porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy CAŁOWANIE kobiety W RĘKĘ i przepuszczanie jej w drzwiach przodem to dobra tradycja? W polskiej tradycji utarło się, że na powitanie i pożegnanie ...
Mówimy, na czym polega akcja „STOP Janosikowe"

STOP janosikowe - na czym polega akcja?

15 lutego 2012 roku w Sejmie po raz pierwszy odczytano projekt „STOP Janosikowe". Ustawę, dotyczącą dochodów samorządów terytorialnych podpisało 157 tys. ludzi. Dlaczego projekt cieszy się tak dużym poparciem społecznym? Mówimy, na czym polega akcja „STOP Janosikowe".

Inicjatorem akcji „STOP Janosikowe" jest Rafał Szczepański. Projekt zakłada zmianę ustawy o dochodach samorządów terytorialnych. Pod projektem Szczepańskiego podpisało się 157 tysięcy Polaków. Tak duże społeczne poparcie wystarczyło, by projekt trafił na pierwsze czytanie do Sejmu. Dlaczego Polacy popierają inicjatywę Szczepańskiego? Co zakłada projekt? Mówimy, na czym polega akcja „STOP Janosikowe".

Co to jest janosikowe?

Janosikowe to system regulacji prawnych opartych na mechanizmach wyrównawczych i zasadzie solidaryzmu społecznego. Projekt zakłada, że bogate samorządy zaczną dzielić się środkami finansowymi z samorządami uboższymi. Uczestnicy akcji "STOP janosikowe" chcą, żeby konkretny samorząd oddawał określoną kwotę biedniejszemu, ale na takich warunkach, by pieniądze przydzielane z janosikowego były rozdzielane zadaniowo, na konkretne projekty, tak jak ma to miejsce w przypadku rozdzielania środków unijnych. Pomysłodawca projektu i jego zwolennicy chcą także urealnienia liczby mieszkańców dużych i małych miast, co będzie miało istotny wpływ na wysokość kwot płaconych na janosikowe dla konkretnych samorządów. Zwolennicy ustawy domagają się też zmniejszenia globalnej kwoty płatności o 1/5.

Czy janosikowe z bogacza zrobi biedaka?

Szczepański zaprzecza, jakoby projekt uderzał w interesy najbogatszych. Pomysłodawca ustawy podkreśla, że projekt był konsultowany ze wszystkimi frakcjami politycznymi, wieloma organizacjami pozarządowymi oraz przedstawicielami samorządów. Jednocześnie Szczepański zwraca uwagę na to, że poruszony przez niego problem dotyczy wszystkich samorządów, a nie tylko dużych miast. Janosikowe ma wymiar ponadlokalny i ponadpartyjny, a to sprawia, że projekt może liczyć na przychylność rządu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co oznacza, że Tusk odrzucił ratyfikację w sprawie ACTA? O co chodzi z ACTA?

Umowa ACTA wzbudziła w Polsce wiele kontrowersji. Internauci wyszli na ulice protestować, przez co rząd reprezentowany przez premiera Donalda Tuska ogłosił zawieszenie procesu ratyfikacji umowy ACTA....

Czy podpisanie ACTA oznacza natychmiastowe wdrożenie ustawy?

Podpisanie umowy ACTA przez rząd Donalda Tuska wzbudza wiele protestów wśród internautów. Czy podpisanie umowy oznacza, że natychmiast zostanie ona wdrożona? 

Co się stanie, jeśli nowemu rządowi nie zostanie udzielone wotum zaufania?

Po przedstawieniu nowego rządu i dyskusji nad wotum zaufania odbywa się głosowanie. Co się stanie jeżeli rząd nie uzyska większości?

Aktualizacja: 06.06.2013 10:01
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Paweł Szakiewicz z ROLNIK SZUKA ŻONY. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Paweł Szakiewicz z ROLNIK SZUKA ŻONY. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Wydawać by się mogło, że programy typy Rolnik szuka żony ...

BAZA PORAD
Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.