porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
REFORMA EMERYTALNA 2012. KIEDY można przejść na wcześniejszą emeryturę? Na jakich zasadach? O reformie emerytalnej wiadomo, że sprawi ona, że będziemy przechodzić ...
Reforma emerytalna 2012. Jaki staż pracy będzie niezbędny do otrzymania emerytury minimalnej?

Nowa USTAWA EMERYTALNA a STAŻ PRACY. Ile lat trzeba przepracować, żeby dostawać emeryturę?

Nowa ustawa emerytalna została uchwalona przez Sejm. Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn będzie stopniowo wydłużany do 67 lat. A ile lat będzie trzeba pracować, aby przejść na emeryturę według nowych zasad? Czy poza wiekiem emerytalnym zmieni się również staż pracy niezbędny do tego, żeby otrzymywać świadczenia minimalnej wysokości? Ile lat trzeba przepracować aby uzyskać emeryturę z ZUS

Zmiany w systemie emerytalnym w naturalny sposób budzą pytania co do tego, ile lat trzeba będzie pracować, aby móc otrzymać emeryturę. Szczególnie, że w przekazie medialnym akcentuje się nowy wiek emerytalny, czyli 67 lat, a nie mówi się o tym, jaki jest staż pracy niezbędny do otrzymania emerytury.

Jaki staż pracy będzie wymagany po reformie emerytalnej?

Okazuje się jednak, że minimalny staż ubezpieczeniowy, czyli staż pracy, jest wymagany. I nie dotyczy tylko osób myślących o emeryturze częściowej czy pracujących w zawodach o specjalnych przywilejach emerytalnych (jak policjanci czy górnicy). Nie znaczy to, że nie otrzymamy emerytury, jeżeli nie spełnimy tego warunku - wiek 67 lat wystarczy do nabycia praw emerytalnych, ale staż pracy jest niezbędny, aby uzyskać pewność, że otrzymamy emeryturę minimalną. Jeżeli nie będziemy mieli odpowiedniego stażu ubezpieczeniowego, nie otrzymamy emerytury w minimalnej gwarantowanej wysokości.

Warto więc zadbać o minimalny staż pracy - reforma emerytalna ustala ten staż na 25 lat. Dokładnie rzecz ujmując, jest to nie tyle staż pracy, ile staż ubezpieczeniowy, do którego zaliczane są okresy składkowe, czyli lata przepracowane, i okresy nieskładkowe, np. okres pobierania zasiłków chorobowych. 

Minimalny staż pracy, jaki jest niezbędny do uzyskania emerytury, to 25 lat - zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet. Nowa ustawa emerytalna wydłuża zatem lata pracy kobiet potrzebne do uzyskania minimalnej emerytury o 5 lat (mężczyzn już dziś obowiązuje 25-letni staż). Chyba że chcemy mieć emeryturę mniejszą niż minimalna - wtedy staż pracy nie ma znaczenia.

Jaki staż pracy będzie wymagany do przejścia na wcześniejszą emeryturę (emeryturę częściową)?

Nowa ustawa emerytalna przewiduje możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę, jednak ma być ona o połowę niższa od pełnej emerytury wypłacanej po osiągnięciu wieku emerytalnego (67 lat) - stąd jej nazwa: emerytura częściowa. Będzie przysługiwała kobietom, które skończyły 62 lata i mają 35-letni staż pracy, oraz mężczyznom, którzy skończyli 65 lat i mają 40-letni staż pracy.

WAŻNE! Po przejściu na emeryturę częściową nie będzie można kontynuować pracy. Taka emerytura zmniejszy też wyokość świadczeń wypłacanych po osiągnięciu pełnego wieku emerytalnego.

>> Jak wyliczyć, ile wyniesie twoja emerytura po zmianach? <<

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Kiedy ROLNICY przejdą na EMERYTURĘ po reformie emerytalnej?

Dziś rolnicy mogą przechodzić na emeryturę o 5 lat wcześniej niż pozwala ustawowy wiek emerytalny: kobiety po ukończeniu 55 lat, a mężczyźni 60 (pod pewnymi warunkami). Czy nowa ustawa emerytalna...

Kogo dotyczy REFORMA EMERYTALNA? Kto dokładnie będzie musiał pracować do 67. roku życia?

Sejm przegłosował ustawę reformującą system emerytalny. Reforma emerytur staje się więc powoli faktem. A kogo dotyczy reforma emerytalna? Kto dokładnie będzie musiał pracować do 67. roku życia?

Czy WYDŁUŻENIE WIEKU EMERYTALNEGO wpłynie na WYSOKOŚĆ EMERYTUR? Jak to obliczyć?

Zmiany w emeryturach mają nie tylko ratować budżet państwa, ale i wpłynąć pozytywnie na wysokość naszych emerytur. Czy rzeczywiście wydłużenie wieku emerytalnego do 67 lat wpłynie na wysokość...

Aktualizacja: 17.09.2013 18:51
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Anna Wojciechowska, partnerka Jacka Rozenka: kim jest? Co osiągnęła?
Anna Wojciechowska, partnerka Jacka Rozenka: kim jest? Co osiągnęła?

Od kilku tygodni na większych galach Jacek Rozenek pojawia się ...

BAZA PORAD
Emerytury 2013 - Jakie zmiany w emeryturach? Wiek emerytalny, waloryzacja 2013. Najniższa emerytura w 2013 roku. Ile będzie wynosić najniższa emerytura w 2013 roku? EMERYTURA 2013, rewaloryzacja. Sposoby na podwyższenie emerytury. Podniesienie wieku emerytalnego co spowoduje, czy osoby z prawem do świadczenia przedemerytalnego będą je otrzymywać dłużej. kwota najniższej emerytury 2013. CO NOWEGO W EMERYTURACH W 2013. Emerytury 2013: Kto straci na nowych mechanizmach? Jakie zmiany w emerytuarach od 2013 roku? Emerytury: co zmieni się w przepisach emerytalnych. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.