porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy odejście Benedykta XVI to zwiastun końca świata? Co mówi o tym przepowiednia św. Malachiasza? Wydawałoby się, że koniec świata to przebrzmiała sprawa i nikt ...
Duża asteroida przeleci 15 lutego 2013 r. obok Ziemi. Kiedy można ją zobaczyć?

Asteroida 2012 DA14 przeleci blisko Ziemi. Jak ją zobaczyć?

W piątek 15 lutego 2013 roku obok Ziemi przeleci asteroida 2012 DA14. Jej masę szacuje się na 135 tysięcy ton, a średnica wynosi około 45 m. Asteroida przeleci bardzo blisko Ziemi - zaledwie 27 600 km od niej, będzie więc dobrze widoczna dla oberwatorów. Czy asteroida 2012 DA14 będzie widoczna również w Polsce? 
Asteroida 2012 DA14 przeleci blisko Ziemi. Jak ją zobaczyć?

Asteroida 2012 DA14 przeleci bardzo blisko Ziemi w piątek 15 lutego 2013 r.

fot.: Photos.com
SKOMENTUJ

Asteroida 2012 DA14 przeleci blisko Ziemi w piątek 15 lutego 2013 r. O godzinie 20.25 naszego czasu ma się ona znaleźć 34 100 km od centrum Ziemi, przeleci więc w odległości mniejszej niż ta, na której znajdują się satelity geostacjonarne. NASA uspokaja jednak, że mimo, iż będzie to najbliższy przelot planetoidy od lat 90 XX w. nie ma ryzyka zderzenia z Ziemią. 

Z obliczeń wynika, że asteroida 2012 DA14 znajdzie się najbliżej Ziemi w pobliżu wybrzeży indonezyjskiej wyspy Sumatra. Najlepsze warunki jej obserwacji będą więc w Indonezji, ale i Azji, wschodniej Europie oraz Australii. 

Czy asteroidę 2012 DE14 będzie można zobaczyć w Polsce?

W Polsce najlepsze warunki do obserwacji asteroidy będą chwilę przed godziną 21. Planetoidy należy szukać nad wschodnim horyzontem (około 20o nad nim, obok gwiazdy Denebola w konstelacji Lwa). Asteroida 2012 DA14 będzie dobrze widoczna przez teleskopy amatorskie lub lepsze lornetki, jako jasny punkt poruszający się na nieboskłonie. Koło godziny 22.30 asteroida ma znaleźć się niemal dokładnie w środku Wielkiego Wozu.   

Jeśli w piątkowy wieczór pochmurne niebo uniemożliwi oglądanie asteroidy 2012 DA14 przez lornetkę czy teleskop, jej przelot będzie można oglądać na bieżąco w internecie na stronie http://live.gloria-project.eu/2012DA14/index.html.  

Zobacz meteoryty nad Czelabińskiem, widziane okiem amatorskiej kamery. 
MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 18.02.2013 12:47
Autor: bwysoczarska - tekst użytkownika portalu Mowimyjak.pl
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Patrick Modiano, laureat literackiej Nagrody Nobla 2014. Kim jest?
Patrick Modiano, laureat literackiej Nagrody Nobla 2014. Kim jest?

Poznaliśmy kolejnego laureata literackiej Nagrody Nobla. W 2014 roku został ...

BAZA PORAD
Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.