porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Ile zarabiają sejmowi emeryci? EMERYTURY obecnych POSŁÓW i SENATORÓW
Ile zarabiają sejmowi emeryci? EMERYTURY obecnych POSŁÓW i SENATORÓW Jak donosi „Super Express”, świadczenia polskich polityków w wieku emerytalnym ...
LISTY z ZUS: ZUS ROZSYŁA LISTY Z INFORMACJĄ O WYSOKOŚCI PRZYSZŁEJ EMERYTURY. MÓWIMY, JAK ZAKŁAD UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH WYLICZA WYSOKOŚĆ PRZYSZŁYCH ŚWIADCZEŃ

WYSOKOŚĆ EMERYTURY: jak ZUS wylicza wysokość przyszłej emerytury?

WYSOKOŚĆ EMERYTURY: jak ZUS wylicza wysokość przyszłej emerytury?

List z ZUS: w jaki sposób Zakład Ubezpieczeń Społecznych wylicza wysokość przyszłych emerytur?

fot.: Jorc Navarro/sxc.hu
WYSOKOŚĆ EMERYTURY: JAK ZUS JĄ WYLICZA? List z ZUS, czyli informacja o stanie konta ubezpieczonego, zawierać będzie ważną wiadomość: prognozowaną wysokość przyszłej emerytury. W jaki sposób ZUS wylicza tę wartość?

Wysokość przyszłej emerytury – od czego zależy?

W starym systemie emerytalnym wysokość emerytury zależał od wysokości uposażenia; najczęściej wynosiła ok. 60 proc. ostatniej pensji emeryta. W nowym systemie emerytalnym, który powstał w wyniku reformy wprowadzonej w życie w 1999 roku, wysokość emerytury zależy przede wszystkim od liczby odprowadzonych składek, a więc od liczby przepracowanych lat.

Czytaj też: Wysokość emerytury – jak czytać list z ZUS?

Jak ZUS wylicza wysokość przyszłej emerytury?

Wysokość emerytury, podobnie jak wskazaną w liście z ZUS tzw. hipotetyczną emeryturę z ZUS, w momencie naszego przejścia na emeryturę państwowy ubezpieczyciel wylicza w ten sposób, że sumuje odprowadzone składki emerytalne (a u osób, które pracę zawodową zaczęły przed 1999 rokiem, do sumy składek dodaje korzystnie wyliczony tzw. zwaloryzowany kapitał początkowy), a uzyskaną kwotę dzieli przez tzw. statystyczną długość życia wyrażoną w miesiącach.

Dla osoby 67-letniej według najnowszych danych GUS jest to 195,7 miesiąca (przewidywana długość życia jest taka sama dla kobiet i mężczyzn, na czym zyskują Polki, które żyją dłużej od Polaków).

Wysokość przyszłej emerytury: zyska ten, kto pracuje dłużej

Charakterystyczną cechą nowego systemu emerytalnego jest uzależnienie wysokości przyszłej emerytury od wymiaru odprowadzonych składek, a więc od tzw. wysługi lat, a nie bezpośrednio od poziomu zarobków. Media wyliczyły, że – przykładowo – osoba zajmująca kierownicze stanowisko z pensją 10 tys. zł dostanie z ZUS emeryturę rzędu 2,1 tys. zł, a osoba z pensją 3 tys. zł ok. 1,7 tys.

Więcej: WYSOKOŚĆ EMERYTURY – od czego zależy?

Warto też podkreślić, że list z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zawierać będzie wyłącznie informację o emeryturze z ZUS. Osoby należące do jednego z otwartych funduszy emerytalnych dostaną także emeryturę z OFE; informację o wymiarze tego świadczenia ZUS poda dopiero w momencie przejścia danej osoby na emeryturę, a wcześniej wiedzy na ten temat można zasięgnąć w swoim funduszu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
ZUS i OFE - co musisz wiedzieć zanim wybierzesz? [10 PUNKTÓW]

Od 1 kwietnia do 31 lipca musimy podjąć decyzję, gdzie będziemy odkładać składki emerytalne. Do wyboru mamy OFE i ZUS. Czy zostać w OFE? Jak wypełnić formularz? W 10 punktach wymieniamy najważniejsze...

WYSOKOŚĆ EMERYTURY – od czego zależy? Co wpływa na wymiar przyszłych świadczeń? WYSOKOŚĆ EMERYTURY – od czego zależy? Co wpływa na wymiar przyszłych świadczeń?

WYSOKOŚĆ EMERYTURY – od czego zależy? Jak określono kwoty, które zawiera list z ZUS, czyli informacja o stanie konta ubezpieczonego? Jak zadbać o wyższą emeryturę z ZUS i z OFE? Mówimy, co trzeba...

Wysokość emerytury – jak czytać list z ZUS? Co oznaczają poszczególne pozycje w liście z ZUS? Wysokość emerytury – jak czytać list z ZUS? Co oznaczają poszczególne pozycje w liście z ZUS?

WYSOKOŚĆ EMERYTURY. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna rozsyłanie do ok. 19 mln pracujących Polaków listów z informacją o wysokości przyszłych emerytur. Mówimy, jak odczytać pismo z ZUS –...

Aktualizacja: 10.06.2014 13:27
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Michał Szyba?

Mecz o brązowy medal mistrzostw świata w piłce ręcznej w ...

Emerytury 2013 - Jakie zmiany w emeryturach? Wiek emerytalny, waloryzacja 2013. Najniższa emerytura w 2013 roku. Ile będzie wynosić najniższa emerytura w 2013 roku? EMERYTURA 2013, rewaloryzacja. Sposoby na podwyższenie emerytury. Podniesienie wieku emerytalnego co spowoduje, czy osoby z prawem do świadczenia przedemerytalnego będą je otrzymywać dłużej. kwota najniższej emerytury 2013. CO NOWEGO W EMERYTURACH W 2013. Emerytury 2013: Kto straci na nowych mechanizmach? Jakie zmiany w emerytuarach od 2013 roku? Emerytury: co zmieni się w przepisach emerytalnych. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.