porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
ZUS czy OFE – jakie zmiany w emeryturach? Kogo dotyczą nowe przepisy? Przepisy dotyczące naszych emerytur zmieniają się już 1 kwietnia. Będziemy ...
Będziemy mieć tylko 4 miesiące, by poinformować ZUS, że pozostajemy w OFE. Mówimy, jak to zrobić najszybciej

ZUS czy OFE – co zrobić, by pozostać w OFE?

1 kwietnia 2014 roku musimy zdecydować, czy chcemy odkładać pieniądze na przyszłą emeryturę: tylko w ZUS-ie, czy – jak do tej pory – w ZUS-ie i w OFE. Jeśli tego nie zrobimy, wszystkie składki automatycznie trafią tylko do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Co zrobić, by pozostać w OFE?

Decyzję o pozostaniu w Otwartym Funduszu Emerytalnym lub przekazywaniu składek w całości do ZUS-u powinniśmy dobrze przemyśleć. Będzie można ją co prawda zmienić, ale najwcześniej dopiero za dwa lata.

Jeśli wybierzemy wariant OFE/ZUS, musimy niestety złożyć specjalne oświadczenie. Możemy to zrobić na trzy sposoby.

Jak pozostać w OFE?

Oświadczenie o przekazywaniu części składek do Otwartego Funduszu Emerytalnego możemy złożyć osobiście, pocztą lub przez internet.

  • Wybierając pierwsze rozwiązanie, musimy pofatygować się do oddziału ZUS właściwego dla naszego miejsca zamieszkania. Na miejscy wypełniamy specjalny formularz, w którym deklarujemy pozostanie w OFE i składamy w okienku. Uwaga! Potrzebny będzie dowód osobisty.

  • Decydując się na wysłanie oświadczenia pocztą, powinniśmy pobrać formularz ze strony ZUS (www.zus.pl) lub ministerstwa finansów (www.mf.gov.pl), wydrukować, wypełnić, podpisać i nadać listem poleconym na adres naszego oddziału ZUS.

  • Istnieje też opcja wysłania deklaracji przez internet, ale przeznaczona jest raczej dla zapaleńców e-administracji. Najpierw musimy zarejestrować się w Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej. Jak to zrobić? Niby wystarczy wejść na www.epuap.gov.pl i założyć na niej sobie konto, ale potem musimy jeszcze udać się do swojego Urzędu Skarbowego lub oddziału ZUS, by potwierdzić to osobiście – czyli w większości przypadków i tak ZUS trzeba będzie odwiedzić, ale z tego rozwiązania mogą skorzystać zwłaszcza ci, którzy planują w przyszłości wysyłać przez internet także inne urzędowe dokumenty (dotyczące podatków, pozwoleń na budowę itp.). Na koniec logujemy się na stronie ePUAP i wypełniamy formularz on-line.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co zamiast ZUS i OFE? [7 POMYSŁÓW na EMERYTURĘ] Co zamiast ZUS i OFE? [7 POMYSŁÓW na EMERYTURĘ]

Już teraz warto zastanowić się nad tym, jak będzie wyglądało nasze życie na emeryturze. Podajemy kilka najlepszych sposobów na to, aby przechodząc na emeryturę mieć portfel pełen pieniędzy.

ZUS czy OFE – co zrobić, by pozostać w ZUS?

Już wkrótce będziemy musieli podjąć decyzję, która może zaważyć na wysokości naszych przyszłych emerytur: czy składki przekazywać w całości do ZUS, czy ich część pozostawić w OFE. Mówimy, co zrobić,...

ZUS czy OFE – ile czasu na podjęcie decyzji? Czy będzie można ją zmienić?

Wkrótce musimy podjąć decyzję, która być może zaważy na wysokości naszych przyszłych emerytur. Ile mamy na to czasu? Czy to decyzja ostateczna? Czy będzie można wrócić do OFE?

Aktualizacja: 15.03.2014 12:56
Autor: tzyl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Olga Wasilewska, autorka artykułu o Kamilu Durczoku

Olga Wasilewska to dziennikarka która wstrząsnęła środowiskiem madialnym za sprawą ...

Emerytury 2013 - Jakie zmiany w emeryturach? Wiek emerytalny, waloryzacja 2013. Najniższa emerytura w 2013 roku. Ile będzie wynosić najniższa emerytura w 2013 roku? EMERYTURA 2013, rewaloryzacja. Sposoby na podwyższenie emerytury. Podniesienie wieku emerytalnego co spowoduje, czy osoby z prawem do świadczenia przedemerytalnego będą je otrzymywać dłużej. kwota najniższej emerytury 2013. CO NOWEGO W EMERYTURACH W 2013. Emerytury 2013: Kto straci na nowych mechanizmach? Jakie zmiany w emerytuarach od 2013 roku? Emerytury: co zmieni się w przepisach emerytalnych. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.