porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
ZASIŁEK MACIERZYŃSKI. Jaki zasiłek macierzyński dla kobiety prowadzącej działalność gospodarczą? Kobieta prowadząca działalność gospodarczą także ma prawo do zasiłku macierzyńskiego. ...
Najwięcej polskich przedsiębiorstw zarejestrowanych jest w Niemczech i specjalizują się w budowlance,usługach remontowych, hydraulice czy sprzątaniu biur oraz mieszkań.

WŁASNA FIRMA. Jak założyć firmę w Niemczech?

Jeśli masz pomysł na własny biznes, który możesz też rozwinąć w Niemczech, to warto spróbować. Ustawodawstwo w Niemczcech jest przyjazne przedsiębiorcom i ma znacznie bardziej przejrzyste zasady niż polskie.

Szacuje się, że już ponad 300 tys. Polaków zdecydowało się na założenie własnej firmy w krajach Unii. Najwięcej polskich przedsiębiorstw zarejestrowanych jest właśnie w Niemczech -  najczęściej prowadzą niewielką jednoosobową działalność gospodarczą. Specjalizują się one przede wszystkim w budowlance, usługach remontowych, hydraulice czy sprzątaniu biur oraz mieszkań. 

Za zachodnią granicę przyciągają Polaków przede wszystkim wysokie zarobki. I tak na przykład przedsiębiorca prowadzący firmę zajmującą się remontami jest w stanie na rękę zarobić dziennie nawet ok. 220 euro (ok. 880 zł). Dla porównania w Polsce dzienna stawka wynosi ok. 200 zł.

Dlaczego samozatrudnienie?

Wybierając tę formę zatrudnienia zarobisz więcej niż pracując na etacie, ponieważ cały zarobek wędruje do twojej kieszeni i to ty decydujesz, ile zapłacisz ewentualnym pracownikom. Ponadto sam sobie jesteś szefem, więc samodzielnie ustalasz grafik. 
Początki mogą być trudne, ponieważ nie od razu zleceniodawcy będę się ustawiać do ciebie w kolejce.

Dlatego zanim założysz własny biznes, warto jest wyrobić sobie kontakty. Możesz to zrobić w miejscu, w którym pracujesz obecnie. Jeśli twoi pierwsi klienci będą zadowoleni, to częściej będą korzystać z usług twojej firmy i później polecą cię znajomym. Potencjalnych zleceniodawców znajdziesz, jeśli zareklamujesz swoje usługi, np. w internecie czy w prasie.

Własna firma - jakie niezbędne formalności trzeba załatwić?

Zanim wystąpisz z wnioskiem o rejestrację firmy, musisz zdobyć pozwolenie na pobyt, a także znaleźć lokal (najlepiej komunalny) na jej prowadzenie i zameldować się w Niemczech. Pamiętaj o umowie najmu (Mietvertrag).

Formalności załatwisz w urzędzie gospodarczym Gewerbeamt, właściwym dla twojego miejsca zameldowania. Tu otrzymasz zaświadczenie o zarejestrowaniu przedsiębiorstwa. Wkrótce także dostaniesz korespondencję z innych urzędów, m.in. z  urzędu finansowego (Finanzamt), który nada ci odpowiednik NIP, urzędu statystycznego (Statistische Amt) czy odpowiedniego zrzeszenia zawodowego (Berufsgenossenschaft).

Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (GmbH) najprościej jest założyć ze wspólnikami z Niemiec. Wymagane jest zawarcie odpowiedniej umowy przed niemieckim notariuszem i zgłoszenie spółki do rejestru handlowego. 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
ZOSTAŃ WŁASNYM SZEFEM! Czy warto założyć firmę w domu?

Firma w domu? Czemu nie. Dzisiaj spędzamy w pracy coraz więcej czasu i czy tego chcemy, czy nie, często staje się ona naszym drugim domem. A może by tak odwrócić role i przenieść pracę do domu?...

Siedem powodów, dla których warto założyć własną firmę w domu

Prowadzenie własnej firmy w domu to ogromny komfort, ale też liczne zobowiązania, których nie mamy, pracując na etacie. Dlaczego warto się na nią zdecydować? Odpowiadamy na podstawowe pytanie, które...

Aktualizacja: 07.11.2011 11:36
Autor: ozdanowicz
None
Pytania i
Odpowiedzi
STREFA
UŻYTKOWNIKÓW
  • ZAPYTAJ
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kamila Nicpoń, dziewczyna Rafała Maślaka. Kim jest?

Rafał Maślak właśnie wrócił z konkursu Mister International, gdzie zdobył ...

BAZA PORAD
Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Praca i kariera - znajdziesz tu porady na temat jak znaleźć pracę? Jak napisać CV i czego nie mówić na rozmowie kwalifikacyjnej? . Rozmowa o pracę. Praca dorywcza. Oferty pracy oraz katalog ofert. Praca w Polsce i za granicą. Kierunki studiów, szkolenia. Profesjonalne pisanie CV. Urlop ojcowski – kiedy i dla kogo? Praca za granicą. Umowa o pracę. Praca sezonowa. Umowa zlecenie. Umowa o dzieło. Jak szukać pracy. Jak znaleźć pracę. Praca stała. Praca tymczasowa. Wzory pism. Doradztwo personalne. Ścieżka kariery. Poradnik. Jak napisać CV. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.