porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
ZMIANA CZASU NA ŚWIECIE: Gdzie zmienia się czas na zimowy i letni, a gdzie nie? Już w niedzielę 27 października musimy przestawić zegarki. Czy na ...
Co oznacza syrena alarmowa? Jak się nadaje, jak odwołuje alarm? Jakie są rodzaje sygnałów alarmowych?

Jakie są sygnały alarmowe? [TABELA SYGNAŁÓW ALARMOWYCH]

Od czasu do czasu w całym kraju rozbrzmiewają syreny alarmowe – zwłaszcza gdy przeprowadzane są kontrole ich stanu technicznego. Warto wiedzieć, jaki rodzaj sygnału jest dla nas ostrzeżeniem.
Jakie są sygnały alarmowe? [TABELA SYGNAŁÓW ALARMOWYCH]
fot.: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Rodzaj sygnałów alarmowych emitowanych przez syreny i środki masowego przekazu jest określony w Rozporządzeniu Rady Ministrów z 7 stycznia 2013 roku.

W świetle obowiązujących przepisów alarmem może być sygnał z dowolnego źródła, który ma informować o wykrytym zagrożeniu. Do takich zagrożeń zalicza się skażenie środowiska niebezpiecznymi substancjam, w szczególności wody i powietrza, gruntu, a także powierzchni ciała ludzi lub zwierząt.

Sygnały alarmowe – kiedy, po co?

Sygnały alarmowe odezwą się również w przypadku zagrożenia katastrofą, którą mogą wywołać czynniki naturalne (np. powódź, pożar, huragan) lub awaria techniczna (np. przerwanie tamy czy awaria elektrowni atomowej, której jeszcze w Polsce nie mamy). Sygnał alarmowy zabrzmi także w przypadku zagrożenia terrorystycznego lub działaniami wojennymi.

Rodzaje sygnałów alarmowych są obligatoryjne dla całego kraju. Syren nie można włączać sobie dowolnie, a o wszystkich planach ich użycia w celach treningowych i kontrolnych muszą być informowane organa administracji publicznej, a w środkach masowego przekazu muszą pojawić się odpowiednie komunikaty informujące o ćwiczeniach.

Jak się ogłasza alarm?

Są trzy narzędzia ogłaszania alarmu.

Sygnał akustyczny – modulowany dźwięk syreny trwający trzy minuty

Środki masowego przekazu – trzykrotnie powtarzany komunikat słowny o treści: Uwaga! Uwaga! Uwaga! Ogłaszam alarm (i dalej musi być podane o jakie zagrożenie chodzi i dla jakiego rejonu)

Wizualny sygnał alarmowy – żółty znak w kształcie trójkąta (może być też znak o innej figurze geometrycznej, gdy brakuje trójkąta).

Jak się odwołuje alarm?

Odwołanie alarmu też ma swoją procedurę.

Sygnał akustyczny – ciągły dźwięk syreny trwający trzy minuty.

Środki masowego przekazu – odwołują alarm komunikatami słownymi o treści: Uwaga! Uwaga! Uwaga! Odwołuję alarm... Tak komunikat także ma być powtórzony trzykrotnie.

Alarm tylko na serio!

Sygnały alarmowe mają informować wyłącznie o rzeczywistym zagrożeniu. W innych przypadkach o potencjalnych zagrożeniach będą ostrzegać komunikaty zamieszczane w środkach masowego przekazu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 31.10.2013 16:10
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim Jest Przemysław Kossakowski – prowadzący programu „Kossakowski. Szósty zmysł” ?
Kim Jest Przemysław Kossakowski – prowadzący programu „Kossakowski. Szósty zmysł” ?

Przemysław Kossakowski to przede wszystkim jeden z największych znawców jasnowidzów ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.