porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak zmienić OFE? Jak zrezygnować z funduszu KROK PO KROKU Chcesz zmienić fundusz, ale nie wiesz jak to zrobić? Dowiedz się ...
MANIFESTACJA PIS. MARSZ PIS PRZECIW WYDŁUŻENIU WIEKU EMERYTALNEGO. CZY CZEKA NAS REFORMA REFORMY?

Wydłużenie wieku emerytalnego do 67 lat. KOGO i KIEDY dotyczy podniesienie wieku?

Plan rządu zakłada wydłużenie i zrównanie wieku emerytalnego kobiet oraz mężczyzn. Aktualny jeszcze wiek emerytalny w Polsce to 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Premier zapowiedział stopniowe wydłużenie czasu pracy do 67. roku życia bez względu na płeć. Kogo dotyczy reforma emerytalna?

Czy wszystkie kobiety i mężczyźni będą musieli pracować do 67 lat? Czy proponowana przez rząd nowa reforma emerytalna dotknie także służby mundurowe i rolników?

Wiek emerytalny mężczyzn - kiedy mężczyźni będą przechodzić na emeryturę

W porównaniu z obecnymi przepisami mężczyźni będą pracować o 2 lata dłużej (teraz do 65 lat). Wiek emerytalny ma być podnoszony stopniowo od 1 stycznia 2013 roku. Pierwsi mężczyźni, którzy poczują te zmiany, urodzili się w styczniu 1948 roku. Oni mają pracować o miesiąc dłużej w porównaniu z aktualnymi zasadami, czyli wiek emerytalny osiągną po 65 latach i jednym miesiącu.

Reforma emerytalna nie dotyczy mężczyzn, którzy urodzili się przed 1948 rokiem, bo oni w 2013 roku będą mieli już ukończone 66 lat. Na emeryturę w wieku 67 lat będą musieli przechodzić panowie urodzeni po październiku 1953 roku.

Wiek emerytalny kobiet - kiedy kobiety będą przechodzić na emeryturę

Zgodnie z projektem ustawy o reformie emerytalnej do 67 roku życia będą pracowac kobiety urodzone po 30 września 1973 roku. Kobietom, które urodziły się w okresie od 1 stycznia 1948 roku do 30 września 1973 roku, wiek emerytalny będzie podnoszony stopniowo o 1 miesiąc co cztery miesiące. Co to oznacza? Kobieta będzie mogła więc przejść na emeryturę w wieku 60 lat, jeżeli wiek emerytalny osiągnie przed 1 stycznia 2013 roku.

Panie urodzone przed 1 stycznia 1953 roku będą musiały pracować do 60 roku życia, ale już ich o rok młodsze koleżanki prawo do emerytury nabędą od 1 do 4 miesięcy później.

Dopiero po 1 września 2040 roku wszystkie kobiety niezależnie od daty urodzenia będą przechodzić na emeryturę w wieku 67 lat. Oznacza to, że „system stopniowego przedłużania wieku emerytalnego dla kobiet” będzie funkcjonował przez co najmniej 28 kolejnych lat.

Wiek emerytalny rolników

Zgodnie z obecnym prawem rolnik, który nie osiągnął powszechnego wieku emerytalnego, ma prawo do emerytury po osiągnięciu 55 lat życia, w przypadku kobiet i 60 lat w przypadku mężczyzn, jeżeli podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 30 lat i zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej.

W projekcie proponuje się, aby z tego uprawnienia mogli skorzystać tylko ci rolnicy, którzy wiek oraz staż ubezpieczeniowy osiągną do dnia 31 grudnia 2017 r. Spełnienie trzeciego warunku, tj. zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej, mogłoby nastąpić w dowolnym czasie.

Wieke emerytalny służb munudrowych

Rząd zapowiedział, że tutaj też chce dokonać zasadniczych zmian. Prawo do emerytury miałby ten policjant, który osiągnął wiek 55 lat i przepracował w służbach mundurowych co najmniej 25 lat. Obecnie prawo do emerytury mają policjanci, którzy przepracowali 15 lat.

Emerytura mundurowa zależy od wysokości ostatniej pensji oraz dodatków i nagród rocznych. Obecnie po 15 latach służby wynosi ona 40 proc. ostatniej pensji i za każdy dodatkowy rok rośnie o 2,6 proc. Maksymalna emerytura może wynieść 75 proc. pensji.


MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Kiedy na emeryturę roczniki 1961 i 1962? [TABELA]

Wiek emerytalny będzie stopniowo podwyższany, aż i Polacy, i Polki będą pracowali do 67. roku życia. Harmonogram podnoszenia wieku emerytalnego inaczej wygląda jednak dla kobiet, inaczej dla...

Kiedy na emeryturę roczniki 1959 i 1960? [TABELA]

Rząd Donalda Tuska zdecydował, że Polki i Polacy będą pracowali do 67. roku życia. Na szczęście wiek emerytalny będzie podwyższany stopniowo. Inaczej dla kobiet, inaczej dla mężczyzn.

W JAKIM WIEKU PRZEJDZIESZ NA EMERYTURĘ? Jaki wiek uprawnia do przejścia na emeryturę teraz, a jak to zmienia reforma emerytalna?

Po 2013 roku Polacy i Polki będą pracować dłużej. Reforma emerytalna zakłada podwyższenie wieku emerytalnego dla mężczyzn z 65 do 67 lat. Kobiety, które przed reformą przechodziły na emeryturę w...

Aktualizacja: 11.11.2012 13:23
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Michał Majewski z WPROST. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Michał Majewski z WPROST. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Erotyczne gadżety, zoofilskie nagrania oraz podejrzany biały proszek - to tylko ...

Emerytury 2013 - Jakie zmiany w emeryturach? Wiek emerytalny, waloryzacja 2013. Najniższa emerytura w 2013 roku. Ile będzie wynosić najniższa emerytura w 2013 roku? EMERYTURA 2013, rewaloryzacja. Sposoby na podwyższenie emerytury. Podniesienie wieku emerytalnego co spowoduje, czy osoby z prawem do świadczenia przedemerytalnego będą je otrzymywać dłużej. kwota najniższej emerytury 2013. CO NOWEGO W EMERYTURACH W 2013. Emerytury 2013: Kto straci na nowych mechanizmach? Jakie zmiany w emerytuarach od 2013 roku? Emerytury: co zmieni się w przepisach emerytalnych. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.