porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
LATO - jakie mamy ZWYCZAJE i OBRZĘDY związane z jego nadejściem?
LATO - jakie mamy ZWYCZAJE i OBRZĘDY związane z jego nadejściem? Hej, Sobótka, Sobótka, dzień jest długi, noc krótka... Dziś najkrótsza ...
Prawda czy legenda?

Czy i kiedy zakwita paproć? Gdzie i kiedy szukać jej kwiatów?

W ludowych podaniach istnieje kwiat paproci. Jednak, jak powiadają, jest to okaz bardzo rzadki, a zobaczyć go można tylko podczas jednej nocy. Kiedy i gdzie zakwita paproć?
Czy i kiedy zakwita paproć? Gdzie i kiedy szukać jej kwiatów?
Magiczny kwiat paproci miał się pojawiać tylko w jedną jedyną noc w roku - w noc Kupały. fot.: Photos.com

Czy paproć ma kwiat?

Prawda jest jednak "odrobinę" inna. Jak doskonale wiemy z lekcji biologii, kwiaty występują tylko u roślin nasiennych. Są stosunkowo nowym dziełem ewolucji, bo liczącym sobie raptem kilkadziesiąt milionów lat. Zanim wraz  owocami i nasionami zdominowały świat roślin,na ziemi rządziły paprotniki, a dinozaury biegały po lasach olbrzymich paproci, skrzypów i widłaków. Te bardziej prymitywne organizmy nie wykształciły jeszcze kwiatów. Rozmnażały się przez zarodniki, które nie wyglądają tak kolorowo i efektownie jak kwiaty. Dotyczy to również dzieisjszych paroci, zarówno tych w lesie, jak i w donice na parapecie. One również nie mają kwiatów.

Dlaczego szukano mitycznego kwiatu paproci?

Wiedza o braku u paproci kwiatów była jednak obca naszym przodkom. W braku kwiatów na paprociach widzieli anomalię przyrodniczą, wywoływaną przez siły magiczne. Skłonni byli wierzyć, że paproć jednak zakwita, tyle że trwa to bardzo krótko i trudno jest taki kwiat znaleźć. Najpewniej skrywa się on w głębi puszczy. Nie było to znowu takie całkiem bez sensu, jako że w przyrodzie istnieją rośliny kwitnące raz na kilkanaście lat raptem przez parę dni. Do takich należy dziwidło olbrzymie, które znaleźć można w indonezyjskiej dżungli lub najwiekszych ogrodach botanicznych na świecie.

Skoro więc nasi słowiańscy przodkowie czuli, że bez magii kwiatu paproci nie będzie, podejrzewali, że pojawia się on w najbardziej magiczną - ich zdaniem - i jednocześnie najkrótszą noc w roku. We wszystkich niemal pogańskich wierzeniach w Europie Noc Świętojańska jest pozostałością po jednym z najważniejszych dni w całym kalendarzu. Hucznie obchodzono wówczas początek lata. Małą pozostołością tej celebracji są organizowane w Skandynawii obchody Midsommar czy u nas Wianki. Niegdyś wierzono, że w tą wyjątkową noc magiczna energia przenika do naszego świata i dzieją się cuda. A jednym z nich było właśnie kwitnięcie paproci.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 29.04.2014 17:14
Źródło: mowimyjak.pl
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Łukasz Załuska, bramkarz Celticu Glasgow?
Kim jest Łukasz Załuska, bramkarz Celticu Glasgow?

Jego kariera mogła potoczyć się znacznie lepiej. Wprawdzie gra w ...

BAZA PORAD
Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.