porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Przedszkola w wakacje. Jak będą pracować?
Przedszkola w wakacje. Jak będą pracować? Wiele przedszkoli nie będzie pracować w wakacje. Jest to ponoć ...
Studia bez matury: jak studiować bez zdanej matury? Które uczelnie przyjmują studentów bez matury?

Studia bez matury - jak to zrobić?

Powinęła Ci się noga na egzaminie maturalnym? Bez obaw! Coraz więcej uczelni wyższych oferuje studia bez zdanej matury. Dowiedz się, na czym to polega i na jakich uczelniach można studiować bez matury.

Uczelnie niepubliczne walczą o każdego studenta. Coraz więcej uczelni uruchamia w swoim programie tzw. rok zerowy dla studentów, którzy nie zdali egzaminu dojrzałości. Na czym to polega? Uczelnie uruchamiają rok zerowy, na którym uczniowie studiują w roli wolnego słuchacza. Program studiów jest taki sam jak na pierwszym roku danego kierunku, jednak oddzielne grupy i rozszerzony program zapewniają lepsze przygotowanie i wymagają większego wkładu pracy. Dodatkowo wolny słuchacz ma możliwość korzystania ze wszystkich zajęć programowych uczelni oraz biblioteki, nie otrzyma jednak legitymacji studenckiej.

Studia na roku zerowym trwają dwa semestry, a po ukończeniu roku, zaliczeniu przedmiotów i egzaminu dojrzałości - student zostaje automatycznie wpisany na drugi rok studiów. Studiowanie na roku zerowym umożliwia aktywne kształcenie się i pracę przez cały rok, a co naważniejsze sprawi, że przyszły student nie zostanie w tyle za rówieśnikami. 

Podobne oferty uczelni wyższych są efektem niżu demograficznego w Polsce. Z powodu braku chętnych na studia z roku na rok uczelnie prześcigają się w pomysłach na pozyskanie nowych studentów. Alternatywą do roku zerowego mogą być również studia za granicą, np. w USA możliwe jest podjęcie studiów wykazując jedynie zdanie egzaminu TOEFL, rekomendowanego przez Uniwersytet Harvarda. Pamietajmy jednak, że status wolnego słuchacza zapewnia nam rok studiów na tzw. roku zerowym, pełnoprawnym studentem zostaje się dopiero po dostarczeniu świadectwa maturalnego.

Taką formę edukacji oferują już m.in. Lingwistyczna Szkoła Wyższa w Warszawie, Wyższa Szkoła Techniczno-Przyrodnicza w Poznaniu, czy Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie.

>>> Matura poprawkowa 2013 - poprawki ustne - z jakich przedmiotów? [KLIKNIJ!]MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Studia bez matury. Jak to zrobić? Studia bez matury. Jak to zrobić?

Można rozpocząć studia bez matury. Nie można jednak ich ukończyć bez wymaganych dokumentów.

Aktualizacja: 23.05.2014 15:06
Autor: nk
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kamil Durczok – kim jest? [KARIERA, RODZINA, SPRAWA MOLESTOWANIA]
Kamil Durczok – kim jest? [KARIERA, RODZINA, SPRAWA MOLESTOWANIA]

Kamil Durczok, redaktor naczelny i prezenter Faktów TVN, to jeden ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Praca i kariera - znajdziesz tu porady na temat jak znaleźć pracę? Jak napisać CV i czego nie mówić na rozmowie kwalifikacyjnej? . Rozmowa o pracę. Praca dorywcza. Oferty pracy oraz katalog ofert. Praca w Polsce i za granicą. Kierunki studiów, szkolenia. Profesjonalne pisanie CV. Urlop ojcowski – kiedy i dla kogo? Praca za granicą. Umowa o pracę. Praca sezonowa. Umowa zlecenie. Umowa o dzieło. Jak szukać pracy. Jak znaleźć pracę. Praca stała. Praca tymczasowa. Wzory pism. Doradztwo personalne. Ścieżka kariery. Poradnik. Jak napisać CV. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.