porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czym się różni waloryzacja kwotowa od procentowej? Poznaj zasady waloryzacji EMERYTUR Zobacz jakie są różnice pomiędzy nowowprowadzonym sposobem waloryzacji, a dotychczasowimi ...
Reforma emerytalna: EMERYTURA CZĘŚCIOWA, EMERYTURA CAŁKOWITA - JAKIE SĄ RÓŻNICE?

Nowa ustawa emerytalna. KIEDY MOŻNA PRZEJŚĆ NA EMERYTURĘ? Jaka będzie emerytura?

Reforma emerytalna przewiduje podniesienie wieku emerytalnego do 67 roku życia. W wieku 67 lat na emeryturę przejdą zarówno mężczyźni jak i kobiety. Jest też możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę - kobiety w wieku 62 lat i mężczyźni 65 lat - i pobierać 50 proc. świadczenia do 67 roku życia. Sprawdź, kiedy pójdziesz na emeryturę po zmianach?

Po wejściu w życie reformy emerytalnej wiek emerytalny zostanie podniesiony do 67 lat. Jednocześnie powstaje furtka umożliwiająca przejście na emeryturę wcześniej. Dla kobiet będzie to wiek 62 lat, dla mężczyzn 65 lat. Wówczas emeryci będą pobierali częściowe świadczenia z kapitału uzbieranego w ciągu lat pracy.

Przejście na wcześniejszą emeryturę wymaga jednak spełnienia kilku warunków. Podstawowy to odpowiedni staż pracy. W przypadku kobiet przejście na wcześniejszą emeryturę częściową możliwe jest po 35 latach pracy, w przypadku mężczyzn po 40 latach.

Warto też pamiętać, że emerytura częściowa będzie o połowę niższa od normalnej emerytury i co ważne korzystanie z niej oznacza niższą emeryturę po osiągnięciu wieku 67 lat.

EMERYTURY CZĘŚCIOWE - jakie warunki trzeba spełnić:

- kobieta musi mieć skończone 62 lata i staż pracy 35 lat,

- mężczyzna musi skończyć 65 lat i mieć staż pracy 40 lat,

- oboje w czasie emerytury przejściowej nie mogą dorabiać na całym etacie,

- po skończeniu 67 lat przechodzą na emeryturę pełną. Jednak jest ona zdecydowanie niższa, bo część kapitału wykorzystali, biorąc świadczenie przejściowe.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Kiedy na emeryturę kobiety i mężczyźni? Kiedy na emeryturę kobiety i mężczyźni?

Rząd zdecydował, że wiek emerytalny Polek i Polaków będzie stopniowo wydłużany i wyrównywany. Docelowo kobiety i mężczyźni w naszym kraju mają pracowac do 67. roku zycia. W tabelka poniżej można...

Kiedy mężczyzna może przejść na emeryturę? Kiedy mężczyzna może przejść na emeryturę?

Poniżej przedstawiamy wiek, jaki muszą osiągnąć mężczyźni, żeby mogli ubiegać się o emeryturę zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu...

EMERYTURA CZĘŚCIOWA - kto może z niej skorzystać?

Od 1 stycznia 2013 roku stopniowo podwyższany jest wiek emerytalny. Docelowo kobiety i mężczyźni mają w Polsce pracować do 67 roku życia.

Aktualizacja: 16.05.2012 10:27
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Anna Iberszer – kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Anna Iberszer – kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Piękna, czarnowłosa aktorka, znana z serialu "Ranczo", to osoba wszechstronnie ...

Emerytury 2013 - Jakie zmiany w emeryturach? Wiek emerytalny, waloryzacja 2013. Najniższa emerytura w 2013 roku. Ile będzie wynosić najniższa emerytura w 2013 roku? EMERYTURA 2013, rewaloryzacja. Sposoby na podwyższenie emerytury. Podniesienie wieku emerytalnego co spowoduje, czy osoby z prawem do świadczenia przedemerytalnego będą je otrzymywać dłużej. kwota najniższej emerytury 2013. CO NOWEGO W EMERYTURACH W 2013. Emerytury 2013: Kto straci na nowych mechanizmach? Jakie zmiany w emerytuarach od 2013 roku? Emerytury: co zmieni się w przepisach emerytalnych. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.