porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
EMERYTURY MUNDUROWE po 25 latach służby i 55. roku życia - kto i kiedy może przejść na mundurową? Reforma emerytalna wprowadza nowe zasady przyznawania emerytur dla policjantów, żołnierzy ...
Zasady nowej emerytury - kiedy będziemy przechodzić na emeryturę po reformie?

EMERYTURA PO NOWEMU. Jakie są ZASADY nowej emerytury?

Reforma emerytalna 2013 wprowadza nowe zasady przechodzenia na emeryturę. Podniesiony został wiek emerytalny, a w przypadku emerytur mundurowych czy emerytur częściowych również tzw. staż pracy. Jakie są nowe zasady przechodzenia na emeryturę?

Nowy wiek emerytalny - 67 lat 

Od 2013 roku wiek, w którym możemy przejść na emeryturę, będzie podnoszony co 4 miesiące o 1 miesiąc. Poziom 67 lat dla mężczyzn zostanie osiągnięty w 2020 roku, dla kobiet w 2040 roku.

SPRAWDŹ >> w TABELI, kiedy przejdziesz na emeryturę po reformie.

Emerytury częściowe

Jednocześnie reforma emerytalna 2013 przewiduje wprowadzenie tzw. emerytur częściowych. Prawo do emerytury częściowej będą mieli:

  • mężczyźni, którzy skończyli 65 lat i mają minimum 40-letni staż ubezpieczeniowy,
  • kobiety, które skończyły 62 lat i posiadają minimum 35-letni staż ubezpieczeniowy.

Wysokość emerytury częściowej będzie wynosić 50 proc. pełnej emerytury (na dzień ustalenia prawa do emerytury częściowej). Warto jednak pamiętać, iż skorzystanie z emerytury częściowej będzie miało wpływ na wysokość emerytury wypłacanej po 67. roku życia: będzie ona niższa niż wypłacana przy przejściu na normalnych zasadach.

Emerytury służb mundurowych

Reforma emerytalna dotyczy tylko tych policjantów, żołnierzy, strażaków i inny funkcjonariusze mundurowych, którzy rozpoczną służbę po 31 grudnia 2012. Będą oni pracować dłużej o 10 lat.

Po 2013 roku przedstawiciele służb mundurowych nabędą prawo do emerytury po łącznym spełnieniu dwóch warunków: wieku oraz stażu służby. Minimalny wiek emerytalny „mundurowych” został ustalony na 55 lat, a minimalny staż służby na 25 lat.

Emerytury sędziów i prokuratorów

Sędzia i prokurator mogą przejść w stan spoczynku w wieku 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni), jeśli przepracowali na swoim stanowisku 25 i 30 lat.  Po 31 grudnia 2012 z tych uprawnień będą mogli skorzystać tylko ci sędziowie i prokuratorzy, którzy wiek emerytalny (według starych zasad) osiągną do 31 grudnia 2017 r. Po tej dacie wszyscy będą przechodzić w stan spoczynku w wieku 67 lat.

Emerytury rolników

Obecnie rolnicy mogą odchodzić na emeryturę w wieku - kobieta – 55 lat, mężczyzna – 60 lat - pod warunkiem że przestali być rolnikami, czyli np. przepisali gospodarstwo rolne na dzieci. Po 31 grudnia 2013 z tych uprawnień będą mogli skorzystać tylko ci rolnicy, którzy wyżej wymieniony wiek osiągną do 31 grudnia 2017 r. Od stycznia 2018 wszyscy rolnicy, którzy przepiszą swoje gospodarstwo, będą emerytami dopiero po ukończeniu 67 lat. 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Z emerytury częściowej na zwykłą – jak przejść? [PORADNIK]

Jak przejść z emerytury częściowej na zwykłą? Po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego ZUS nie zmieni automatycznie emerytury częściowej na pełną, w związku z tym należy odpowiednio wcześnie...

Nowa ustawa emerytalna. Jakie są różnice między emeryturami po staremu i nowemu?

Reforma emerytalna wchodzi w życie z początkiem roku 2013. Co to oznacza, jakie zmiany nas czekają, jakie będą nowe merytury? Podstawowa różnica to wiek w jakim przejdziemy na emeryturę. Dłuższy...

KTO KIEDY przejdzie na emeryturę? Wiek emerytalny w Polsce wydłużony od 2013 r. KTO KIEDY przejdzie na emeryturę? Wiek emerytalny w Polsce wydłużony od 2013 r.

Od 2013 roku Polacy będą pracować dłużej - zarówno mężczyźni jak i kobiety będą przechodzić na emeryturę w wieku 67 lat, ale zmiany będą następować stopniowo. Dla mężczyzn ważna jest data I 2020, dla...

Aktualizacja: 20.01.2013 12:31
Autor: rem
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Paulina Kaszuba - kim jest twarz kampanii STOMAlife?
Paulina Kaszuba - kim jest twarz kampanii STOMAlife?

Paulina Kaszuba ma 30 lat, a od 13. roku życia ...

Emerytury 2013 - Jakie zmiany w emeryturach? Wiek emerytalny, waloryzacja 2013. Najniższa emerytura w 2013 roku. Ile będzie wynosić najniższa emerytura w 2013 roku? EMERYTURA 2013, rewaloryzacja. Sposoby na podwyższenie emerytury. Podniesienie wieku emerytalnego co spowoduje, czy osoby z prawem do świadczenia przedemerytalnego będą je otrzymywać dłużej. kwota najniższej emerytury 2013. CO NOWEGO W EMERYTURACH W 2013. Emerytury 2013: Kto straci na nowych mechanizmach? Jakie zmiany w emerytuarach od 2013 roku? Emerytury: co zmieni się w przepisach emerytalnych. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.