porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Ile zarabiają sejmowi emeryci? EMERYTURY obecnych POSŁÓW i SENATORÓW
Ile zarabiają sejmowi emeryci? EMERYTURY obecnych POSŁÓW i SENATORÓW Jak donosi „Super Express”, świadczenia polskich polityków w wieku emerytalnym ...
LISTY z ZUS: ZUS ROZSYŁA LISTY Z INFORMACJĄ O WYSOKOŚCI PRZYSZŁEJ EMERYTURY. MÓWIMY, JAK ZAKŁAD UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH WYLICZA WYSOKOŚĆ PRZYSZŁYCH ŚWIADCZEŃ

WYSOKOŚĆ EMERYTURY: jak ZUS wylicza wysokość przyszłej emerytury?

WYSOKOŚĆ EMERYTURY: JAK ZUS JĄ WYLICZA? List z ZUS, czyli informacja o stanie konta ubezpieczonego, zawierać będzie ważną wiadomość: prognozowaną wysokość przyszłej emerytury. W jaki sposób ZUS wylicza tę wartość?
WYSOKOŚĆ EMERYTURY: jak ZUS wylicza wysokość przyszłej emerytury?

List z ZUS: w jaki sposób Zakład Ubezpieczeń Społecznych wylicza wysokość przyszłych emerytur?

fot.: Jorc Navarro/sxc.hu

Wysokość przyszłej emerytury – od czego zależy?

W starym systemie emerytalnym wysokość emerytury zależał od wysokości uposażenia; najczęściej wynosiła ok. 60 proc. ostatniej pensji emeryta. W nowym systemie emerytalnym, który powstał w wyniku reformy wprowadzonej w życie w 1999 roku, wysokość emerytury zależy przede wszystkim od liczby odprowadzonych składek, a więc od liczby przepracowanych lat.

Czytaj też: Wysokość emerytury – jak czytać list z ZUS?

Jak ZUS wylicza wysokość przyszłej emerytury?

Wysokość emerytury, podobnie jak wskazaną w liście z ZUS tzw. hipotetyczną emeryturę z ZUS, w momencie naszego przejścia na emeryturę państwowy ubezpieczyciel wylicza w ten sposób, że sumuje odprowadzone składki emerytalne (a u osób, które pracę zawodową zaczęły przed 1999 rokiem, do sumy składek dodaje korzystnie wyliczony tzw. zwaloryzowany kapitał początkowy), a uzyskaną kwotę dzieli przez tzw. statystyczną długość życia wyrażoną w miesiącach.

Dla osoby 67-letniej według najnowszych danych GUS jest to 195,7 miesiąca (przewidywana długość życia jest taka sama dla kobiet i mężczyzn, na czym zyskują Polki, które żyją dłużej od Polaków).

Wysokość przyszłej emerytury: zyska ten, kto pracuje dłużej

Charakterystyczną cechą nowego systemu emerytalnego jest uzależnienie wysokości przyszłej emerytury od wymiaru odprowadzonych składek, a więc od tzw. wysługi lat, a nie bezpośrednio od poziomu zarobków. Media wyliczyły, że – przykładowo – osoba zajmująca kierownicze stanowisko z pensją 10 tys. zł dostanie z ZUS emeryturę rzędu 2,1 tys. zł, a osoba z pensją 3 tys. zł ok. 1,7 tys.

Więcej: WYSOKOŚĆ EMERYTURY – od czego zależy?

Warto też podkreślić, że list z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zawierać będzie wyłącznie informację o emeryturze z ZUS. Osoby należące do jednego z otwartych funduszy emerytalnych dostaną także emeryturę z OFE; informację o wymiarze tego świadczenia ZUS poda dopiero w momencie przejścia danej osoby na emeryturę, a wcześniej wiedzy na ten temat można zasięgnąć w swoim funduszu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
ZUS i OFE - co musisz wiedzieć zanim wybierzesz? [10 PUNKTÓW]

Od 1 kwietnia do 31 lipca musimy podjąć decyzję, gdzie będziemy odkładać składki emerytalne. Do wyboru mamy OFE i ZUS. Czy zostać w OFE? Jak wypełnić formularz? W 10 punktach wymieniamy najważniejsze...

WYSOKOŚĆ EMERYTURY – od czego zależy? Co wpływa na wymiar przyszłych świadczeń? WYSOKOŚĆ EMERYTURY – od czego zależy? Co wpływa na wymiar przyszłych świadczeń?

WYSOKOŚĆ EMERYTURY – od czego zależy? Jak określono kwoty, które zawiera list z ZUS, czyli informacja o stanie konta ubezpieczonego? Jak zadbać o wyższą emeryturę z ZUS i z OFE? Mówimy, co trzeba...

Wysokość emerytury – jak czytać list z ZUS? Co oznaczają poszczególne pozycje w liście z ZUS? Wysokość emerytury – jak czytać list z ZUS? Co oznaczają poszczególne pozycje w liście z ZUS?

WYSOKOŚĆ EMERYTURY. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna rozsyłanie do ok. 19 mln pracujących Polaków listów z informacją o wysokości przyszłych emerytur. Mówimy, jak odczytać pismo z ZUS –...

Aktualizacja: 10.06.2014 13:27
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Popek?
Kim jest Popek?

Coraz większą popularność zdobywa Popek Monster, czyli samozwańczy Król Albanii ...

Emerytury 2013 - Jakie zmiany w emeryturach? Wiek emerytalny, waloryzacja 2013. Najniższa emerytura w 2013 roku. Ile będzie wynosić najniższa emerytura w 2013 roku? EMERYTURA 2013, rewaloryzacja. Sposoby na podwyższenie emerytury. Podniesienie wieku emerytalnego co spowoduje, czy osoby z prawem do świadczenia przedemerytalnego będą je otrzymywać dłużej. kwota najniższej emerytury 2013. CO NOWEGO W EMERYTURACH W 2013. Emerytury 2013: Kto straci na nowych mechanizmach? Jakie zmiany w emerytuarach od 2013 roku? Emerytury: co zmieni się w przepisach emerytalnych. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.