porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak dostać odszkodowanie za wypadek w pracy? Jeśli w czasie pracy zdarzy ci się wypadek, masz prawo ...
Jak szukać pracy w UE? Praca w Unii Europejskiej

Praca za granicą? Jak szukać pracy w krajach Unii

Chcesz pracować za granicą? Przed wyjazdem dokładnie się przygotuj. Wyjazd 'w ciemno' może cię sporo kosztować. Warto też sprawdzić agencję, która pośredniczy w załatwieniu zatrudnienia.

Poszukiwania pracy najlepiej zacząć jeszcze w Polsce. Zapytaj w najbliższym Urzędzie Pracy. Ofert szukaj też w internecie. Zwykle jednak w internecie ogłaszają się agencje pośrednictwa pracy, które trzeba wyjątkowo dokładnie sprawdzać. Przed podjęciem decyzji warto porównać oferty w kilku agencjach, należy też przeczytać umowę i sprawdzić warunki pracy (wymiar czasu pracy, stawki), a także wysokość opłaty dla agencji.

Najczęściej agencje pracy dysponują ofertami dla pracowników tymczasowych, pomagają też załatwić  zakwaterowanie. Nie licz jednak na rewelacyjne warunki. Bywa, że jednym pokoju musi gnieździć się nawet kilka osób.

Uwaga na oszustów!

Legalne i uczciwe agencje pracy powinny figurować w rejestrze Ministerstwa Pracy, w zakładce „Wykaz Agencji Zatrudnienia”. Wystarczy  wyszukiwarkę wpisać nazwę konkretnej firmy. Warto też popytać i znaleźć osoby, które wcześniej korzystały z usług wybranej przez ciebie agencji (opinie można znaleźć między innymi na forach internetowych).

Szukanie pracy na miejscu

Niektórzy szukają pracy dopiero po przyjeździe do wybranego kraju. Często tak robią pracownicy sezonowi w Niemczech, Norwegii (Norwegia nie jest w UE, ale Polacy mogą pracować tam legalnie i na podobnych zasadach, jak w krajach unijnych) czy Wielkiej Brytanii. Na miejscu pracy można szukać w lokalnej prasie, lokalnych urzędach pracy albo bezpośrednio na plantacjach. Lepiej w podróż wybrać się samochodem większa grupą i podzielić między sobą koszty. Tak będzie po prostu wygodniej i taniej, zwłaszcza że transport na zachodzie jest drogi.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Praca za granicą – jakie dokumenty do pracy za granicą?

Przed wyjazdem do pracy za granicą, niezależnie czy jedziemy na własną rękę, czy z biurem pośrednictwa, musimy zgromadzić komplet dokumentów. Mówimy, jak przygotować się do pracy za granicą. Jakie...

PRACODAWCA nim cię zatrudni - poczyta o tobie w INTERNECIE. Jak zadbać o swoje DOBRE IMIĘ W SIECI?

Wizerunek w sieci może wpłynąć na karierę? Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że to jak są postrzegani w wirtualnym świecie może oddziaływać na ich pracę w realnym świecie. Wpływ może mieć...

Pierwszy dzień nowej pracy. W jakie pułapki można wpaść? Pierwszy dzień nowej pracy. W jakie pułapki można wpaść?

W pierwszym dniu pracy staraj się zrobić jak najlepsze wrażenie. Na problemy, własne zdanie, przyjaźnie przyjdzie czas. Jak zachować się pierwszego dnia w pracy, by zyskać kolegów, a nie wrogów? 

Aktualizacja: 03.03.2015 11:45
Autor: ozdanowicz
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Paweł Tanajno, kandydat na prezydenta [KARIERA, RODZINA]
Paweł Tanajno, kandydat na prezydenta [KARIERA, RODZINA]

Paweł Tanajno to kandydat na urząd Prezydenta RP w wyborach ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Praca i kariera - znajdziesz tu porady na temat jak znaleźć pracę? Jak napisać CV i czego nie mówić na rozmowie kwalifikacyjnej? . Rozmowa o pracę. Praca dorywcza. Oferty pracy oraz katalog ofert. Praca w Polsce i za granicą. Kierunki studiów, szkolenia. Profesjonalne pisanie CV. Urlop ojcowski – kiedy i dla kogo? Praca za granicą. Umowa o pracę. Praca sezonowa. Umowa zlecenie. Umowa o dzieło. Jak szukać pracy. Jak znaleźć pracę. Praca stała. Praca tymczasowa. Wzory pism. Doradztwo personalne. Ścieżka kariery. Poradnik. Jak napisać CV. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.