porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
W których regionach Polski są najwyższe EMERYTURY, a w których najniższe? Nawet 600 złotych miesięcznie! Tyle wynosi różnica średnich emerytur w ...
Reforma emerytalna 2013 - kto dostanie emeryturę na nowych zasadach?

EMERYTURY PO NOWEMU. Kto może dostać emeryturę po nowemu ?

Reforma emerytalna 2013 dotyczy wszystkich Polaków - nie tylko tych ubezpieczonych w ZUS - ale także służby mundurowe, prokuratorów i sędziów oraz rolników. Zmiany nie dotkną jedynie tych Polaków, którym do emerytury według starych zasad został mniej niż rok.

Emerytury "po nowemu" będą wypłacane od stycznia 2013. Oznacza to, że od początku roku wiek emerytalny odbędzie podnoszony co 4 miesiące o 1 miesiąc. Poziom 67 lat dla mężczyzn zostanie osiągnięty w 2020 roku, a dla kobiet w 2040 roku – to oznacza, że do 67. roku życia będą pracować kobiety mające dzisiaj 38 lat. Warto dodać, że od początku roku 2013 zmiany obowiązują wszystkich ubezpieczonych w ZUS. Służby mundurowe, sędziowie i prokuratorzy oraz rolnicy na nowe emerytury przejdą później.

Nowe "mundurówki"

Nowe emerytury mundurowe  - minimalny wiek emerytalny  55 lat i minimalny staż służby na 25 lat - otrzymają dopiero ci funkcjonariusze, którzy wstąpią do służby po wejściu w życie nowych przepisów (czyli po 31 grudnia 2012).

Nowe emerytury dla prokuratorów i sędziów

Sędziowie i prokuratorzy nie przechodzą na emeryturę, tylko w tzw. stan spoczynku – w chwili ukończenia 65. roku życia. Ponadto sędzia i prokurator mogą przejść w stan spoczynku wcześniej – w wieku 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni), jeśli przepracowali na swoim stanowisku, odpowiednio 25 i 30 lat. Uprawniea te pozostają ważne do roku 2018. Sędziowie i prokuratorzy, którzy przed 31 grudnia 2017 roku nie nabędą uprawnień do emerytury w starym systemie, przejdą w stan spoczynku w wieku 67 lat.

Rolnicy, którzy przekazali swoje gospodarstwo...

Podobnie, jak z emeryturami prokuratorskimi, sprawa ma się z emeryturami dla rolników, którzy przestali być rolnikami, czyli np. przepisali gospodarstwo rolne na dzieci.

Wszyscy którzy przed 31 grudnia 2017 roku nie nabędą uprawnień do emerytury w starym systemie (kobieta – 55 lat, mężczyzna – 60 lat), przejdą na emeryturę w wieku 67 lat.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Nowa ustawa emerytalna. Jakie są różnice między emeryturami po staremu i nowemu?

Reforma emerytalna wchodzi w życie z początkiem roku 2013. Co to oznacza, jakie zmiany nas czekają, jakie będą nowe merytury? Podstawowa różnica to wiek w jakim przejdziemy na emeryturę. Dłuższy...

EMERYTURY MUNDUROWE po 25 latach służby i 55. roku życia - kto i kiedy może przejść na mundurową?

Reforma emerytalna wprowadza nowe zasady przyznawania emerytur dla policjantów, żołnierzy i innych funkcjonariuszy służb mundurowych. Podniesiony został zarówno wiek emerytalny, jak i niezbędny staż...

KTO KIEDY przejdzie na emeryturę? Wiek emerytalny w Polsce wydłużony od 2013 r. KTO KIEDY przejdzie na emeryturę? Wiek emerytalny w Polsce wydłużony od 2013 r.

Od 2013 roku Polacy będą pracować dłużej - zarówno mężczyźni jak i kobiety będą przechodzić na emeryturę w wieku 67 lat, ale zmiany będą następować stopniowo. Dla mężczyzn ważna jest data I 2020, dla...

Aktualizacja: 03.06.2013 18:12
Autor: rem
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Janusz Korwin-Mikke - kim jest [RODZINA, KARIERA]
Janusz Korwin-Mikke - kim jest [RODZINA, KARIERA]

Janusz Korwin-Mikke od lat budzi wiele kontrowersji w świecie polityki ...

Emerytury 2013 - Jakie zmiany w emeryturach? Wiek emerytalny, waloryzacja 2013. Najniższa emerytura w 2013 roku. Ile będzie wynosić najniższa emerytura w 2013 roku? EMERYTURA 2013, rewaloryzacja. Sposoby na podwyższenie emerytury. Podniesienie wieku emerytalnego co spowoduje, czy osoby z prawem do świadczenia przedemerytalnego będą je otrzymywać dłużej. kwota najniższej emerytury 2013. CO NOWEGO W EMERYTURACH W 2013. Emerytury 2013: Kto straci na nowych mechanizmach? Jakie zmiany w emerytuarach od 2013 roku? Emerytury: co zmieni się w przepisach emerytalnych. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.