porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Gdzie są najwyższe zarobki nauczycieli?
Gdzie są najwyższe zarobki nauczycieli? Jesteś nauczycielem i narzekasz na wysokość pensji? Rozważ pracę za ...
Wszystko o zwolnieniach dyscyplinarnych

Za co można zwolnić pracownika?

Za co można zwolnić pracownika?

Na zwolnienie dyscyplinarne może liczyć pracownik, który m.in. rażąco zaniedbał swoje obowiązki czy odmówił wykonania  czynności zleconych mu przez pracodawcę.

fot.: Photos.com
Zwolnienie dyscyplinarne pracodawca powinien stosować tylko wtedy, kiedy ma pewność, że pracownik umyślnie naraził na straty jego firmę lub rażąco zaniedbał swoje obowiązki. W innym wypadku lepiej zdecydować się na wypowiedzenie z podaniem przyczyny zwolnienia.

Kto może otrzymać zwolnienie dyscyplinarne? Najpopularniejszym powodem jest stawienie się pracownika w miejscu pracy pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.
Samowolne opuszczenie miejsca pracy, wykonywanie w czasie pracy innych czynności oraz wykorzystywanie do celów prywatnych mienia pracodawcy także mogą być podstawą do zwolnienia dyscyplinarnego.
Szef ma prawo zwolnić pracownika w trybie natychmiastowym także w przypadku zakłócania spokoju w miejscu pracy lub odmowy wykonania czynności zleconych przez przełożonego.
Warto wiedzieć, że zwolnienie dyscyplinarne może grozić również pracownikowi, który dopuścił się naruszenia prywatności firmy lub odmówił podpisania deklaracji lojalnościowej.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co możesz zrobić , gdy dostaniesz WYPOWIEDZENIE ZMIENIAJĄCE?

Pracodawca ma prawo obniżyć ci pensję albo zaproponować pracę na pół etatu zamiast całego, ale musi wręczyć tzw. wypowiedzenie zmieniające. Dowiedz się, co możesz wtedy zrobić.

Czym jest mobbing? Jak reagować na mobbing?

Szef poniża Cię przy innych pracownikach? Czujesz na plecach oddech nieuzasadnionej krytyki i zwolnienia? Prawdopodobnie padłeś ofiarą mobbingu. Zjawisko to rzadko kiedy ma charakter otwarty. jednak...

Czym są UMOWY ŚMIECIOWE? Dlaczego są tak popularne?

60% młodych pracowników w Polsce zatrudnionych jest w oparciu o umowy o dzieło i umowy-zlecenia. To umowy śmieciowe - łatwiejsze do rozwiązania, nie gwarantujące rygorystycznej ochrony praw...

Aktualizacja: 21.09.2011 08:19
Autor: Marta Balko
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Laureaci nagrody Kapuścińskiego: Swietłana Aleksijewicz i Michał Olszewski: Kim są?
Laureaci nagrody Kapuścińskiego: Swietłana Aleksijewicz i Michał Olszewski: Kim są?

Nagroda Kapuścińskiego została wręczona laureatom na Warszawskich Targach Książki. Statuetki ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Praca i kariera - znajdziesz tu porady na temat jak znaleźć pracę? Jak napisać CV i czego nie mówić na rozmowie kwalifikacyjnej? . Rozmowa o pracę. Praca dorywcza. Oferty pracy oraz katalog ofert. Praca w Polsce i za granicą. Kierunki studiów, szkolenia. Profesjonalne pisanie CV. Urlop ojcowski – kiedy i dla kogo? Praca za granicą. Umowa o pracę. Praca sezonowa. Umowa zlecenie. Umowa o dzieło. Jak szukać pracy. Jak znaleźć pracę. Praca stała. Praca tymczasowa. Wzory pism. Doradztwo personalne. Ścieżka kariery. Poradnik. Jak napisać CV. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.