porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
RENTA SOCJALNA - kto ma prawo do renty socjalnej? Jeśli w młodości ciężko zachorowaleś lub miałeś wypadek i nie ...
Reforma emerytalna: Kiedy można przejść na emeryturę teraz, kiedu po zmianach?

W JAKIM WIEKU PRZEJDZIESZ NA EMERYTURĘ? Jaki wiek uprawnia do przejścia na emeryturę teraz, a jak to zmienia reforma emerytalna?

Po 2013 roku Polacy i Polki będą pracować dłużej. Reforma emerytalna zakłada podwyższenie wieku emerytalnego dla mężczyzn z 65 do 67 lat. Kobiety, które przed reformą przechodziły na emeryturę w wieku 60 lat, po zmianach będą musiały pracować nawet 7 lat dłużej.

Do końca 2012 roku na emeryturę może przejść każdy mężczyzna, który skończył 65 lat, oraz kobiety które skończyły 60 lat. Wprowadzana z początkiem 2013 roku reforma emerytalna przynosi dwie zasadnicze zmiany:

1. Pierwsza to zrównanie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn,

2. druga dotyczy podniesienia wieku uprawniającego do pobierania świadczeń do 67 lat.

Obydwie te zmiany będą się przy tym odbywały stopniowo. Wszyscy mężczyźni będą pracować do 67 roku życia od roku 2020, a wszystkie kobiety będą miały identyczny, wydłużony wiek emerytalny (67 lat) dopiero w roku 2040.

Emerytury częściowe zamiast wcześniejszych

Reforma emerytalna 2013 daje jednak furtkę do przejścia na wcześniejszą emeryturę. Będzie ona jednak nie pełna i stąd nazwa "emerytura częsciowa".

Prawo do emerytury częściowej ("wcześniejszej") według nowych zasad mają:
- kobiety, które skończyły 62 lat i posiadająca minimum 35-letni staż ubezpieczeniowy,
- mężczyźni w wieku co najmniej 65 lat, przy minimum 40-letnim stażu ubezpieczeniowym.

Emerytura częściowa będzie przy tym o połowę niższa od "normalnej". Warto też pamiętać, że korzystanie z emerytury częściowej będzie miało wpływ na wysokość emerytury wypłacanej po 67. roku życia: będzie ona niższa niż wypłacana przy przejściu na normalnych zasadach.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Kiedy na emeryturę roczniki 1961 i 1962? [TABELA]

Wiek emerytalny będzie stopniowo podwyższany, aż i Polacy, i Polki będą pracowali do 67. roku życia. Harmonogram podnoszenia wieku emerytalnego inaczej wygląda jednak dla kobiet, inaczej dla...

Kiedy na emeryturę roczniki 1959 i 1960? [TABELA]

Rząd Donalda Tuska zdecydował, że Polki i Polacy będą pracowali do 67. roku życia. Na szczęście wiek emerytalny będzie podwyższany stopniowo. Inaczej dla kobiet, inaczej dla mężczyzn.

Kiedy na emeryturę kobiety i mężczyźni? Kiedy na emeryturę kobiety i mężczyźni?

Rząd zdecydował, że wiek emerytalny Polek i Polaków będzie stopniowo wydłużany i wyrównywany. Docelowo kobiety i mężczyźni w naszym kraju mają pracowac do 67. roku zycia. W tabelka poniżej można...

Aktualizacja: 06.02.2015 15:54
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Małgorzata Halber - kim jest? [KARIERA, RODZINA, ALKOHOLIZM]
Małgorzata Halber - kim jest? [KARIERA, RODZINA, ALKOHOLIZM]

Małgorzata Halber, córka byłego posła SLD, od dziecka związana z ...

Emerytury 2013 - Jakie zmiany w emeryturach? Wiek emerytalny, waloryzacja 2013. Najniższa emerytura w 2013 roku. Ile będzie wynosić najniższa emerytura w 2013 roku? EMERYTURA 2013, rewaloryzacja. Sposoby na podwyższenie emerytury. Podniesienie wieku emerytalnego co spowoduje, czy osoby z prawem do świadczenia przedemerytalnego będą je otrzymywać dłużej. kwota najniższej emerytury 2013. CO NOWEGO W EMERYTURACH W 2013. Emerytury 2013: Kto straci na nowych mechanizmach? Jakie zmiany w emerytuarach od 2013 roku? Emerytury: co zmieni się w przepisach emerytalnych. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.