porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Nowa ustawa emerytalna. KIEDY MOŻNA PRZEJŚĆ NA EMERYTURĘ? Jaka będzie emerytura? Reforma emerytalna przewiduje podniesienie wieku emerytalnego do 67 roku życia. ...
Jak przebiegać będzie podwyższanie wieku emerytalnego? Kiedy Na Emeryturę

Reforma emerytalna i NOWE ZASADY EMERYTURY. Kiedy przejdę na emeryturę?

Podstawowe zmiany dotyczące emerytur, to zrównanie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn, a także podniesienie wieku dla obydwu płci do 67 lat. Nie oznacza to jednak, że po grudniu 2012 roku wszyscy od razu będą musieli pracować do 67 roku życia. Reforma emerytalna będzie wprowadzana stopniowo. Sprawdź już teraz, kiedy przejdziesz na emeryturę?

Podniesienie wieku emerytalnego odbywać będzie się się stopniowo, począwszy od 2013 roku. Co cztery miesiące wiek emerytalny będzie wydłużany o 1 miesiąc. W styczniu będzie to dla mężczyzn 65 lat i 1 miesiąc, dla kobiet 60 lat i 1 miesiąc, w maju odpowiednio dla płci: 65 lat i 2 miesiące i 60 lat i 2 miesiące.

Poziom 67 lat dla mężczyzn zostanie osiągnięty dopiero w 2020 roku, a dla kobiet w 2040 roku – to oznacza, że do 67. roku życia będą pracować kobiety mające dzisiaj 38 lat.

Co istotne z reformy wyłączone są kobiety powyżej 59. roku życia oraz mężczyźni powyżej 64. roku życia, czyli osoby, które powinny przejść na emeryturę w roku 2013.

Reforma emerytalna przewiduje też możliwość wcześniejszej emerytury częściowej dla:

1. kobiet w wieku co najmniej 62 lat, posiadających minimum 35-letni staż ubezpieczeniowy,

2. mężczyzn w wieku co najmniej 65 lat, przy minimum 40-letnim stażu ubezpieczeniowym.

NOWE EMERYTURY mundurowych, sędziów i prokuratorów

Reforma określi minimalny wiek emerytalny „mundurowych” na 55 lat, a minimalny staż służby na 25 lat. Prawo do emerytury zagwarantuje dopiero równoczesne spełnienie obu warunków. Wysokość emerytury będzie zależała od wysokości pensji z trzech kolejnych lat, a nie – jak dotychczas – od wysokości ostatniej pensji.

Co istotne nowa ustawa emerytalna obejmie tych, którzy wstąpią do służby po wejściu w życie nowych przepisów.

W przypadku sędziów i prokuratorów w stan spoczynku mogą oni przejść wcześniej – w wieku 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni), jeśli przepracowali na swoim stanowisku, odpowiednio, 25 i 30 lat. Taka furtka została zostaje jednak otwarta tylko dla tych, którzy wiek emerytalny osiągną do 31 grudnia 2017 r. Po tej dacie sędziowie i prokuratorzy będą przechodzić w stan spoczynku w wieku 67 lat.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
KTO KIEDY przejdzie na emeryturę? Wiek emerytalny w Polsce wydłużony od 2013 r. KTO KIEDY przejdzie na emeryturę? Wiek emerytalny w Polsce wydłużony od 2013 r.

Od 2013 roku Polacy będą pracować dłużej - zarówno mężczyźni jak i kobiety będą przechodzić na emeryturę w wieku 67 lat, ale zmiany będą następować stopniowo. Dla mężczyzn ważna jest data I 2020, dla...

Od czego zależy WYSOKOŚĆ EMERYTURY MUNDUROWEJ? Czy od wysokości pensji nie z 3, a z 10 wybranych lat?

Reforma emerytalna wprowadziła zmiany w zasadach ustalania wysokości świadczeń dla mundurowych. Od 2013 wysokość emerytury będzie zależała od wysokości zarobków przez 10 lat służby. Emeryt będzie...

Nowa ustawa emerytalna. KIEDY MOŻNA PRZEJŚĆ NA EMERYTURĘ? Jaka będzie emerytura?

Reforma emerytalna przewiduje podniesienie wieku emerytalnego do 67 roku życia. W wieku 67 lat na emeryturę przejdą zarówno mężczyźni jak i kobiety. Jest też możliwość przejścia na wcześniejszą...

Aktualizacja: 26.09.2012 19:44
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ewa Demarczyk - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Ewa Demarczyk to wybitna artystka. Gwiazda polskiej piosenki już kilkanaście ...

Emerytury 2013 - Jakie zmiany w emeryturach? Wiek emerytalny, waloryzacja 2013. Najniższa emerytura w 2013 roku. Ile będzie wynosić najniższa emerytura w 2013 roku? EMERYTURA 2013, rewaloryzacja. Sposoby na podwyższenie emerytury. Podniesienie wieku emerytalnego co spowoduje, czy osoby z prawem do świadczenia przedemerytalnego będą je otrzymywać dłużej. kwota najniższej emerytury 2013. CO NOWEGO W EMERYTURACH W 2013. Emerytury 2013: Kto straci na nowych mechanizmach? Jakie zmiany w emerytuarach od 2013 roku? Emerytury: co zmieni się w przepisach emerytalnych. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.