porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
2 maja 2014 - jakie obchody w Warszawie? [PROGRAM]
2 maja 2014 - jakie obchody w Warszawie? [PROGRAM] W drugi dzień majówki, czyli 2 maja, obchodzimy Dzień Flagi. ...
2 maja obchodzimy w Polsce Dzień Flagi. Jak powinniśmy go obchodzić?

Dzień Flagi Narodowej. Jak go godnie obejść?

Od kilku lat oprócz Święta Pracy i Dnia Konstytucji 3 maja obchodzimy w maju jeszcze jedno święto. Tym świętem jest Dzień Flagi. Jak go się obchodzi?
Dzień Flagi Narodowej. Jak go godnie obejść?

W dniach 1, 2 i 3 maja budynki zdobią flagi państwowe. 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

fot.: Photos.com

Odkąd obchodzimy Dzień Flagi?

Dzień Flagi ustanowiono specjalną ustawą w 2004 roku. Obchodzimy go 2 maja, pomiędzy Świętem Pracy (1 maja) a Dniem Konstytucji 3 maja (3 maja). Nie jest on dniem wolnym od pracy. Dzień Flagi można obchodzić na wiele sposobów, ale warto też wiedzieć dlaczego go ustanowiono.

Dlaczego obchodzimy Dzień Flagi?

Początkowo 2 maja miał być, zgodnie z uchwałą Senatu RP Świętem Orła Białego. Jednak Sejm postanowił, że będzie to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Chciano w ten sposób upamiętnić fakt, że w 1945 roku właśnie tego dnia, w czasie bitwy o Berlin, polscy żołnierze zatknęli polską flagę na Siegessäule (kolumna zwycięstwa) w Berlinie. Dzień Flagi upamiętnia więc tryumf polskiego oręża w czasie najtragiczniejszej wojny w dziejach naszego kraju - II wojny światowej.

Powody ustanowienia Dnia Flagi były też czysto praktyczne. Zgodnie z polskim prawem flagi państwowe nie mogły sobie wisieć na budynkach bez powodu. W związku z czym, teoretycznie, 2 maja powinny były znikać po 1 maja, by znów pojawić się 3 maja. Większość właścicieli budynków, oczywiście, tego nie robiła, a i nikt ich za to nie ścigał. Ustawodawca usankcjonował więc ten stan rzeczy, wprowadzając przy tym święto upamiętniające ważne wydarzenie z polskiej historii.

Jak należy obchodzić Dzień Flagi?

Dzień Flagi można obchodzić na wiele sposobów. Najpopularniejszą formą jest organizowanie przez władze lokalne pikników i manifestacji patriotycznych, w czasie których promuje się polską flagę. Dla przykładu, 2 maja 2009 roku w Rybniku 500 osób utworzyło żywą falgę RP przy pomocy przygotowanych wcześniej parasolek. Dzień Flagi to też okazja do dobrej zabawy połączonej z lekcją historii dla dzieci. Żeby go godnie obejść wystarczy więc wiedzieć co to za święto. 

Warto też pamiętać, że flaga, która ma tego dnia zdobić nasz dom, powinna być czysta i niepostrzępiona!

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Dzień Flagi. Co wiesz o fladze państwowej? Dzień Flagi. Co wiesz o fladze państwowej?

Polska ma dwie flagi państwowe. W porównaniu z flagami innych państw, dość często zmieniały się ich odcienie i istotne szczegóły. Ale nadszedł czas flagowej stabilizacji. Dwa równe poziome psy, biały...

Majówka. Ile zapłacimy za paliwo? [CENY BENZYNY] Majówka. Ile zapłacimy za paliwo? [CENY BENZYNY]

Jak tylko zbliżają się sławne polskie długie weekendy lub wakacje natychmiast drożeją wszelkie atrakcje turystyczne. Kierowcy również zauważyli, że na ceny benzyny nie zawsze wpływa światowa cena...

POGODA NA MAJÓWKĘ. Jaka PROGNOZA POGODY na weekend majowy według twojapogoda.pl? POGODA NA MAJÓWKĘ. Jaka PROGNOZA POGODY na weekend majowy według twojapogoda.pl?

Wiosna daje nam w kość. Temperatury w kwietniu nocą sięgają nawet -1, -2 stopni. Dlatego wyczekujemy słońca. I tu dobra wiadomość, bo pogoda w maju ma dopisać. Jak przewidują synoptycy, majówka ma...

Aktualizacja: 02.05.2014 18:48
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Oskar Minge - syn Ewy Minge?
Kim jest Oskar Minge - syn Ewy Minge?

Ewa Minge ma dwóch synów, Oskara i Gaspara. Minge wychowuje ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.