porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kiedy mężczyźni mogą przejść na emeryturę? WIEK EMERYTALNY MĘŻCZYZN Zobacz ile jeszcze musisz pracować? Wiek emerytalny mężczyzn. Podwyższenie wieku ...
Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn w różnych krajach europejskich

Czy wiesz, w jakim wieku przechodzi się na emeryturę w Europie?

Jeśli reforma emerytalna wejdzie w życie, kobiety i mężczyźni w Polsce będą przechodzić na emeryturę w wieku 67 lat. W wielu krajach europejskich ten system funkcjonuje od dawna. Sprawdź, w jakich państwach Unii już teraz zarówno kobiety, jak i mężczyźni pracują do 67. roku życia.

Obecnie w Polsce kobiety przechodzą na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni po przepracowaniu 65 lat.  Reforma przygotowywana przez rząd Donalda Tuska oznaczałaby, że w przypadku kobiet wiek przejścia na emeryturę wydłużałby się stopniowo. I tak kobiety urodzone w 1960 r. przeszłyby na emeryturę w wieku 62 lat. Kobiety z rocznika 1965 w wieku 64 lat. A kobiety z 1973 r. już w wieku 67 lat.

Jeżeli chodzi o mężczyzn, to ci z rocznika 1951 przeszliby na emeryturę w wieku 66 lat. A począwszy od rocznika 1953, zasłużony odpoczynek należałby się mężczyznom już w wieku 67 lat.

A jak jest w Europie? We wszystkich państwach skandynawskich (Norwegia, Szwecja, Dania, Finlandia), w Portugalii, Hiszpanii, Francji, Holandii, Belgii, Luksemburgu, Niemczech, Rumunii i na Węgrzech wiek emerytalny kobiet i mężczyzn jest zrównany. Po ukończeniu 67 lat na emeryturę przechodzi się w Niemczech, Holandii, Hiszpanii, Danii. W Finlandii na emeryturę można przejść między 63. a 68. rokiem życia. Z kolei na Węgrzech, w Grecji i w Wielkiej Brytanii po ukończeniu 65 lat.

W Polsce wyrównywanie wieku emerytalnego zakończy się w 2040 r.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Kiedy na emeryturę mężczyźni z roczników 1949, 1950, 1951?

Każdy ubezpieczony może złożyć wniosek o ustalenie prawa do emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego. Kiedy to prawo uzyskają mężczyźni z roczników: 1949, 1950 i 1951?

Kiedy na emeryturę roczniki 1961 i 1962? [TABELA]

Wiek emerytalny będzie stopniowo podwyższany, aż i Polacy, i Polki będą pracowali do 67. roku życia. Harmonogram podnoszenia wieku emerytalnego inaczej wygląda jednak dla kobiet, inaczej dla...

Jaki jest w Polsce wiek emerytalny?

Kiedy Polacy osiagają wiek emerytalny? Od czego zależy wysokość emerytury? Mówimy, na jakiej podstawie wyliczana jest emerytura dla osób urodzonych przed 1949 r., a jak dla tych, którzy urodzili się...

Aktualizacja: 19.10.2012 08:39
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
André Brink - kim był jeden z najwybitniejszych pisarzy południowoafrykańskich?
André Brink - kim był jeden z najwybitniejszych pisarzy południowoafrykańskich?

André Brink, jedne z najwybitniejszych pisarzy południowoafrykańskich nie żyje. Międzynarodowe ...

Emerytury 2013 - Jakie zmiany w emeryturach? Wiek emerytalny, waloryzacja 2013. Najniższa emerytura w 2013 roku. Ile będzie wynosić najniższa emerytura w 2013 roku? EMERYTURA 2013, rewaloryzacja. Sposoby na podwyższenie emerytury. Podniesienie wieku emerytalnego co spowoduje, czy osoby z prawem do świadczenia przedemerytalnego będą je otrzymywać dłużej. kwota najniższej emerytury 2013. CO NOWEGO W EMERYTURACH W 2013. Emerytury 2013: Kto straci na nowych mechanizmach? Jakie zmiany w emerytuarach od 2013 roku? Emerytury: co zmieni się w przepisach emerytalnych. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.