porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Natemat.pl, czy to polski odpowiednik Huffington Post? Po odejściu Lisa z tygodnika Wprost, aż huczy w polskich ...
Umowa handlowa ACTA - co oznacza dla internautów? WOJNA O ACTA PROTEST PRZECIWKO ACTA Anti-Counterfeiting Trade Agreement. ACTA CO TO JEST? Czym jest ACTA?

ACTA - CO TO JEST? Na czym polega umowa handlowa ACTA? Czy ACTA ogranicza WOLNOŚĆ w internecie?

ACTA rozpala ogromne emocje, nie tylko w internecie. ACTA Anti-Counterfeiting Trade Agreement, umowa handlowa, której głównym założeniem jest walka z piractwem w sieci i ochrona właśności intelektualnej. Co to jest ACTA? Dlaczego internauci przekonują, że porozumienie, które Polska podpisała 26 stycznia 2012 roku narusza wolność w internecie?
ACTA - CO TO JEST? Na czym polega umowa handlowa ACTA? Czy ACTA ogranicza WOLNOŚĆ w internecie?

ACTA rozpala ogromne emocje, nie tylko w internecie

fot.: dzięki uprzejmości NIE DLA ACTA od użytkownika z profilu FB

ACTA, czyli w języku angielskim Anti-Counterfeiting Trade Agreement, to umowa handlowa dotycząca zwalczania obrotu towarami podrabianymi. Jak podaje Wikipedia porozumienie ma narzucić międzynarodowe standardy w walce z naruszeniami własności intelektulanej. ACTA reguluje kwestie obrotu podrabianymi dobrami, zasady handlu lekami generycznymi oraz problem rozpowszechniania dzieł prawnie chronionych poprzez internet (tzw. piractwo medialne).

W praktyce oznacza to, że strona podpisująca ACTA zobowiązuje się stosowania różnych środków przeciwko naruszaniu praw własności intelektualnej objętych umową. Mają je stosować w sposób niezakłócający wymianę handlową i gwarantujący ochronę przed ewentualnymi nadużyciami.

Dlaczego internauci boją się ACTA?

Według użytkowników internetu umowa jest tak skonstruowana, że może prowadzić do blokowania treści i cenzury w imię walki z piractwem, a internauci, którzy korzystają z róznych treści w internecie będą traktowani jak zwykli przestępcy. 

Jeden z zapisów ACTA mówi bowiem, że dostawcy internetu oraz właścicieli serwisów są zobowiązani do monitorowania internautów. Można ich zatem zmuszać do ujawniania danych internautów, którzy mieliby naruszać prawa własności.

ZOBACZ >>  Czy podpisanie ACTA oznacza natychmiastowe wdrożenie ustawy?

Dane internautów mogłyby zostać udostępnione zarówno osobom prywatnym, jak i firmom. Treści uznawane za pirackie mogą być usuwane z sieci bez wyroku sądu. Według protestujących przeciwko ACTA na podstawie nowych przepisów będzie można też karać właściciela bloga, za komentarze wpisywane przez innych użytkowników, jeśli zawierają one treści niezgodne z prawem.

ZOBACZ >> Co oznacza BRAK RATYFIKACJI? Czy wszystko zostaje jak było?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co oznacza, że Tusk odrzucił ratyfikację w sprawie ACTA? O co chodzi z ACTA?

Umowa ACTA wzbudziła w Polsce wiele kontrowersji. Internauci wyszli na ulice protestować, przez co rząd reprezentowany przez premiera Donalda Tuska ogłosił zawieszenie procesu ratyfikacji umowy ACTA....

Co grozi za ŚCIĄGANIE PLIKÓW bez praw autorskich i ich rozpowszechnianie?

Mało kto wie co teraz grozi za ściąganie filmów czy gier z Internetu. Czy ACTA coś zmieni? Co grozi za nielegalne ściąganie plików z internetu. Ściągaj filmy za darmo,...

Kto z polskich artystów protestuje przeciwko ACTA?

Choć ACTA ma chronić prawa autorów i wykonawców większość z nich, także w naszym kraju jest przeciwko wejściu w życie tej umowy. Zbigniew Hołdys i Krzysztof Cugowski jako jedni z pierwszych...

Aktualizacja: 16.04.2012 08:53
  • Komentarze(42)
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kazimiera Szczuka - kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Kazimiera Szczuka - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Kazimiera Szczuka to jedna z najgłośniejszych polskich feministek. Często udziela ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.