porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jaką USTAWĘ EMERYTALNĄ przyjął Sejm? KIEDY przejdziemy na emeryturę? 11 maja 2012 Sejm przyjął nową ustawę emerytalną. Jakie najważniejsze ...
REFORMA EMERYTALNA. Kiedy MĘŻCZYŹNI mogą przejść na emeryturę

EMERYTURY. Kiedy przejdziemy na emeryturę po reformie emerytalnej?

Sejm przyjął reformę emerytalną. Jak będzie wyglądało przechodzenie na emeryturę po reformie? Czy będziemy musieli pracować do 67. roku życia. Kiedy Polacy będą przechodzić na emeryturę?

NOWE ZASADY EMERYTURY

Rząd Donalda Tuska nie ustaje w wysiłkach na rzecz reformy emerytalnej. W Komisji Trójstronnej ma w tym wsparcie organizacji pracodawców, a w Sejmie wystarczającą większość, aby przegłosować swoją wersję reformy emerytalnej. Jak więc będzie wyglądać przechodzenie na emeryturę w nowym systemie?

Po pierwsze, docelowym wiekiem emerytalnym tak dla kobiet jak i dla mężczyzn jest 67 lat. Oznacza to, że na emeryturę będziemy przechodzić w wieli 67 lat. Do tego poziomu będziemy jednak dochodzić stopniowo. Wiek emerytalny będzie rósł o miesiąc co 4 miesiące począwszy od 2013 roku. Co oznacza, że mężczyźni będą przechodzić na emeryturę w wieku 67 lat już w 2020, a kobiety w 2040.

Po drugie więc, reforma dotyczy tych osób, które nie zdążą skończyć 67 lat przed rozpoczęciem podnoszenia wieku emerytalnego. Spod reformy wyłączeni są więc mężczyźni w wieku 64 lat i kobiety w wieku 59 lat. Oczywiście, mający tyle obecnie. Ich reforma nie zdąży w żaden sposób objąć.

Po trzecie, reforma dotyczy też osób mających specjalne przywileje lub uprawnienia emerytalne. Dla przykładu, obecnie tzw. mundurowi (policja, straż pożarna) mogą przechodzić na emeryturę po 15 latach pracy, niezależnie od wieku. Dobrym przykładem jest tu Tomasz Małecki, tzw. agent Tomek. Po reformie mundurowi będą mogli przechodzić na emeryturę po osiągnięciu 25 lat stażu pracy i w wieku minimum 55 lat. Podobne zmiany mają dotyczyć sędziów i prokuratorów, którzy w tzw. stan spoczynku będą mogli przejść po ukończeniu 67 lat (obecnie to 65 lat z możliwością wcześniejszego przejścia w wieku 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn pod warunkiem osiągnięcia odpowiedniego stażu pracy).

Po czwarte, nadal możliwe będzie przejście na wcześniejszą emeryturę, tzw. emeryturę częściową. Warunki otrzymania emerytury częściowej (50% świadczenia w stosunku do jego wysokości na ogólnych zasadach) byłyby proste - minimalny wiek to 62 lata dla kobiet i 65 dla mężczyzn, a minimalny staż ubezpieczeniowy to 35 lat dla kobiet i 40 dla mężczyzn). Warto jednak pamiętać, że wypłacanie emerytury częściowej będzie miało wpływ na wysokość późniejszej pełnej emerytury. Oczywiście negatywny. Jednak emerytura częściowa będzie mogła być wypłacana niezależnie od tego jakie dochody osiąga emeryt i od tego czy pracuje czy nie.

Nowe zasady emerytalne, choć trudne do akceptacji z uwagi na podniesie wieku emerytalnego są więc przynajmniej proste. O wiele łatwiej będzie ustalić sobie kiedy należy się emerytura.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
W JAKIM WIEKU PRZEJDZIESZ NA EMERYTURĘ? Jaki wiek uprawnia do przejścia na emeryturę teraz, a jak to zmienia reforma emerytalna?

Po 2013 roku Polacy i Polki będą pracować dłużej. Reforma emerytalna zakłada podwyższenie wieku emerytalnego dla mężczyzn z 65 do 67 lat. Kobiety, które przed reformą przechodziły na emeryturę w...

Kogo dotyczy REFORMA EMERYTALNA? Kto dokładnie będzie musiał pracować do 67. roku życia?

Sejm przegłosował ustawę reformującą system emerytalny. Reforma emerytur staje się więc powoli faktem. A kogo dotyczy reforma emerytalna? Kto dokładnie będzie musiał pracować do 67. roku życia?

USTAWA EMERYTALNA 2012. Czy będzie można przejść na wcześniejszą emeryturę?

Czy po wydłużeniu wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67. roku życia będzie możliwe przejście na wcześniejszą emeryturę? W ustawie emerytalnej znalazł się zapis pozwalający na przejście na tzw....

Aktualizacja: 17.05.2012 00:12
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
KRZYSZTOF TYSZKIEWICZ: Kim jest brat Beaty Tyszkiewicz?
KRZYSZTOF TYSZKIEWICZ: Kim jest brat Beaty Tyszkiewicz?

Brat Beaty Tyszkiewicz jest od niej 4 lata młodszy, większość ...

BAZA PORAD
Emerytury 2013 - Jakie zmiany w emeryturach? Wiek emerytalny, waloryzacja 2013. Najniższa emerytura w 2013 roku. Ile będzie wynosić najniższa emerytura w 2013 roku? EMERYTURA 2013, rewaloryzacja. Sposoby na podwyższenie emerytury. Podniesienie wieku emerytalnego co spowoduje, czy osoby z prawem do świadczenia przedemerytalnego będą je otrzymywać dłużej. kwota najniższej emerytury 2013. CO NOWEGO W EMERYTURACH W 2013. Emerytury 2013: Kto straci na nowych mechanizmach? Jakie zmiany w emerytuarach od 2013 roku? Emerytury: co zmieni się w przepisach emerytalnych. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.