porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Matki I kwartału. Jak walczą o swoje prawa? Zmiany w przepisach o urlopie macierzyńskim
Matki I kwartału. Jak walczą o swoje prawa? Zmiany w przepisach o urlopie macierzyńskim Matki I kwartału nie zgadzają się na wykluczenie ich z ...
Kiedy początek astronomicznej wiosny? 20 czy 21 marca?

Astronomiczna wiosna: o której godzinie zaczyna się wiosna?

Astronomiczna wiosna - w przeciwieństwie do wiosny kalendarzowej, która zawsze zaczyna się 21 marca - każdego roku wypada w innym terminie. Uzależnione jest to od równonocy wiosennej, czyli momentu, kiedy Słońce przechodzi przez punkt Barana. W 2013 roku nastąpi to 20 marca o godzinie 12.02.
Astronomiczna wiosna: o której godzinie zaczyna się wiosna?

Niestety w naszym klimacie początek astronomicznej ani kalendarzowej wiosny nie musi oznaczać nadejścia wiosny klimatycznej. 

fot.: sxc.hu

Na półkuli północnej początkiem astronomicznej wiosny jest równonoc wiosenna. Czym jest równonoc? To moment, kiedy Ziemia przekracza punkt na swojej orbicie, w którym promienie słoneczne padają prostopadle na równik i są równocześnie styczne do jej powierzchni przy biegunach. Odtąd przez pół roku Słońce będzie mocniej oświetlać półkulę północną niż południową, czego skutkiem są coraz wyższe temperatury aż do nastania wiosny klimatycznej, kiedy średnia dobowa temperatura wynosi 5-15 stopni C.

W 2013 roku równonoc wiosenna, a więc początek astronomicznej wiosny, wypada 20 marca o godzinie 12.02. Dla porównania, rok temu witaliśmy wiosnę blisko 6 godzin wcześniej.

Natomiast początek kalendarzowej wiosny, nieuwzględniający tych astronomicznych niuansów, wypada co roku w tym samym dniu - 21 marca. Właśnie wtedy w szkołach organizowane jest tradycyjne topienie marzanny i świętowany jest Dzień Wagarowicza.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Kiedy zaczyna się ASTRONOMICZNA WIOSNA? Kiedy zaczyna się ASTRONOMICZNA WIOSNA?

Choć w kalendarzu za pierwszy dzień wiosny uznaje się 21 marca, to astronomiczna wiosna rozpoczyna się dzień wcześniej. Czy wiesz, na czym polega różnica między astronomicznym a kalendarzowym...

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY – kiedy przypada? 20 czy 21 marca 2014? PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY – kiedy przypada? 20 czy 21 marca 2014?

Wiosenna aura jest w Polsce coraz bardziej odczuwalna. W tym roku zima nie była zbyt sroga, a tu już za pasem pierwszy dzień wiosny – 20... i 21 marca.

Kiedy zaczyna się kalendarzowa wiosna? Kiedy zaczyna się kalendarzowa wiosna?

Pogodę mamy wprawdzie iście wiosenną, ale do faktycznej wiosny niestety jeszcze miesiąc. Podpowiadamy, kiedy zaczyna się kalendarzowa wiosna!

Aktualizacja: 25.05.2014 23:11
Źródło: mowimyjak.pl
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Robert Gawliński?
Kim jest Robert Gawliński?

Robert Gawliński, lider zespołu Wilki. Czy zostanie jurorem programu the ...

BAZA PORAD
Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.