porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Emerytury europosłów. Jak wyliczana jest emerytura posła Parlamentu Europejskiego? Parlament Europejski to polityczny raj. Nie dość, że politycy, którzy ...
Emerytury europosłów. Na jakie emerytury mogą liczyć posłowie pracujący w Parlamencie Europejskim?

Zarobki europosłów. Jaką emeryturę dostaje europoseł?

Choć od 2013 r. Polacy muszą pracować do 67. roku życia, żeby przejść na emeryturę, nie dotyczy to europosłów pracujących w Parlamencie Europejskim. Obowiązują ich bowiem przepisy unijne, dzięki czemu na emeryturę mogą przejść o cztery lata wcześniej - w wieku 63 lat. Olbrzymia jest też różnica w kwocie świadczeń - po trwającej 5 lat kadencji europarlamentarzysta może liczyć na 5700 zł emerytury!

Europosłowie zarabiają ok. 30 tys. zł miesięcznie, mają też zagwarantowaną wysoką emeryturę. Jak wyliczył "Super Express", za każdy rok pełnienia mandatu w PE polski europoseł dostanie 1140 zł emerytury. Po pełnej, 5-letniej kadencji ma zatem zagwarantowane świadczenie w wysokości ok. 5700 zł, a jeśli wygra w wyborach po raz drugi i dotrwa do końca kadencji - będzie dostawał ponad 10 tys. emerytury miesięcznie.

Co więcej posłowie mają prawo do emerytury po ukończeniu 63. roku życia.

Jak dokładnie wyliczana jest emerytura posłów pracujących w Parlamencie Europejskim? Wysokość świadczenia będzie równa 3,5 proc. wynagrodzenia za każdy pełny rok wykonywania mandatu, ale nie może przekraczać ogółem 70 proc. wynagrodzenia.

To nie koniec przywilejów europosłów. Ponieważ emerytury wypłacane są z Parlamentu Europejskiego, polscy europosłowie otrzymają też świadczenia wypłacane na zasadach obowiązujących w Polsce - po ukończeniu 67. roku życia.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Emerytury europosłów. Jak wyliczana jest emerytura posła Parlamentu Europejskiego?

Parlament Europejski to polityczny raj. Nie dość, że politycy, którzy tam zasiadają, otrzymują astronomiczne pensje, to jeszcze zagwarantują sobie godną starość. Bo od 63. roku życia będzie im...

Aktualizacja: 22.01.2013 13:03
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jacek Borcuch - kim jest?
Jacek Borcuch - kim jest?

Jacek Borcuch to człowiek kina. Znamy przede wszystkim z filmu ...

Emerytury 2013 - Jakie zmiany w emeryturach? Wiek emerytalny, waloryzacja 2013. Najniższa emerytura w 2013 roku. Ile będzie wynosić najniższa emerytura w 2013 roku? EMERYTURA 2013, rewaloryzacja. Sposoby na podwyższenie emerytury. Podniesienie wieku emerytalnego co spowoduje, czy osoby z prawem do świadczenia przedemerytalnego będą je otrzymywać dłużej. kwota najniższej emerytury 2013. CO NOWEGO W EMERYTURACH W 2013. Emerytury 2013: Kto straci na nowych mechanizmach? Jakie zmiany w emerytuarach od 2013 roku? Emerytury: co zmieni się w przepisach emerytalnych. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.