porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Polacy będą pracować znacznie dłużej. O ile zostanie wydłużony wiek emerytalny? Polaków czeka rewolucja systemu emerytalnego. Będziemy pracować znacznie dłużej. Po ...
ZUS nie wliczy twoich zarobków do emerytury, jeśli nie udowodnisz ich odpowiednim dokumentem

Jak udowodnić swoje zarobki potrzebne do wyliczenia emerytury?

Czy wiesz, że to na tobie spoczywa obowiązek udowodnienia swoich zarobków osiąganych przed przejściem na emeryturę? Druk Rp-7 i legitymacja ubezpieczeniowa to podstawowe dokumenty potwierdzające wysokość wynagrodzenia, które ZUS uwzględni przy wyliczaniu emerytury. Jak jeszcze można udowodnić swoje zarobki ZUS-owi?

Do wyliczenia emerytury potrzebne są informacje o zarobkach z 10 kolejnych lat wybranych przez ciebie z okresu 1980-1998 lub z 20 najlepszych lat pracy przed 1998 r. (własne zarobki z wybranego roku porównujesz ze średnim wynagrodzeniem z tego roku). ZUS uzna tylko te dokumenty, w których będą wpisane konkretne kwoty zarobków. Nie uzna dokumentu, w którym będzie podana tylko grupa zaszeregowania lub zapis o przyznaniu premii czy nagrody.

Jakie dokumenty potwierdzające wysokość wynagrodzenia uzna ZUS?

Podstawowym dokumentem potwierdzającym wysokość twojego wynagrodzenia jest zaświadczenie wystawione przez pracodawcę na druku Rp-7. Pracodawca lub jego następca prawny wypełnia ten formularz na podstawie zachowanej dokumentacji płacowej.

Jako dowód świadczący o twoich zarobkach możesz również przedstawić ZUS legitymację ubezpieczeniową.

Legitymacja ubezpieczeniowa musi mieć wpisane:

  • okresy zatrudnienia,
  • wysokość zarobków, w tym datę rozpoczęcia i zakończenia  pracy,
  • rodzaj wykonywanej pracy,
  • kwotę wynagrodzenia oraz rok, w którym to wynagrodzenie zostało osiągnięte,
  • podpis pracodawcy lub upoważnionego pracownika i jego pieczątkę służbową.

Jednak brak takiej imiennej pieczątki (nie była wymagana w legitymacjach starego typu) nie przeszkadza w uznaniu przez ZUS za dowód wpisów o wysokości zarobków pod warunkiem, że legitymacja nie budzi zastrzeżeń co do jej autentyczności. 

Uwaga! Legitymacja ubezpieczeniowa zawierająca powyższe informacje jest samoistnym dowodem, pracodawca nie powinien więc wystawiać odrębnego zaświadczenia o zarobkach na jej podstawie.

Jak inaczej możesz udowodnić swoje zarobki ZUS-owi?

Jeśli masz odpis notarialny lub poświadczoną przez notariusza kserokopię legitymacji, będzie ona traktowana przez ZUS jak oryginał i dopuszczona jako dowód przy wyliczeniu emerytury.

ZUS powinien też uznać twoje świadectwa pracy - ale tylko wtedy, gdy jest w nich informacja o zmieniających się zarobkach, a nie tylko wysokość wynagrodzenia na ostatnio zajmowanym stanowisku - a także zaświadczenie lub odpis o wysokości zarobków wystawione i poświadczone przez placówkę przechowującą dokumenty po nieistniejącym zakładzie pracy.

Jeśli prowadziłeś działalność gospodarczą lub gdy pracowałeś w firmie zatrudniającej do 20 osób, a twój pracodawca opłacał składki, wystarczy podać NKP (numer konta płatnika) - ZUS ma twoje dokumenty.

Pamiętaj! Swoich zarobków nie możesz udowodnić zeznaniami świadków!

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Emerytura pomostowa. Kto może liczyć na rekompensatę?

Rekompensata powiększy twój kapitał początkowy

Emerytura 2014: Jak zwiększyć sobie emeryturę? Emerytura 2014: Jak zwiększyć sobie emeryturę?

Ostatnie waloryzacje emerytur i rent rozczarowały wiele osób. W 2014 roku będzie jeszcze gorzej. Są jednak inne sposoby zwiększenia świadczenia. Trzeba jednak poświęcić trochę czasu.

Jak zostać w OFE? Jak zostać w OFE?

Do 31 lipca trzeba podjąć decyzję dotyczącą przyszłej emerytury: czy zostać tylko w ZUS czy też zdecydować się na OFE. Osoby, które wybiorą ZUS nie muszą robić nic, ale te, które wybiorą też OFE...

Aktualizacja: 23.11.2012 14:59
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Gabriela Frycz - kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Gabriela Frycz - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Gabriela Frycz to pierwsza córka aktora, Jana Frycza. Dziewczyna poszła ...

Emerytury 2013 - Jakie zmiany w emeryturach? Wiek emerytalny, waloryzacja 2013. Najniższa emerytura w 2013 roku. Ile będzie wynosić najniższa emerytura w 2013 roku? EMERYTURA 2013, rewaloryzacja. Sposoby na podwyższenie emerytury. Podniesienie wieku emerytalnego co spowoduje, czy osoby z prawem do świadczenia przedemerytalnego będą je otrzymywać dłużej. kwota najniższej emerytury 2013. CO NOWEGO W EMERYTURACH W 2013. Emerytury 2013: Kto straci na nowych mechanizmach? Jakie zmiany w emerytuarach od 2013 roku? Emerytury: co zmieni się w przepisach emerytalnych. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.