opozycji?
Bronisław Komorowski - kim jest? Jakie ma wykształcenie? Czy Komorowski działał w opozycji?

Kim był Bronisław Komorowski zanim objął funkcję prezydenta? Gdzie się ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.