porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jaki wybrać kierunek studiów? Po jakich studiach absolwent znajdzie pracę? Wśród absolwentów wyższych uczelni jest bardzo dużo bezrobotnych, czyli ukończyli ...
TESTY PREDYSPOZYCJI JĘZYKOWYCH DO GIMNAZJUM - TŁUMACZYMY CO TO I PODPOWIADAMY JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ

Testy sprawdzajace predyspozycje językowe - co to takiego? Jak uczniowie zdający do klas dwujęzycznych mogą przygotować się do sprawdzianu?

Niektórzy mają zdolności do nauki języków, a niektórzy po prostu nie, test predyspozycji językowych przeprowadzany jako etap rekrutacji do gimnazjów dwujęzycznych ma to sprawdzić. Sprawdź, jak wygląda taki test, gdzie znaleźć przykładowe arkusze i jak się przygotowywać!

Testy predyspozycji językowych to testy, do których muszą przystąpić kandydaci do gimnazjów z klasami dwujęzycznymi. Zwykle poziom języków obcych po podstawówce nie jest wysoki, dlatego testy do gimnazjów badają predyspozycje językowe, a nie nabyte umiejętności. Ten rodzaj testu ma badać pamięć, rozumienie czytanego tekstu, rozumienie leksyki, wyobraźnię i domysł językowy, wyciąganie wniosków oraz rozumowanie przez analogię.

Testy napisane są w języku polskim i zwykle zawierają około 10-15 zadań. Polegają na uzupełnieniu luk odpowiednimi słowami lub wyrażeniami w odpowiedniej formie. Czasem zdarzają się też zadania polegające na utworzeniu zdania w łacinie lub innym mało popularnym lub sztucznym języku według zaprezentowanego wzoru. Mogą pojawić sie też zadania polegające na ustawieniu w kolejności zdań z przemieszanego tekstu lub stawiania hipotez co do znaczenia nieznanego słowa w kontekście. Zadania przypominają testy na inteligencję np. testy Mensy. Do takiego testu nie da się w klasyczny sposób " nauczyć", można się jednak przygotować przyzwyczajając się do robienia tego typu zadań.

Przykładowe testy można znaleźć m.in. na stronach różnych gimnazjów:

  • http://gimnazjum.3lo.pl/download/rekrutacja/test.pdf
  • http://www.gimnazjum.zabierzow.org.pl/files/rekrutacja/przykladowy_test_predyspozycji.pdf
  •  http://lo1krosno.info.pl/wplo1/wp-content/uploads/2013/03/p_j.pdf
  • Można też zakupić książki z przykładowymi testami i rozwiązywać ich jak najwięcej. Np. książkę "TESTY predyspozycji językowych" (wyd. Instytut Badań Kompetencji ) autorstwa Romana Kuliniaka.

Sprawdzian umiejętności językowych - kiedy?

Testy predyspozycji językowych do gimnazjów w różnych województwach odbywają się w innym czasie. W województwie mazowieckim kurator ogłosił że "sprawdzian uzdolnień kierunkowych dla kandydatów do oddziałów dwujęzycznych w gimnazjach publicznych na warunkach ustalonych przez radę pedagogiczną przeprowadza się w dniach: 13 – 18 maja 2013 r." Większość warszawskich szkół podpisała porozumienie dot. Testu predyspozycji językowych - kandydat pisze test tylko w szkole pierwszego wyboru. Jeśli nie dostanie się do tej szkoły, wtedy jego wynik jest ważny też w innych gimnazjach.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak zapisać dziecko do gimnazjum w Warszawie. Zasady rekrutacji. Terminy

Rodzice przyszłorocznych gimnazjalistów mogą już zacząć szukać szkoły dla swoich dzieci w stolicy. W internecie dostępna jest już baza wszystkich warszawskich gimnazjów. To ostatni rok, gdy te szkoły...

Rekrutacja do gimnazjum - kiedy rusza? Rekrutacja do gimnazjum - kiedy rusza?

Po napisaniu testu przez szóstoklasistów, czas na kolejny etap - rekrutacje do gimnazjum. Rekrutacja do gimnazjum - kiedy rusza i jak będzie przebiegać?

TEST SZÓSTOKLASISTY - są wyniki sprawdzianu - jak szóstoklasiści napisali test?

Centralna Komisja Edukacyjna podała wstępne wyniki testu szóśtoklasisty. Wyniki testów dotarły też do szkół. Jak szóstoklasiści wypadli na tegorocznym teście? Gdzie napisali najlepiej, a gdzie...

Aktualizacja: 07.04.2014 13:07
Autor: JM
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Denis Urubko, himalaista, który został Polakiem?
Kim jest Denis Urubko, himalaista, który został Polakiem?

Jeden z najwybitniejszych himalaistów na świecie został Polakiem. Denis Urubko ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Praca i kariera - znajdziesz tu porady na temat jak znaleźć pracę? Jak napisać CV i czego nie mówić na rozmowie kwalifikacyjnej? . Rozmowa o pracę. Praca dorywcza. Oferty pracy oraz katalog ofert. Praca w Polsce i za granicą. Kierunki studiów, szkolenia. Profesjonalne pisanie CV. Urlop ojcowski – kiedy i dla kogo? Praca za granicą. Umowa o pracę. Praca sezonowa. Umowa zlecenie. Umowa o dzieło. Jak szukać pracy. Jak znaleźć pracę. Praca stała. Praca tymczasowa. Wzory pism. Doradztwo personalne. Ścieżka kariery. Poradnik. Jak napisać CV. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.