porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Natemat.pl, czy to polski odpowiednik Huffington Post? Po odejściu Lisa z tygodnika Wprost, aż huczy w polskich ...
Umowa handlowa ACTA - co oznacza dla internautów? WOJNA O ACTA PROTEST PRZECIWKO ACTA Anti-Counterfeiting Trade Agreement. ACTA CO TO JEST? Czym jest ACTA?

ACTA - CO TO JEST? Na czym polega umowa handlowa ACTA? Czy ACTA ogranicza WOLNOŚĆ w internecie?

ACTA rozpala ogromne emocje, nie tylko w internecie. ACTA Anti-Counterfeiting Trade Agreement, umowa handlowa, której głównym założeniem jest walka z piractwem w sieci i ochrona właśności intelektualnej. Co to jest ACTA? Dlaczego internauci przekonują, że porozumienie, które Polska podpisała 26 stycznia 2012 roku narusza wolność w internecie?
ACTA - CO TO JEST? Na czym polega umowa handlowa ACTA? Czy ACTA ogranicza WOLNOŚĆ w internecie?

ACTA rozpala ogromne emocje, nie tylko w internecie

fot.: dzięki uprzejmości NIE DLA ACTA od użytkownika z profilu FB

ACTA, czyli w języku angielskim Anti-Counterfeiting Trade Agreement, to umowa handlowa dotycząca zwalczania obrotu towarami podrabianymi. Jak podaje Wikipedia porozumienie ma narzucić międzynarodowe standardy w walce z naruszeniami własności intelektulanej. ACTA reguluje kwestie obrotu podrabianymi dobrami, zasady handlu lekami generycznymi oraz problem rozpowszechniania dzieł prawnie chronionych poprzez internet (tzw. piractwo medialne).

W praktyce oznacza to, że strona podpisująca ACTA zobowiązuje się stosowania różnych środków przeciwko naruszaniu praw własności intelektualnej objętych umową. Mają je stosować w sposób niezakłócający wymianę handlową i gwarantujący ochronę przed ewentualnymi nadużyciami.

Dlaczego internauci boją się ACTA?

Według użytkowników internetu umowa jest tak skonstruowana, że może prowadzić do blokowania treści i cenzury w imię walki z piractwem, a internauci, którzy korzystają z róznych treści w internecie będą traktowani jak zwykli przestępcy. 

Jeden z zapisów ACTA mówi bowiem, że dostawcy internetu oraz właścicieli serwisów są zobowiązani do monitorowania internautów. Można ich zatem zmuszać do ujawniania danych internautów, którzy mieliby naruszać prawa własności.

ZOBACZ >>  Czy podpisanie ACTA oznacza natychmiastowe wdrożenie ustawy?

Dane internautów mogłyby zostać udostępnione zarówno osobom prywatnym, jak i firmom. Treści uznawane za pirackie mogą być usuwane z sieci bez wyroku sądu. Według protestujących przeciwko ACTA na podstawie nowych przepisów będzie można też karać właściciela bloga, za komentarze wpisywane przez innych użytkowników, jeśli zawierają one treści niezgodne z prawem.

ZOBACZ >> Co oznacza BRAK RATYFIKACJI? Czy wszystko zostaje jak było?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co oznacza, że Tusk odrzucił ratyfikację w sprawie ACTA? O co chodzi z ACTA?

Umowa ACTA wzbudziła w Polsce wiele kontrowersji. Internauci wyszli na ulice protestować, przez co rząd reprezentowany przez premiera Donalda Tuska ogłosił zawieszenie procesu ratyfikacji umowy ACTA....

Co grozi za ŚCIĄGANIE PLIKÓW bez praw autorskich i ich rozpowszechnianie?

Mało kto wie co teraz grozi za ściąganie filmów czy gier z Internetu. Czy ACTA coś zmieni? Co grozi za nielegalne ściąganie plików z internetu. Ściągaj filmy za darmo,...

Kto z polskich artystów protestuje przeciwko ACTA?

Choć ACTA ma chronić prawa autorów i wykonawców większość z nich, także w naszym kraju jest przeciwko wejściu w życie tej umowy. Zbigniew Hołdys i Krzysztof Cugowski jako jedni z pierwszych...

Aktualizacja: 16.04.2012 08:53
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Marcin Dołęga kim jest i co dalej z jego karierą?
Marcin Dołęga kim jest i co dalej z jego karierą?

Kilka tygodni temu Marcin Dołęga został przyłapany po raz kolejny ...

BAZA PORAD

ACTA CO TO JEST. ACTA TREŚĆ PO POLSKU. Zawieszenie ratyfikacji ACTA. Co to znaczy? Co to jest ACTA? Czym jest ACTA? Mówimy kim są ANONNYMOUS, czy anonymous mogą zagrażać bezpieczeństwu w Internecie? Jak się chronić przed hakerami? Możesz zabezpieczyć system WINDOWS przed włamaniem anymous. Ściąganie plików z sieci peer to peer, download seriali, napisy do filmów - to wszystko może się skończyć razem z ACTA. 

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.