porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
KTO KIEDY przejdzie na emeryturę? Wiek emerytalny w Polsce wydłużony od 2013 r.
KTO KIEDY przejdzie na emeryturę? Wiek emerytalny w Polsce wydłużony od 2013 r. Od 2013 roku Polacy będą pracować dłużej - zarówno mężczyźni ...
Po co i dla kogo emerytura olimpijska? Emerytura olimpijska ile wynosi

EMERYTURA OLIMPIJSKA: kto ją dostaje? Jakie są świadczenia dla zasłużonych sportowców?

Rywalizacja między zawodnikami na igrzyskach olimpijskich toczy się o medale, dające światowy prestiż i niezłe pieniądze. Oprócz nagrody za przywiezienie olimpijskiego krążka sportowcy spełniający określone warunki otrzymują tzw. emeryturę olimpijską. Ile wynosi? Komu przysługuje? Emerytura olimpijska ile wynosi?

Od 2000 roku Ministerstwo Sportu i Turystyki, mając na uwadze głównie zasłużonych dla kraju sportowców w podeszłym wieku, wprowadziło świadczenie pieniężne przyznawane medalistom igrzysk olimpijskich.

Aby otrzymywać emeryturę olimpijską, zawodnik musi mieć ukończone 35 lat i nie uczestniczyć już we współzawodnictwie sportowym. Dodatkowo sportowiec, co oczywiste, musi posiadać polskie obywatelstwo, a także, co może wzbudzać kontrowersje, mieszkać w Polsce lub na terenie Unii Europejskiej. Zawodnik nie może być karany za umyślne popełnienie przestępstwa.

Świadczenie przyznawane jest na wniosek sportowca i przysługuje niezależnie od sytuacji finansowej zainteresowanego. Obecnie emerytura olimpijska wynosi niecałe 2500 zł. Zawodnik sam musi opłacić podatek, ale jest zwolniony ze składki na ZUS.

Od 2006 roku to emerytura olimpijska przysługuje również medalistom paraolimpiad oraz igrzysk głuchych, a rok później świadczenie to zaczęto wypłacać zawodnikom, którzy stanęli na podium zawodów Przyjaźń-84, które zastąpiły bojkotowaną Olimpiadę w Los Angeles.

Ideą "emerytury olimpijskiej" jest zapewnienie stabilnej i bezpiecznej przyszłości wybitnym polskim sportowcom. W Polsce nie ma statusu sportowca zawodowego, więc zawodnicy kończąc kariery (zazwyczaj przed 40. rokiem życia) stają przed trudnym wyborem: co dalej? Świadczenie pieniężne ma im pomóc w trudnych początkach oraz stanowić wsparcie na starość.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Emerytura olimpijska ile wynosi? Kto może dostać emeryturę olimpijską, comiesięczny dodatek do medalu?

Świadczenie olimpijskie potocznie nazywane emeryturą olimpijską wypłacane jest przez resort sportu od roku 2000. Jakie są emerytury gwiazd? W roku 2012 wynosi 2483,77 zł miesięcznie i nie zmieniło...

Aktualizacja: 15.02.2014 23:53
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Agnieszka Kawiorska: kim jest? Co osiągnęła?
Agnieszka Kawiorska: kim jest? Co osiągnęła?

Agnieszka Kawiorska jest jedną z nielicznych aktorek, które niezbyt często ...

BAZA PORAD
Emerytury 2013 - Jakie zmiany w emeryturach? Wiek emerytalny, waloryzacja 2013. Najniższa emerytura w 2013 roku. Ile będzie wynosić najniższa emerytura w 2013 roku? EMERYTURA 2013, rewaloryzacja. Sposoby na podwyższenie emerytury. Podniesienie wieku emerytalnego co spowoduje, czy osoby z prawem do świadczenia przedemerytalnego będą je otrzymywać dłużej. kwota najniższej emerytury 2013. CO NOWEGO W EMERYTURACH W 2013. Emerytury 2013: Kto straci na nowych mechanizmach? Jakie zmiany w emerytuarach od 2013 roku? Emerytury: co zmieni się w przepisach emerytalnych. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.