porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kto popiera EUROPĘ PLUS A. Kwaśniewskiego? Czy Europa+ to alternatywa dla lewicy? Europa Plus wprowadziła zmiany w polskiej lewicy. Połączenie poglądów Aleksandra ...
Wojna w Korei? Komu zagraża Korea Północna? Jaki ma potencjał militarny? Jaką broń atomową ma Korea Północna?

Jak uzbrojona jest armia Korei Północnej?

Północnokoreańska Armia Ludowa jest piątą pod względem liczebności armią na świecie. Nie jest ona wyposażona w supernowoczesny sprzęt, ale jej dowódcy postawili na rozwój broni masowego rażenia: broń biologiczną, chemiczną i jądrową. Na terenie Korei Północnej działają także organizacje paramilitarne. Zobacz, jak uzbrojona jest armia Korei Północnej.

Poznaj północnokoreański potencjał militarny

Koreańska Armia Ludowa, ze swoimi 1,2 mln żołnierzy, jest piątą pod względem liczebności armią świata. Ma m.in.:

  • 4060 czołgów,

  • 2,5 tys. transporterów opancerzonych,

  • 17900 stanowisk artylerii (w tym moździerzy),

  • 11 000 stanowisk obrony przeciwlotniczej,

  • 915 jednostek pływających różnego typu,

  • 1748 samolotów,

  • 10 tysięcy pocisków przeciwpancernych i ręcznych systemów obrony przeciwlotniczej.

Broń nuklearna

Według wywiadu, wyposażenie armii jest przestarzałe. Korea Północna jest jednak jednym z kilku krajów na świecie, które są w stanie wyprodukować broń atomową. Kraj ten ma od 4 do 6 rakiet uzbrojonych w pociski nuklearne. W ich polu rażenia znajduje się duża część Rosji, Chińska Republika Ludowa, Tajwan, Filipiny, Korea Południowa, Japonia.

Koreańczycy postawili także na rozwój broni masowego rażenia. Pracują nad bronią biologiczną. Mają w laboratoriach zarazki wąglika, cholery, tyfusu, ospy. W arsenale mają też broń chemiczną.

Dodatkowe siły zbrojne

Regularna armia to nie wszystko. Na terenie Korei Północnej działają także organizacje paramilitarne. Czerwona Gwardia Robotniczo-Chłopska jest największą cywilną organizacją obronną w Korei Północnej (ok. 3,5 miliona członków). Jest ona uzbrojona w broń ręczną, moździerze i broń przeciwlotniczą.

Uczniowie należą do Młodych Kadetów Czerwonej Gwardii KAL. W każdą sobotę mają 4-godzinny trening przygotowujący ich do służby wojskowej.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Kim jest Kim Dzong Un? Poznaj prawdziwą historię następcy Kim Dzong Ila

Kim Dzong Un po śmierci swojego ojca Kim Dzong Ila w grudniu 2011 r. został przywódcą Korei Północnej. Kim tak naprawdę jest najmłodszy Kim, który grozi Ameryce wojną atomową?

Kim był Kim Ir Sen? Jaki ustrój polityczny stworzył w Korei Północnej?

Zmarły w 1994 roku Kim Ir Sen pozostaje formalnie prezydentem Korei Północnej! W cztery lata po jego śmierci obwołano go bowiem "Wiecznym Prezydentem", a wakującego stanowiska do dziś nie obsadzono....

Jaki scenariusz po śmierci Kim Dzong Ila czeka Koreę Północną i świat? Czy jest się czego obawiać?

Śmierć dyktatora nie zawsze oznacza ulgę dla uciskanego narodu i świata. Kim Dzong Il nie żyje, a zagranica drży na myśl o konflikcie. Kto zastąpi wieloletniego przywódcę i co czeka Koreę oraz jej...

Aktualizacja: 05.04.2013 04:22
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Michał Leszek - kim jest?

Ilona Felicjańska często gości na łamach tabloidów za sprawą skandali ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.