porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Waloryzacja emerytur 2014 [TABELA]. O ile wzrosną emerytury w 2014 roku?
Waloryzacja emerytur 2014 [TABELA]. O ile wzrosną emerytury w 2014 roku? Waloryzacja emerytur w roku 2014 ma być rekordowo niska. Rząd ...
Dorabianie na emeryturze - ile można dorobić na emeryturze?

Ile można DOROBIĆ DO EMERYTURY w 2014 roku?

Limity dorabiania dotyczą tylko części emerytów. Sprawdź, czy to ograniczenie dotyczy twojej emerytury. Liczą się tu wiek, wysokość przychodów i wskaźnik przeciętnego wynagrodzenia w danym roku.

Kto może dorabiać bez ograniczeń?

Osoby, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny – kiedyś 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, a teraz ustalany indywidualnie w zależności od daty urodzenia – mogą w trakcie pobierania świadczenia z ZUS osiągać dochody dowolnej wysokości. Nie spowodują one zawieszenia ani zmniejszenia emerytury. Nie dotyczy to jednak tych osób, których emerytura została zawieszona w związku z kontynuowaniem zatrudnienia w ramach stosunku pracy podjętego przed jej nabyciem (art. 103a ustawy emerytalnej).

Kto musi liczyć się ze zmniejszeniem emerytury

Inaczej jest w wypadku osób przebywających na wcześniejszej emeryturze. Ich emerytura zostanie zmniejszona lub zawieszona, jeżeli osiągną przychody z tytułu wykonywania działalności podlegającej obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym (na przykład zatrudnienia na etacie, umowy-zlecenia, prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej):

  • gdy przychód emeryta przekroczy 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał ogłoszonego przez prezesa GUS, świadczenie podlega zmniejszeniu o kwotę przekroczenia, ale nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia (ustalaną przy kolejnych waloryzacjach);
  • gdy przychód emeryta przekroczy 130% przeciętnego wynagrodzenia, świadczenie podlega zawieszeniu.

Kwoty dopuszczalnego przychodu zmieniają się co kwartał

Od 1 grudnia 2013 r. do 28 lutego 2014 r. graniczne kwoty dodatkowego miesięcznego przychodu wynoszą odpowiednio: 2556,20 zł (70% przeciętnego wynagrodzenia) i 4747,30 zł (130%). Kwota zmniejszenia emerytury to maksymalnie 549,12 zł.

Zatrudnienie trzeba zgłosić do ZUS

Osoby, które są na wcześniejszej emeryturze, muszą po podjęciu pracy powiadomić o tym ZUS (składając druk ZUS Rw-73), a po zakończeniu roku do końca lutego dostarczyć do ZUS informację o wysokości przychodu osiągniętego w poprzednim roku. Informację te przesyła również do ZUS pracodawca.

W 2013 r. graniczne kwoty rocznego przychodu wyniosły:

  • 30 661,20 zł - suma kwot przychodu odpowiadających 70% przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w 2013 r.,

  • 6 941,30 zł - suma kwot przychodu odpowiadających 130% przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w 2013 r.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czy PODWYŻSZENIE WIEKU EMERYTALNEGO to jest reforma emerytur czy skok na naszą kasę?

Od tygodni politycznym tematem numer jeden jest reforma emerytalna. Krótko mówiąc - mamy pracować do upadłego. Nie ma końca dyskusjom – jak długo człowiek może pracować, skąd ZUS ma wziąć...

Aktualizacja: 11.06.2014 14:08
Źródło: mowimyjak.pl
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest prof. Janusz Skalski?

Prof. Janusz Skalski to postać wybitna. Swojej pracy kardiochirurga oddaje ...

BAZA PORAD
Emerytury 2013 - Jakie zmiany w emeryturach? Wiek emerytalny, waloryzacja 2013. Najniższa emerytura w 2013 roku. Ile będzie wynosić najniższa emerytura w 2013 roku? EMERYTURA 2013, rewaloryzacja. Sposoby na podwyższenie emerytury. Podniesienie wieku emerytalnego co spowoduje, czy osoby z prawem do świadczenia przedemerytalnego będą je otrzymywać dłużej. kwota najniższej emerytury 2013. CO NOWEGO W EMERYTURACH W 2013. Emerytury 2013: Kto straci na nowych mechanizmach? Jakie zmiany w emerytuarach od 2013 roku? Emerytury: co zmieni się w przepisach emerytalnych. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.