porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
ROMAN ABRAMOWICZ – właściciel Chelsea Londyn. Kim jest, jaki ma majątek? Roman Abramowicz, to obecnie jeden z najbogatszych ludzi świata, ale ...
2 maja obchodzimy w Polsce Dzień Flagi. Jak powinniśmy go obchodzić?

Dzień Flagi - czy wiesz kiedy go obchodzimy? Jak go godnie obejść?

Od kilku lat obchodzimy w maju jeszcze jedno święto, oprócz Święta Pracy i Dnia Konstytucji 3 maja. Tym świętem jest Dzień Flagi. Kiedy jest i jak go się obchodzi?
Dzień Flagi - czy wiesz kiedy go obchodzimy? Jak go godnie obejść?

W dniach 1, 2 i 3 maja budynki zdobią flagi państwowe. 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

fot.: Photos.com

Kiedy obchodzimy Dzień Flagi?

Dzień Flagi ustanowiono specjalną ustawą w 2004 roku. Obchodzimy go 2 maja, pomiędzy Świętem Pracy (1 maja) a Dniem Konstytucji 3 maja (3 maja). Nie jest on dniem wolnym od pracy. Dzień Flagi można obchodzić na wiele sposobów, ale warto też wiedzieć dlaczego go ustanowiono.

Dlaczego obchodzimy Dzień Flagi?

Początkowo 2 maja miał być, zgodnie z uchwałą Senatu RP Świętem Orła Białego. Jednak Sejm postanowił, że będzie to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Chciano w ten sposób upamiętnić fakt, że w 1945 roku właśnie tego dnia, w czasie bitwy o Berlin, polscy żołnierze zatknęli polską flagę na Siegessäule (kolumna zwycięstwa) w Berlinie. Dzień Flagi upamiętnia więc tryumf polskiego oręża w czasie najtragiczniejszej wojny w dziejach naszego kraju - II wojny światowej.

Powody ustanowienia Dnia Flagi były też czysto praktyczne. Zgodnie z polskim prawem flagi państwowe nie mogły sobie wisieć na budynkach bez powodu. W związku z czym, teoretycznie, 2 maja powinny były znikać po 1 maja, by znów pojawić się 3 maja. Większość właścicieli budynków, oczywiście, tego nie robiła, a i nikt ich za to nie ścigał. Ustawodawca usankcjonował więc ten stan rzeczy, wprowadzając przy tym święto upamiętniające ważne wydarzenie z polskiej historii.

Jak należy obchodzić Dzień Flagi?

Dzień Flagi można obchodzić na wiele sposobów. Najpopularniejszą formą jest organizowanie przez władze lokalne pikników i manifestacji patriotycznych, w czasie których promuje się polską flagę. Dla przykładu, 2 maja 2009 roku w Rybniku 500 osób utworzyło żywą falgę RP przy pomocy przygotowanych wcześniej parasolek. Dzień Flagi to też okazja do dobrej zabawy połączonej z lekcją historii dla dzieci. Żeby go godnie obejść wystarczy więc wiedzieć co to za święto. 

Warto też pamiętać, że flaga, która ma tego dnia zdobić nasz dom powinna być czysta i niepostrzępiona!

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Dzień Flagi Rzeczpospolitej 2 maja. Jaki program obchodów? Co to za święto? Dzień Flagi Rzeczpospolitej 2 maja. Jaki program obchodów? Co to za święto?

1 maja obchodzimy Narodowe Święto Pracy, 3 maja zaś to dzień Konstytucji 3 maja. A 2 maja? Sprawdź, co to jest święto flagi państwowej. Jaki jest program obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej?

Czy wiemy, czym wymachujemy? Co wiesz o fladze państwowej? Czy wiemy, czym wymachujemy? Co wiesz o fladze państwowej?

Polska ma dwie flagi państwowe. W porównaniu z flagami innych państw, dość często zmieniały się ich odcienie i istotne szczegóły. Ale nadszedł czas flagowej stabilizacji. Dwa równe poziome psy, biały...

Aktualizacja: 02.05.2012 07:22
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim był Marek Galiński? [KARIERA, RODZINA]
Kim był Marek Galiński? [KARIERA, RODZINA]

Marek Galiński to utytułowany polski kolarz, który zginął w tragicznym ...

BAZA PORAD
Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.